V Reporterju smo namreč pisali, da naj bi po naših zelo zanesljivih virih pred novim letom vsi področni uredniki na Delu prejeli po tisoč evrov v kuverti kot nagrado za njihovo dobro delo. Poleg tega je uprava urednike brez novinarjev povabila še na novoletno večerjo v Union.
Na upravi Dela našega vprašanje v zvezi z denarjem v kuvertah ne razumejo in zatrjujejo: »Družba Delo je ob koncu leta izplačala stimulativni del plače tistim zaposlenim, ki imajo v pogodbah o zaposlitvi dogovorjen tak način izplačila plače. Kot za ostala izplačila plače, so bila tudi za stimulativni del plače plačane vse zakonsko določene dajatve, nakazilo pa izvršeno na transakcijski račun.«
Toda naši viri vztrajajo, da naj bi področni uredniki dobili po tisoč evrov v kuvertah, vendar ne na novoletni večerji v Unionu, ampak kar na Delu. Ko so informacije o tem preverjali novinarji, sta jim po naših virih najmanj dva urednika potrdila, da so res dobili omenjeno denarno nagrado.
Za mnenje o takšni denarni nagradi smo vprašali davčnega strokovnjaka in nekdanjega direktorja Davčne uprave Ivana Simiča. Dejal je, da je po naši zakonodaji dovoljeno darilo do višine 5000 evrov, vendar pa se lahko v primeru, če gre za odnos med delodajalcem in delojemalcem, zadeva zaplete pri Finančni upravi, saj bi tovrstno darilo štela kot prikriti prejemek iz delovnega razmerja, od katerega pa je treba plačati davek.
Na Finančni upravi konkretnega primera ne morejo komentirati, zato pa so podali splošno pojasnilo: »Davčni predpis, ki ureja to področje je Zakon o davčnem postopku Zakon o davčnem postopku. Ta v prvem odstavku 36. člena med ostalim predpisuje, da morajo pravne in druge osebe plačila za dobavljeno blago in opravljene storitve ter druga plačila prejemnikom nakazovati na njihove transakcijske račune, odprte pri ponudnikih plačilnih storitev. Drugi odstavek navedenega člena določa, da se ne glede na prvi odstavek tega člena, plačila za dobavljeno blago in opravljene storitve ter druga plačila ne nakazujejo na transakcijske račune, če gre za plačila v manjših zneskih ali če je drugače zagotovljena evidenca o teh plačilih. Iz tretjega odstavka istega člena pa izhaja, da minister, pristojen za finance, podrobneje določi, v katerih primerih iz drugega odstavka tega člena se plačila za dobavljeno blago in opravljene storitve ter druga plačila ne nakazujejo na transakcijske račune. Druga plačila v teh primerih pomenijo tudi plačila prejeta oziroma izplačana na podlagi zaposlitve.«
»Kdaj ni potrebno nakazovati plačila na transakcijske račune, je določeno v Pravilniku o izvajanju Zakona o davčnem postopku, ki sicer v svojem 23.a členu določa navedene primere, ko se plačila ne nakazujejo na transakcijske račune, vendar med njimi ni navedene obravnavane izjeme.«
Zmotne navedbe v zvezi z gotovinskimi izplačili na družbi Delo d. o . o.
Spoštovani gospod Kršinar, na vašem spletnem portalu reporter.si ste 22. februarja objavili članek (http://reporter.si/clanek/slovenija/furs-ce-so-delovi-uredniki-za-nagrado-prejeli-po-tisocaka-v-kuvertah-to-ni-zakonito-498101), v katerem ponovno zmotno navajate, da naj bi, kot pišete: "...pred novim letom vsi področni uredniki na Delu prejeli po tisoč evrov v kuverti kot nagrado za njihovo dobro delo.", kar ne drži.
Kot smo zapisali že v odgovoru na vaša novinarska vprašanja dne, 16. februarja, družba Delo d.o.o. NI izplačala nobenemu od zaposlenih v družbi prejemka v gotovini oziroma, kot navajate vi »v kuverti«.
Družba Delo je ob koncu leta izplačala stimulativni del plače iz naslova uspešnosti poslovanja. Vsa izplačila so bila in so v skladu z zakonodajo ter izplačana na transakcijske račune zaposlenega. V kuvertah pa zaposleni, kot je tudi zakonsko določeno, dobijo zgolj izpis o nakazilu in to so edine kuverte – v katerih pa, še enkrat poudarjamo, ni gotovine – ki jih zaposleni v družbi prejmejo.
Družba Delo d.o.o. posluje v skladu z zakonodajo Republike Slovenije in so za vsa izplačila plače, kot tudi za stimulativni del, plačane vse zakonsko določene dajatve, nakazilo pa izvršeno na transakcijski račun.
Dolores Podbevšek Plemeniti, direktorica marketinga Delo d. o. o.