pokol-v-šoli-vladislava-ribnikarja, obletnica-pokola Svet24.si

Srbija pred obletnico krvavega poboja v beograjski...

azijski sršen, invazivna vrsta Svet24.si

Škodljivi azijski sršen je že pri naših ...

kres, ogenj, prvi-maj, kresovanje Necenzurirano

Živel 1. maj ali kako normalizirati nenormalno

hisa brglez-pl016 Reporter.si

Hiše, avti in bančni računi evropskih ...

doncic Ekipa24.si

Kakšen odgovor Luke! Je kdo dvomil vanj? Vsem je ...

Resno? Je on tisti, zaradi katerega bo planet uničen? Odkrito.si

Nas bo Elon Musk pokončal?

crypto.com arena Ekipa24.si

Sramota leta! V LA-ju skušali takole provocirati ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Financial Times: Ciper in Slovenija sta si v glavah investitorjev zelo blizu

Deli na:
Financial Times: Ciper in Slovenija sta si v glavah investitorjev zelo blizu

Foto: Bobo

Tuji tisk danes posveča precej pozornosti torkovemu obisku premierke Alenke Bratušek pri predsedniku Evropske komisije Joseju Manuelu Barrosu v Bruslju. O dogodku med drugim poročajo britanski Financial Times, Guardian in Times, francoski Le Figaro, nemški Frankfurter Allgemaine Zeitung, agencija Reuters.

Londonski Financial Times v komentarju o finančnih težavah Slovenije poudarja, da je nastopil čas, da se Ljubljana loti reševanja bančnega sektorja.

Ciper in Slovenija sta skoraj 2000 kilometrov narazen, vendar sta v glavah investitorjev zadnje čase precej bližje, piše FT, ki izpostavlja, da tako kot v ciprskem primeru tudi slovenske težave izvirajo iz nestabilnega bančnega sistema.

Kot piše FT, slovenska premierka Alenka Bratušek zagotavlja, da primerjave med Slovenijo in Ciprom niso poštene. "Ima prav. Slovenski bančni sistem je 1,4-krat večji od bruto domačega proizvoda. Čeprav je velik, je to precej manj kot na Cipru, kjer predstavlja 700 odstotkov BDP," poudarja FT.

Edini način, na katerega bo Slovenija pomirila investitorje, je, da se loti reševanja svojih bank, nadaljuje FT. Vlada mi morala pregledati bančni sektor s ciljem ločiti stabilne banke od tistih v težavah. Ko bo pregled končan, bi morala prestrukturirati banke, ki ne morejo preživeti, piše londonski časnik.


Za tiste banke, ki potrebujejo kapitalsko injekcijo, proračunska sredstva ne bi smela biti prva opcija. Vlada bi morala sprejeti ustrezno zakonodajo, da bi pri dokapitalizaciji najprej sodelovali upniki, poudarja FT.

Ko bi se ta proces končal, bi morala vlada prodati deleže v bankah. To bo okrepilo korporativno upravljanje in zagotovilo, da bodo kredite dobila tista podjetja, ki si jih najbolj zaslužijo, in ne tista, ki imajo najboljše zveze, sklene FT.

Ugledni londonski časnik v ločenem članku poroča tudi o poročilu Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD), ki opozarja na težave slovenskega bančnega sektorja, ter obisku premierke Bratuškove v Bruslju.

O prvem obisku premierke v tujini so med drugim poročali tudi Guardian, Times, Le Figaro, Frankfurter Allgemaine Zeitung, Die Welt in agencija Reuters.

Reuters navaja tudi izjavo predsednik SD Igorja Lukšiča, da bo Slovenija morda prisiljena zaprositi za pomoč, če se bo pritisk trgov še povečal, vendar se po njegovih besedah temu še lahko izogne. "Bojim se orkestriranega pritiska finančnih trgov, ki se mu ne bi mogli upreti," je dejal prvak SD.