Revija Reporter
Slovenija

Gantar o Janševem pismu: Zagotovo ne koristi interesom Slovenije in nas postavlja med problematične države

STA

18. nov. 2020 11:27 Osveženo: 16:56 / 18. 11. 2020

Deli na:

Tomaž Gantar

Bobo

Začasni zastopnik koalicijske stranke DeSUS in minister za zdravje Tomaž Gantar je danes sporočil, da torkovo pismo predsednika vlade Janeza Janše evropskim voditeljem o vladavini prava "zagotovo ne koristi interesom Slovenije, postavlja nas med problematične države, kamor nikoli nismo sodili". Zahteval je resno razpravo. Šef NSi Matej Tonin pa pravi, da pismo evropskim voditeljem predstavlja mnenje premierja.

"EU se sooča z največjo zdravstveno in ekonomsko krizo po 2. svetovni vojni, enotnost držav članic je bistvenega pomena. Pismo predsednika vlade evropskim voditeljem zagotovo ne koristi interesom Slovenije, postavlja nas med problematične države, kamor nikoli nismo sodili. To terja resno razpravo," je na Twitterju zapisal Gantar.

Tudi vodja koalicijske NSi in obrambni minister Matej Tonin se je danes odzval na torkovo pismo Janše voditeljem držav članic EU. Kot je v tvitu zapisal Tonin, pismo predstavlja mnenje premierja, saj vlada o vsebini ni odločala.

Poslanec DeSUS Jurij Lep je v izjavi za medije v DZ dodal, da so izjave, s katerimi se Slovenija oddaljuje od jedrne Evrope, za poslansko skupino DeSUS nesprejemljive, zato se od vsebine pisma distancirajo. Obenem Evrope po njegovem mnenju ne zanimajo notranjepolitične razmere v Sloveniji.

Poudaril je, da je DeSUS še vedno korekten partner v koaliciji, kar pomeni, da bi morali soodločati pri stvareh, ki se tičejo vlade. "S tega stališča smo malo razočarani, da se take stvari vnaprej ne predebatirajo na vladi," je povedal.

Kot je dodal Lep, ne razume, zakaj so te individualne poteze potrebne, saj škodijo koaliciji. Kljub temu to ne pomeni, da bodo na lepem "skočili dol z vlaka". S stališča uresničevanja koalicijske pogodbe so namreč z dosežki stranke v tej vladi vendarle zadovoljni.

Tudi vodja poslancev DeSUS Franc Jurša je povedal, da glede tega nimajo večjih pripomb. "Imamo pa pripombe na nekatera početja, ki pa niso toliko vezana na program. To so ideološka vprašanja," je povedal. Na ta vprašanja so po njegovih besedah zelo občutljivi, saj po besedah Jurše ne prispevajo k sožitju znotraj koalicijskih strank oz. poslanskih skupin.

Janša se je v pismu, med drugim naslovljenem na predsednika Evropskega sveta Charlesa Michela in predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen, zavzel za vrnitev k dogovoru z julijskega vrha EU o svežnju za spopad z epidemijo. Ocenjuje, da nedavni dogovor med svetom EU in Evropskim parlamentom o pogojevanju koriščenja sredstev s spoštovanjem vladavine prava spodkopava julijski dogovor.

Opozoril je, da danes številni mediji in nekatere politične skupne v Evropskem parlamentu odkrito grozijo z uporabo instrumenta, napačno poimenovanega 'vladavina prava', da bi z večinskim glasovanjem disciplinirali posamezne države članice.

Slovenski premier je s pismom posredno podprl Madžarsko in Poljsko, ki sta v ponedeljek na ravni veleposlanikov članic pri EU blokirali ključna dela svežnja za spoprijem Evrope s pandemijo, tj. sklep o lastnih virih in potrditev uredbe o večletnem proračunu. Razlog je njuno nasprotovanje uredbi o pogojevanju evropskih sredstev z vladavino prava, ki so jo članice v ponedeljek potrdile s kvalificirano večino.