Revija Reporter
Slovenija

GGM: Na čelo Luke Koper sem prišel zakonito, pa če je to komu všeč ali ne

STA

29. avg. 2013 5:00 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Če kdo posega v suverenost in neodvisnost nadzornega sveta Luke Koper, to sedaj počne politika, za STA ocenjuje novoimenovani predsednik uprave Luke Koper Gašpar Gašpar Mišič. "To je le dokaz, da je slovenski sistem, politični in gospodarski, kontaminiran in da potrebuje očiščenje," je dejal. Po njegovem mnenju je politika izgubila kompas.

"Na splošno lahko ugotovim, da se je slovenski politiki zmešalo, da je izgubila kompas in da so te odločitve preuranjene," pravi Gašpar Mišič po današnji zahtevi Slovenske odškodninske družbe (Sod) za sklic skupščine Luke Koper in predlogu zamenjave vseh predstavnikov kapitala v nadzornem svetu.

Nekdanji poslanec PS in donedavni državni sekretar v kabinetu premierke Alenke Bratušek ob tem izraža skrb, da slovenska politika "hote ali nehote podpira ravno plenilce državnega premoženja". Ob tem se sprašuje, kdo se ga tako boji, saj da je napovedal razkritje vseh poslovno nepotrebnih pogodb in izplačil v Luki Koper.

V skladu z današnjim predlogom Soda sicer v nadzornem svetu Luke Koper ne bi bilo več predstavnika lokalne skupnosti, kar je za Gašparja Mišiča "napoved vojne". Kot je dejal, posegajo tudi v pravice zaposlenih in "drezajo v nekaj, v kar po zdravi pameti ne bi smeli". To ni dobro in nekdo bo moral prevzeti odgovornost za to, dodaja.

Ob tem je spomnil, da je njegov osnovni pristop k razvoju Luke Koper zavedanje, da se mora lokalna skupnost poistovetiti z razvojnimi načrti družbe, zdaj pa da se je slovenska politika odločila popolnoma drugače. "Ne vem, ali to mogoče delajo zaradi všečnosti javnosti. Kdor drugemu jamo koplje, sam vanjo pade. To se bo tudi pokazalo," je poudaril.

Gašpar Mišič se je za STA odzval tudi na sklepe, ki so jih danes sprejeli poslanci PS. Ti namreč ne podpirajo kandidiranja in neposrednega prehajanja državnih funkcionarjev, vključno s članom njihove stranke Gašparjem Mišičem, s političnih funkcij na vodilna mesta v državnih podjetjih.

Kot je povedal Gašpar Mišič, pa je od številnih poslancev prejel čestitke ob imenovanju. "Nimam občutka, da se ne maramo, je pa res, da je bilo stališče poslancev PS glede tega v veliki meri sprejeto z namenom umiritve strasti v koaliciji," meni Gašpar Mišič, ki sicer o izstopu iz stranke ne razmišlja.

Kot je poudaril, je bil na čelo Luke Koper izvoljen zakonito, "pa če je to komu všeč ali ne". Ponovil je, da bo slovenski javnosti tudi dokazal, da se o njem moti, pa če bo predsednik uprave "en dan ali en mesec".

Gašpar Mišič bo sicer mandat prevzel predvidoma 7. septembra. Če bi se nadzorniki družbe odločili, da ni primeren za ta položaj, bi sicer svojo pot nadaljeval kot poslanec v DZ, po nastopu funkcije na vrhu Luke Koper pa se v poslanske klopi ne bo mogel vrniti, tudi če ga pozneje razrešijo. Pravnik Rajko Pirnat je namreč za STA pojasnil, da je po zakonu o poslancih vsako poklicno opravljanje katere koli dejavnosti nezdružljivo z opravljanjem poslanske funkcije.

Ob tem je Gašpar Mišič pojasnil, da mandat predsednika uprave Luke Koper zagotovo namerava prevzeti in se ne bo vrnil med poslance, saj da se bo "boril naprej".

Od Luke Koper je sicer Komisija za preprečevanje korupcije zahtevala dokumentacijo v zvezi z imenovanjem Gašparja Mišiča, je za STA potrdila tiskovna predstavnica komisije Polona Osrajnik. Po neuradnih informacijah časnika Delo naj bi med drugim zahtevali magnetogram seje, podatke o kandidatih in poslovnik nadzornega sveta.