Revija Reporter
Slovenija

FOTO: Magnifico pel Golobu in Tini, Urška ni plesala na preprogi; Logar je prišel, Janša pa ne

STA
38 17.737

25. jun. 2023 7:32 Osveženo: 7:47 / 25. 6. 2023

Deli na:

Državna proslava ob dnevu državnosti 2023.

M24/Marko Vavpotič

Pred dnevom državnosti so bile včeraj v počastitev 32. obletnice osamosvojitve Slovenije številne slovesnosti. Na njih so zvrstili spomini na prehojeno pot do samostojne države in njene temeljne vrednote. Predsednica republike Nataša Pirc Musar pa je na osrednji proslavi poudarila, da država ni le peščica voditeljev, temveč ljudje. Proslave na Kongresnem trgu v Ljubljani se je udeležil ves državni vrh, bojkotiral pa jo je del desne politike.

Osrednja državna proslava je nocoj na predvečer dneva državnosti potekala na ljubljanskem Kongresnem trgu. Slavnostna govorka predsednica Pirc Musar je v nagovoru poudarila, da država ni le peščica voditeljev, temveč ljudje. Zato se moramo vsi zavzemati za človeku prijazno državo. "Več ko nas je, ki v srcu dobro mislimo, lažje nam bo vsem opravljati svoje naloge in soustvarjati državo, kakršno si želimo in tudi zaslužimo," je dejala.

V nagovoru je sicer spomnila na nekater mejnike v zgodovini slovenskega naroda. "Poskušali so nas razkosati, podjarmiti. Vsemu temu smo se uprli in zmagali. Izborili smo si lastno, samostojno državo, navkljub okolju, ki nam v preteklosti pogosto ni bilo naklonjeno," je dejala predsednica.

Ostra pa je bila do vmešavanja politike v zgodovino. Za Slovenijo si želi državniškega razumevanja zgodovine, ki je po njenem mnenju mogoče s spravo med intimo, pravom in svobodo. V prihodnosti pa se mora Slovenija vrniti k temu, s čimer dosega najboljše uspehe, je še pozvala.

Slavnostnemu nagovoru predsednice je sledil umetniški del državne slovesnosti z naslovom Pred zarjo jutrišnjega dne ..., ki je pod taktirko režiserja in scenografa Mateja Filipčiča letos v ospredje postavil odnos med naravo in državnostjo.

Državne proslave so se udeležili tudi predstavniki političnega vrha, med drugim premier Robert Golob, predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič in predsednik DS Marko Lotrič. Prav tako so se je udeležili predstavniki različnih državnih institucij, diplomacije in drugih sfer političnega in družbenega življenja. Je pa umanjkal del politike, med drugim poslanci koalicijske Levice in opozicijske NSi, okrnjena je bila tudi udeležba predstavnikov SD in SDS.

Pirc Musar je sicer danes v predsedniški palači sprejela tudi svojce padlih v vojni za Slovenijo leta 1991. Ob tem je dejala, da imajo slednji s svojimi dragimi z državo posebno, neločljivo vez, ki je bila stkana iz ljubezni do domovine in neizmernega poguma. "Vaši možje, očetje in sinovi so za svojo domovino, za vse nas, dali največ, kar so imeli - svoje življenje. Vsi ranjeni pa z globokimi ranami živite še danes," je poudarila in izrazila globoko hvaležnost za njihovo in požrtvovalnost padlih v vojni za Slovenijo.

Pred osrednjo državno slovesnostjo sta se na slavnostnih sejah danes sestala tudi DZ in DS.

Predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič je na predvečer dneva državnosti izpostavila, da je bila "pot do svobodne Slovenije dolga in trnova, zato se danes s ponosom in z globokim spoštovanjem lahko ozremo nazaj na vse uspešno premagane nevarnosti, da nam morda ne bi uspelo, na premagane prepreke in nevšečnosti, ki so jih zmogli ljudje, ki so se zavzeli za našo neodvisnost in našo svobodo". "Država je bila zgrajena na temeljih demokracije, enakosti, pravičnosti in spoštovanja človekovih pravic. To so vrednote, ki ostajajo naš temelj in nas kot nevidna vez medsebojno povezujejo in osmišljajo našo družbo," je dejala.

Na vrednote, na kateri sloni samostojna slovenska država, je v svojem nagovoru spomnil tudi slavnostni govornik na seji DZ podpredsednik DZ Danijel Krivec. Kot je ocenil, je najbolj svetel čas slovenske zgodovine čas, ko smo postali nacija z lastno državo. To je bil po njegovih besedah čas velikih pričakovanj, hkrati pa tudi velike negotovosti. Pogum in odločnost vseh, ki so takrat sprejemali ključne politične odločitve, sta presegla dvome in omahljivost mnogih, je dejal.

Danes pa je Slovenija v krizi, zato moramo združiti najboljše, kar premoremo, da bodo sanje o boljšem življenju izpred 33 let postale resničnost, meni. Preizkušnje, pred katere je postavljen narod, zahtevajo, da se vrnemo k temeljem, na katerih smo postavili svoj dom, in k vrednotam, ki smo jih vtkali v samo bistvo samostojne države, je sklenil.

Predsednik DS Marko Lotrič je v govoru na slavnostni seji DS poudaril, da demokracije v Sloveniji danes ne bi živeli, če pred nekaj več kot 32 leti izjemni posamezniki ne bi premogli modrosti in zavedanja, da je za enotnost naroda, za uspeh na plebiscitu, ključna enotnost politike. Slovenci skupaj zmoremo velike reči, je ocenil in dodal, da so nas do samostojne države pripeljali ponos, pogum, enotnost, sožitje, medsebojno razumevanje in zaupanje.

"Sodelovanje je bilo tisto, ki nas je pripeljalo do dneva državnosti. Sodelovanje posameznikov, ki so lastne parcialne interese potisnili na stran z namenom doseganja višjega cilja v dobrobit vseh državljank in državljanov," je poudaril in dodal, da smo bili temu sodelovanju priča še nekajkrat, denimo v času prizadevanj za polnopravno članstvo v zvezi Nato, pa tudi v času pogajanj za članstvo v EU.

Minister za obrambo Marjan Šarec pa je dopoldan na proslavi v Polzeli izpostavil, da je bil 25. junij 1991 dan, ko smo se podali na težko, odločilno pot. Plebiscit leta 1990 je razblinil vse dvome, kaj si slovenski narod zares želi, je dodal. Tudi ko so prihrumeli tanki, je bilo jasno, da je slovenski narod predolgo čakal na lastno državo, se preveč boril, da bi takrat popustil, je dejal. Država je naš dom, imejmo jo radi, je poudaril.

Predsednica republike Pirc Musar je sicer prav danes načelnika Generalštaba Slovenske vojske Roberta Glavaša povišala iz čina generalmajorja v čin generalpodpolkovnika. Glavaš novi čin prevzema v obdobju zahtevnih mednarodnih okoliščin, ki zahtevajo različne in modre prilagoditve, je ob tem dejala.

Z dnevom državnosti, ki je tudi dela prost dan, obeležujemo dogodke pred 32 leti, ko je takratna slovenska skupščina 25. junija 1991 po nekajletnih prizadevanjih sprejela ključne dokumente za osamosvojitev Slovenije - Temeljno ustavno listino o samostojni in neodvisni Republiki Sloveniji, ustavni zakon za njeno izvedbo in Deklaracijo o neodvisnosti.