Revija Reporter
Slovenija

Florjančič je Pahorju pojasnjeval godljo, ki jo je vrhovno sodišče zakuhalo s kritiko ESČP

STA

29. okt. 2018 18:23 Osveženo: 18:35 / 29. 10. 2018

Deli na:

Predsednik Borut Pahor sprejel na pogovor predsednika Vrhovnega sodišča Damijana Florjančiča.

UPRS

Predsednik republike Borut Pahor je danes na pogovor sprejel predsednika vrhovnega sodišča Damijana Florjančiča, ki mu je pojasnil svoj pogled v zvezi z zadevo Pro Plus ter ga tudi obvestil o nadaljnjih korakih za odpravo nesporazuma glede spoštovanja odločitev ESČP. Pahor je odločitev pozdravil, saj odpravlja dvome o spoštovanju odločb sodišč.

Minuli teden je v javnosti završalo zaradi obvestila, ki ga je vrhovno sodišče objavilo na svoji spletni strani glede odločitve Evropskega sodišča za človekove pravice (ESČP) v zvezi z zadevo Pro Plus. ESČP z argumentacijo ob razsodbi, da država podjetju Pro Plus ni zagotovila pravice do poštenega sojenja, ni prepričalo vrhovnega sodišča.

Obvestilo so v javni izjavi obsodili pravni strokovnjaki, ki so vrhovnemu sodišču očitali samovoljno ravnanje. Javno so objavi že minuli teden nasprotovali štirje vrhovni sodniki. Barbara in Jan Zobec, Rudi Štravs in Tomaž Pavčnik pa od predsednika vrhovnega sodišča Florjančiča zahtevali pojasnilo, kdo je avtor izjave vrhovnega sodišča in kako je sploh dovolil njeno objavo na spletni strani sodišča.

Danes pa se jim je pridružilo še sedem vrhovnih sodnikov upravnega oddelka sodišča, ki so navedli, da izjave, ki jo je sodišče minuli teden objavilo na spletni strani glede sodbe ESČP v zadevi Pro Plus, ne sprejemajo. "Ta izjava ni bila dana niti v našem imenu niti z našo vednostjo ali soglasjem, v zadevi pa tudi ni odločal senat upravnega oddelka," so pojasnili v javni izjavi, pod katero so se podpisali Peter Golob, Brigita Domjan Pavlin, Erik Kerševan, Marko Prijatelj, Borivoj Rozman, Tatjana Steinman in Nataša Smrekar

Kot so navedli, se vrhovne sodnice in sodniki upravnega oddelka v okviru svojih pristojnosti zavzemajo za odprto, javno in transparentno sojenje ter izvedbo javnih obravnav v vseh zadevah, v katerih so za to izpolnjeni ustavni oz. zakonski pogoji. "To jasno izhaja iz naše sodne prakse kot tudi iz dejstva, da smo prav mi tudi na vrhovnem sodišču v preteklih letih že izvedli javne obravnave. Temu nameravamo slediti tudi v prihodnje," so zagotovili.

Iz urada predsednika republike so danes sporočili, da je Florjančič dal pobudo za srečanje s predsednikom. Po njihovih navedbah sta Florjančič in vodja gospodarskega oddelka vrhovnega sodišča Vladimir Balažic Pahorja obvestila o korakih, ki jih bo vrhovno sodišče storilo danes in v torek, da se odpravijo nesporazumi glede dolžnega spoštovanja odločitev ESČP.

Ta odločitev po Pahorjevem mnenju odpravlja dvome glede spoštovanja odločb sodišč, so navedli v njegovem uradu. Pojasnili so še, da so se sogovorniki pogovarjali še o nekaterih drugih vprašanjih, ki zadevajo krepitev zaupanja v odločitve ustanov pravne države.

Vrhovno sodišče je sicer v odzivu na odločitev ESČP glede Pro Plus ocenilo, da ESČP ni v zadostni meri upoštevalo posebne določbe zakona o preprečevanju omejevanja konkurence. V izjavi so navedli, da odločitve sodišč upoštevajo in jih tam, kjer je to potrebno, vključujejo v svoje delo, spoštujejo pa tiste odločbe, ki prepričajo z argumentacijo. Po burnih odzivih so zagotovili, da bodo kljub nestrinjanju z argumenti ESČP njegovo odločitev upoštevali.