Revija Reporter
Slovenija

Gibanje za dostojno delo: Pogoj PCT preizkuša vzdržljivost samozaposlenih

STA

24. sep. 2021 12:00 Osveženo: 12:32 / 24. 9. 2021

Deli na:

EU digitalno Covid potrdilo (fotografija je simbolična).

Bobo

Ob nizki precepljenosti v državi pogoj PCT po oceni Gibanja za dostojno delo in socialno družbo preizkuša vzdržljivost podjetij, posebej samozaposlenih. Vladi očitajo, da epidemijo izrablja za politično kadrovanje in obračunavanje s političnimi nasprotniki, s čimer niža zaupanje v stroko. "Cena za to pa se prenaša na prebivalstvo," so zapisali.

"Samozaposleni že v nepandemičnih časih delajo dlje za pol manjšo urno postavko kot zaposleni, stopnja revščine pa se giblje med četrtino in petino vseh samozaposlenih. Trenutno jim nadomestilo za čas v karanteni ne pripada, prav tako ne za varstvo zdravega otroka, ki je v karanteni," so v sporočilu za javnost opozorili v gibanju.

Honorarni, študentski in drugi pogodbeni sodelavci podjetij so se po njihovih navedbah izkazali za posebej fleksibilne prav v tem času, ko jim v izogib dodatnim stroškom lastniki podjetij ne želijo plačevati testiranja in jim grozijo, da jih bodo preprosto zamenjali.

"Si predstavljamo, v kakšno prekarnost je to spravilo predvsem številne, ki se iz zdravstvenih razlogov ne smejo cepiti? In kako je izogibanje vlade temu, da bi uveljavila obvezno cepljenje, rezultiralo v tem, da so prestavili vzvode prisile na lastnike podjetij, ki imajo že tako preveč vzvodov za siljenje delavk in delavcev v to, da delajo v popolnoma nečloveških delovnih pogojih," so poudarili v sporočilu.

Nizko precepljenost pripisujejo predvsem vladi, tudi zaradi načina komunikacije. V gibanju vlado in pristojne organe pozivajo, da prevzamejo odgovornost za nizko precepljenost in se z njo soočijo na način, ki bo ljudem omogočil vsaj obdržati službe in dostojno živeti.

Ob tem so spomnili, da se pogoj PCT po mnenju informacijske pooblaščenke ne bi smel uveljaviti z odlokom, temveč z zakonom, o zadevi pa presoja tudi ustavno sodišče.