Revija Reporter
Slovenija

Finančno ministrstvo o referendumih: »Sloveniji bo padla verodostojnost.«

STA

31. okt. 2012 12:45 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Ministrstvo za finance je razočarano nad vložitvijo zahteve za referenduma o državnem holdingu in sanaciji bank. Meni, da bo državi padla verodostojnost, da lahko sprejema ukrepe, in da bo ogrožena možnost zadolževanja, v končni fazi bo morda država prisiljena zaprositi za pomoč. Zavzema se za presojo ustavnosti referendumov.

"Zaradi te poteze bo Sloveniji padla verodostojnost, da lahko uspešno sprejema kakršne koli ukrepe za reševanje zaostrene finančne in gospodarske krize ter da ima instrumente za reševanje težav v bančnem sektorju. Poleg tega bo ogrožena naša možnost zadolževanja, zaradi težav z bankami pa nam grozi dodatno poslabšanje gospodarskih razmer," so na ministrstvu zapisali v odzivu.

Kreditni krč bo tako še naprej omejeval možnosti podjetij za razvoj in zagon novega gospodarskega cikla, pravijo in dodajajo, da se lahko v končni fazi znajdemo tudi pred dejstvom, ko bomo prisiljeni zaprositi za mednarodno pomoč, kjer bodo kot pogoj gotovo postavljeni ostrejši pogoji glede reform, zniževanja izdatkov javnega sektorja in dviga davkov.

Ministrstvo zaradi grožnje še težjih gospodarskih posledic in izgube suverenosti države na področju gospodarske in finančne politike meni, da bi bilo smiselno na ustavno sodišče vložiti pobudo za presojo ustavnosti referendumov glede obeh zakonov.

30 poslancev je v torek malo pred polnočjo, ko se je iztekel rok, vložilo zahtevo za razpis zakonodajnih referendumov o zakonih o ukrepih za krepitev stabilnosti bank ter o Slovenskem državnem holdingu. Zahtevo je podpisalo 27 poslancev Pozitivne Slovenije, poleg njih pa še nekdanji poslanec PS Borut Ambrožič, poslanec SD Srečko Meh in nepovezani poslanec Ivan Vogrin.

Predsednik DZ Gregor Virant je danes dejal, da obstaja problem pri referendumu o sanaciji bank, saj na prvi pogled kaže, da je zahtevi priložena kopija oziroma scan podpisov.