Revija Reporter
Slovenija

Gantar o odpovedi pogodbe z Geneplanetom: Ventilatorjev imamo dovolj, tudi če pride do drugega vala okužb

STA

5. maj. 2020 6:01

Deli na:

Minister za zdravje Tomaž Gantar.

Bobo

Pri odločitvi o prekinitvi pogodbe s podjetjem Geneplanet za dobavo 110 ventilatorjev je pretehtal predvsem podatek, da ima Slovenija trenutno ventilatorjev dovolj, je za Televizijo Slovenija dejal minister za zdravje Tomaž Gantar. Glede obravnave poročil ministrstev o zagotavljanju zaščitne opreme pa je poudaril, da gre za obsežno nalogo.

Ministrstvo za zdravje je včeraj namreč odločilo, da bodo 90 ventilatorjev Siriusmed R30, ki jih je Geneplanet dobavil zavodu za blagovne rezerve, obdržali ob zagotovilu dodatne opreme. Medtem bodo 20 tovrstnih ventilatorjev, ki so v skladišču v Rojah, vrnili. Pogodbo za dobavo preostalih 110 ventilatorjev bodo prekinili, so za STA sporočili z ministrstva.

Kot je za Odmeve na Televiziji Slovenija dejal Gantar, se je vlada ob začetni veliki rasti števila okuženih z novim koronavirusom bala scenarija nekaterih drugih držav, zato je predvidela bistveno večjo potrebo po ventilatorjih. "Glede na razmere in učinkovitost ukrepov jih imamo trenutno na razpolago dovolj," je dejal.

Zavod za blagovne rezerve je po njegovih besedah kupil 163 ventilatorjev. Bolnišnicam je razdelil 136 ventilatorjev, od tega 90 ventilatorjev Siriusmed R30, ki jih je dobavil Geneplanet. Zavod ima trenutno na zalogi še 20 ventilatorjev Siriusmed R30 in sedem drugih.

Gantar je pojasnil, da je rezerv tako precej, obenem pa je število postelj na oddelkih za intenzivno nego omejeno. Za konec junija je poleg tega predvidena dobava še 50 ventilatorjev, odprta pa je tudi pogodba zaradi prijave na skupni evropskih razpis. Prek slednje je Slovenija rezervirala 300 ventilatorjev, če bi jih potrebovala. "To pomeni, da je rezerva zadostna, tudi če bi bile razmere bistveno težje - recimo ob morebitne drugem valu okužb," je dejal.

Evropsko združenje za intenzivno medicino je ventilatorje Siriusmed R30 označilo kot primerne, je poudaril Gantar. Niso najvišje kategorije, so pa varni in jih uporabljajo tudi številne druge države, se je na navedbe o neprimernosti teh ventilatorjev za bolnike s covidom-19 odzval. "Če je težava samo v filtrih in vlažilcih, se bo to verjetno dalo kupiti, kdor bo potreboval," je dejal. Poleg tega to niso edini ventilatorji v državi, je dodal.

O podrobnostih glede prekinitve pogodbe naj bi Geneplanet in blagovne rezerve po poročanju Televizije Slovenija sicer govorili jutri.

Vlada naj bi na torkovi seji predvidoma zaključila obravnavo poročil ministrstev o zagotavljanju zaščitne opreme v času pandemije koronavirusa in o stanju opreme ob nastopu nove vlade. Poročila je obravnavala že dvakrat, a zaradi obsežnosti gradiva skupno poročilo še pripravlja in usklajuje posamezne elemente med resorji. Prav obsežnost naloge je po Gantarjevih ocenah razlog za tolikšno trajanje postopka.

Minister je komentiral tudi včerajšnjo vložitev interpelacije ministra za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravka Počivalška. Poudaril je, da je treba očitke Počivalšku o napakah pri nabavi opreme najprej strokovno pregledati. Na vprašanje, kako odločena je koalicija braniti ministra, je odgovoril, da z ustreznimi dokazili, da nepravilnosti ni bilo, za DeSUS ni težav.