Revija Reporter
Slovenija

GGM ohranil stolček, izgubil pa službeni avto; pijansko vožnjo naj bi mu »nekdo elegantno serviral«

STA

11. jan. 2014 6:00 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Nadzorni svet Luke Koper včeraj ni mogel glasovati o odpoklicu predsednika uprave Gašparja Gašparja Mišiča, saj so trije predstavniki zaposlenih sejo zapustili, pred tem pa je sejo zaradi zdravstvenih razlogov zapustila tudi članica Sabina Mozetič. Za takšno glasovanje bila potrebna prisotnost vsaj šestih od devetih članov.

Kljub tej "obstrukciji" so se preostali člani nadzornega sveta strinjali, da je Gašpar Mišič s svojim ravnanjem, ko je vozil v vinjenem stanju, škodil ugledu družbe, je v izjavi za medije poudarila prva nadzornica Luke Koper Alenka Žnidaršič Kranjc.

So pa Gašparju Mišiču zaradi kršitve določil nadzorniki odpovedali pogodbo o uporabi službenega vozila.

Ob tem je predsednica nadzornega sveta pozvala vse lastnike koprske družbe, ki s tožbo onemogočajo vpis statuta družbe v sodni register, da ukrenejo vse, da omogočijo učinkovito imenovanje in razreševanje uprave. Sama meni, da sedanji pristopi "ne pomenijo nič dobrega niti za Luko Koper niti za korporativno upravljanje v Republiki Sloveniji".

Kot je znano, so predstavniki malih delničarjev vložili izpodbojno tožbo na oktobra sprejete spremembe statuta Luke Koper, sodišče pa je do odločitve ustavilo postopek vpisa sprememb statuta. Omenjene spremembe med drugim predvidevajo, da je za sklepčnost nadzornega sveta pri imenovanju in odpoklicu uprave dovolj navzočnost vsaj polovice od skupno devetih nadzornikov, pri čemer mora biti prisoten tudi predsednik nadzornega sveta. Če bi predlagani statut veljal, bi tako do glasovanja o odpoklicu Gašparja Mišiča kljub obstrukciji predstavnikov zaposlenih lahko prišlo.

Če bi bil nadzorni svet včeraj sklepčen, bi Žnidaršič Kranjčeva, kot je povedala, glasovala za razrešitev predsednika uprave. "Nadzorni svet je pozval gospoda Mišiča k častnemu odstopu," je še povedala.

Na vprašanje, ali sama razmišlja o odstopu, je odvrnila, da je v tem trenutku najlažje odstopiti. V imenu nadzornikov je lastnike pozvala, naj sporočijo "ali je njihov resen namen urediti razmere za učinkovit nadzor družb v Sloveniji ali ni". "Če se bodo lastniki odločili, da to ni cilj, je meni to jasno sporočilo. Do takrat pa mislim, da je odgovorno, da nadaljujemo z delom," je dodala.

Gašpar Mišič, ki mu je prva nadzornica sicer priznala zasluge za premik pri projektu poglabljanja pristaniškega bazena, pa je znova poudaril, da torkov incident obžaluje, da pa njegov odstop ne bi bil najboljši za Luko. Zato se je odločil, da bo vztrajal na položaju.

Ob tem je v zvezi z zadnjimi dogodki povedal, da je kot predsednik uprave "več kot očitno bil opazovan" in čeprav je bil alkotest pozitiven, "pri njemu obstaja velik pomislek, da mu je to nekdo elegantno serviral".

Člani nadzornega sveta so sicer za novega člana uprave, zadolženega za operativo in infrastrukturo, včeraj imenovali Andraža Novaka, ki je bil že do zdaj zaposlen v Luki. Zanj je glasovalo šest od devetih nadzornikov, trije pa so se vzdržali, je pojasnila predsednica nadzornega sveta.

Nadzorni svet pa včeraj ni sprejel poslovnega načrta za leto 2014, saj je ugotovil, da ta ni pripravljen v skladu s smernicami nadzornikov, upravi pa je naložil, da poslovni načrt dopolni, je še povedala Žnidaršič Kranjčeva. Poslovni načrt bodo tako zopet obravnavali na seji 14. februarja.

Peterica nadzornikov se je sicer strinjala, da predlagani poslovni načrt ni primerno pripravljen ter da višina in narava investicij bistveno odstopata od realizacije prejšnjih let, kar kaže na premalo skrbno načrtovanje s strani uprave. Tudi sicer je Žnidaršič Kranjčeva opozorila, da se nadzorniki soočajo z operativnimi težavami pri izvajanju sklepov nadzornikov, kar po njenem kaže na probleme ne le v upravi, ampak v celotnem poslovanju Luke.

V zvezi s tem je Gašpar Mišič spomnil, da je uprava do zdaj delovala v okrnjeni sestavi in da je sam poleg nalog predsednika uprave opravljal še naloge pomočnika predsednika. Tudi zaradi tega so se dogovorili, da bodo decembra imenovanega člana uprave Jožeta Jaklina, ki bo mandat sicer prevzel s februarjem, prosili, naj pride že prihodnji teden "in sodeluje pri prevzemu svojega delovnega mesta".