zahi hawass Svet24.si

Resnični Indiana Jones

david cameron, kijev Svet24.si

Britanski zunanji minister z izjavo prestopil ...

matjaz kovacic bobo Necenzurirano

Ne Ljubljana. Da je Maribor izgubil banko, so ...

tina gaber robert golob krizarjenje ickoti Reporter.si

Golob ni imel časa razmišljati o naši ...

doncic Ekipa24.si

Luka Dončić po veliki zmagi: 'Počutim se ...

Resno? Je on tisti, zaradi katerega bo planet uničen? Odkrito.si

Nas bo Elon Musk pokončal?

irving-doncic Ekipa24.si

'Moj brat!' Kakšne besede Kyrieja Irvinga o Luki ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

FAZ: Možnost, da bo Slovenija zaprosila za pomoč, se še naprej krepi

Deli na:
FAZ: Možnost, da bo Slovenija zaprosila za pomoč, se še naprej krepi

Foto: Reuters

Slovenija bi lahko postala naslednja država z evrom, ki bo zaprosila za mednarodno finančno pomoč. Eden od vzrokov za to je tudi balon na nepremičninskem trgu, danes piše nemški časnik Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).

FAZ poudarja, da se možnost, da bo Slovenija zaprosila za pomoč območja z evrom, še naprej krepi. Njen dramatičen položaj se najbolje kaže na nepremičninskem trgu, pišejo.

V Sloveniji se število nepremičninskih transakcij zmanjšuje, cene pa padajo. "Vse to na enem od najatraktivnejših področjih srednje Evrope," piše FAZ.

V nasprotju s stanjem v Španiji so v Sloveniji nepremičnine v času razcveta trga ostale v domačih rokah. Med letoma 2004 in 2011 je bilo manj kot 4000 stanovanj prodanih tujcem. FAZ to po eni strani pripisuje dejstvu, da je obmorskih nepremičnin le malo, pa tudi cenam, ki so zelo hitro dosegale raven EU. Med letoma 2004 in 2007 so se na letni ravni zviševale po 17-odstotni stopnji.



FAZ tudi ugotavlja, da so ekspanzije kreditov, baloni in potop Slovenije vse posledica domačih odločitev. Slovenske banke, od katerih so največje še vedno v lasti države, so dajale denar "politično dobro povezanim oligarhom, ki so z njim pokupili celotne industrijske branže". V luči tega dejstva bi lahko bil delež nepremičninskega balona pri akumulaciji slabih kreditov skromen, a ga ne gre zanemariti, piše časnik.

Sedaj so se stanovanja občutno pocenila, a promet vseeno močno upada. Kriza na nepremičninskem trgu odraža negativno spiralo slovenskega gospodarstva in jo zaostruje. Naraščajoča brezposelnost, sploh med mladimi, pomeni vse manjše povpraševanje. Po hipotekarnih kreditih praktično ni več povpraševanja, v luči kreditnega krča pa jih je tudi izjemno težko dobiti.

FAZ ugotavlja, da želi premierka Alenka Bratušek uvesti davek na nepremičnine, obenem pa se spogleduje z idejo ustanovitve državnega gradbenega podjetja. FAZ pri tem izpostavlja pisanje časnika Finance, ki svari pred tako potjo. S kapitalskimi injekcijami se umirajočega nepremičninskega trga ne da rešiti. Le temeljita reforma trga dela lahko pripelje do krepitve povpraševanja, zaključuje članek.