Revija Reporter
Slovenija

Filip Terčelj, resnični čedermac: prizadevanja za priznanje slovenskega mučenca

Biserka Karneža
4 243

3. jan. 2021 20:00

Deli na:

Filip Terčelj, velika osebnost primorske in slovenske zgodovine, ki je bil preganjan, mučen in zaprt pod fašizmom in komunizmom.

arhiv Reporterja

Od smrti najbolj izstopajočega slovenskega čedermaca in duhovnika Filipa Terčelja mineva 75 let. Skupaj s prijateljem in duhovnikom Francem Krašno sta, potem ko so ju v Davči zajeli pripadniki Udbe, umrla nasilne smrti 7. januarja 1946.

V spomin na desetletja pozabljenega in zamolčanega duhovnika Filipa Terčelja se v Davči od leta 2003 vrstijo Terčeljevi dnevi. V želji, da se zanj začne postopek beatifikacije, se ga spominjajo tudi v njegovih rodnih Šturjah na Vipavskem.

Zakaj je bil Filip Terčelj umaknjen s seznama okoli 50 kandidatov za slovenske mučence?

Zakaj trditi, da je »Terčeljev lik še danes zavit v kopreno skrivnosti, ki je predvsem posledica prikritja njegove mučeniške smrti v začetku leta 1946,« kot meni Ivan Albreht, ki je leta 2017 izdal knjigo o Filipu Terčelju, ko pa je po mnenju Matevža Čemažarja dovolj pričevalcev o Terčeljevi mučeniški smrti?

Čemažar opozarja, da prav izključevanje pričevalcev, nekateri so že pokojni, so pa zapisane njihove izjave, duhovnika Filipa Terčelja odmika od časti oltarja: »Knjiga o njem je zame začetek in konec njegove beatifikacije.«

Matevž Čemažar se osebno zavzema za že znano resnico o okoliščinah smrti: »Filip Terčelj je največji slovenski čedermac. Zanj sem prvič izvedel kot otrok v pogovoru med mojo mamo in njenim bratom, mojim stricem organistom Francem Peterneljem. Ko sta govorila o obeh duhovnikih, imen takrat nista izgovorila, sta jokala.«

Kaj so doslej povedali ključni pričevalci o zadnjih dveh dneh življenja duhovnikov Filipa Terčelja in Franca Krašne?

VEČ V TISKANI IZDAJI REPORTERJA IN TRAFIKI24