Revija Reporter
Slovenija

Farsa z (ne)sojenjem Iztoku Podbregarju

Nenad Glücks

12. jan. 2014 6:01 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Na okrožnem sodišču v Ljubljani še vedno niso začeli sojenja Iztoku Podbregarju, obtoženem za zlorabo položaja, ko je vodil Sovo.

Potem ko je na višjem sodišču v Ljubljani propadla prvostopna oprostilna sodba sodnika Gorazda Fabjančiča za domnevnega vodjo slovenske narkomafije Dragana Tošića in druge obtožence, je fokus spet na Iztoku Podbregarju. Spomnimo, ta nekdanji direktor Slovenske varnostnoobveščevalne agencije in kratkotrajni predsednik LDS je na sodišču pričal v korist Tošića z besedami, da srbska tajna služba BIA ne bi smela zbirati dokazov proti Tošićevi združbi. Pričanje se je s sodbo višjega sodišča izkazalo za povsem neverodostojno, toda na istem sodišču, kjer je sodnik Fabjančič tako nestrokovno upošteval to pričanje, Podbregarju sodijo zaradi zlorabe položaja. To naj bi storil v času vodenja Sove, med drugim zato, ker je iz nezakonitega črnega fonda odrejal razna izplačila.

Čeprav je vrhovno državno tožilstvo že oktobra 2007 na okrožno sodišče v Ljubljani vložilo zahtevo za sodno preiskavo zoper Podbregarja, se sojenje še vedno ni začelo. Sodno preiskavo je vodila sodnica Marija Tupy, pravzaprav je ni vodila, saj niti po štirih letih še ni bila končana. Po našem poizvedovanju pri pravosodnem ministru Senku Pličaniču leta 2012, ali bo zahteval nadzor nad pravočasnostjo postopka na okrožnem sodišču v Ljubljani pod vodstvom Antona Panjana, so se zadeve končno premaknile. Pličanič je od predsednika višjega sodišča v Ljubljani Jerneja Potočarja zahteval pregled poslovanja v tej zadevi. Med pregledom so ugotovili, da sodnica Tupy procesnih opravil ni opravljala tekoče, zaradi česar ji je Panjan primer odvzel in ga dodelil drugemu sodniku, odredil je prednostno obravnavo.

Kaj pomeni »prednostna« obravnava na Panjanovem sodišču (vsaj ko gre za ljudi s pravim pedigrejem), se je izkazalo potem. Sodna preiskava je bila vendarle končana oktobra 2012, toda nato si je tožilec na okrožnem tožilstvu v Ljubljani vzel pol leta za svojo odločitev. Marca lani je na sodišče le vložil obtožnico, toda po sodnem odločanju o pritožbi je postala pravnomočna šele pol leta potem, torej septembra lani. In kaj se je zgodilo od takrat? Nič. Sojenje se še vedno ni začelo, kot so pojasnili na sodišču, saj je »bila zadeva zaradi odsotnosti sodnika« dodeljena sodnici Heleni Vidic Bizjak. Zadeva je v fazi, ko je treba razpisani preodbravnavni narok, ki naj bi bil opravljen predvidoma v dveh mesecih. Pomeni, da bo od vložitve obtožnice do predobravnavnega naroka minilo vsaj leto dni! Na tožilstvu so nam celo pojasnili, da je narok preložen za nedoločen čas.