Eva Irgl o risanki o aferi Patria: Načrtno manipulacija in zloraba otrok v politične namene
12. okt. 2013 5:00 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017


Komisija DZ za peticije ter za človekove pravice in enake možnosti se je včeraj popoldne sestala na dveh nujnih sejah, sklicanih na zahtevo poslanske skupine SDS. Povod zanju sta bila prispevek o aferi Patria v otrokom namenjeni oddaji na nacionalni televiziji ter dogodka, ko so nastopili v pionirje oblečeni učenci.
Po mnenju poslanske skupine SDS je šlo v obeh primerih za zlorabo otrok - v prvem v politične in drugem v ideološke namene. Predlagali so tudi več sklepov, ki pa jih večina na odboru ni podprla.
Poslanki Majda Potrata (SD) in Lejla Hercegovac (PS) sta uvodoma opozarjali, da zadevi nista primerni za obravnavo na komisiji in da je temu že sledila odločitev dveh odborov. A se predsednica komisije Eva Irgl (SDS) s tem ni strinjala.
Kot je pojasnila glede prispevka o aferi Patria v okviru otrokom namenjene oddaje Infodrom na prvem programu nacionalne televizije, je šlo za pristransko poročanje, kjer niso bili predstavljeni vsi vidiki, predvsem pa ni bilo opozorjeno, da gre za nepravnomočno sodbo.
Po njenih besedah so bili v risanki predstavljeni zavajajoči in nepopolni podatki, "kar kaže na načrtno manipulacijo in tudi na zlorabo otrok v politične namene". Če z risanko ne bi bilo nič narobe, najbrž ne bi bila umaknjena, je še dejala.
Generalni direktor Radiotelevizije Slovenija (RTVS) Marko Filli je očitek o politični propagandi zavrnil kot smešen. Kot je dejal, v prispevku ni bilo nič takega, kar ne bi bilo res. Vprašanje je le, kako lahko otroci določene vsebine razumejo in v tem smislu so govorili o primernosti ali neprimernosti načina podaje. Poudaril je tudi, da je med uredniško napako ali morda neprimerno pripravljeno vsebino in zlorabo otrok velika razlika.
V.d. generalne direktorice direktorata za medije na ministrstvu za kulturo Ženja Leiler pa je opozorila, da za takšne razprave obstajajo primernejši instituti, ki so dolžni tudi ukrepati, če je potrebno, in to je po njenih besedah programski svet RTVS.
Po mnenju Mirjam Bon Klanjšček (PS) je RTVS v zvezi z oddajo ustrezno ukrepala. Šlo je za enkratno napako, ki je bila prepoznana in ne za sistematično delovanje, je opozoril Branko Kurnjek (DL). Majda Potrata pa je ocenila, da gre pri razpravi pri obeh temah za politično zlorabo komisije.
V utemeljitvi druge zahteve so v poslanski skupini SDS zapisali, da že dalj časa opažajo pojave poveličevanja totalitarnih simbolov, izpostavil pa dva dogodka, ko so bili osnovnošolci oblečeni v pionirje.
Po besedah Andreja Čuša (SDS) so mnenja, da "takšni jugonostalgični dogodki poveličujejo napačne zgodovinske razlage in hkrati predstavljajo odmik od evropskih načel". Zaskrbljeni so, kakšen pečat bodo dogodki, ki poveličujejo totalitarni sistem in oživljajo kult osebnosti diktatorja, pustili otrokom.
Andreja Barle Lakota z ministrstva za izobraževanje je pojasnila, da je za šlo za dejavnost izven šolske obveznosti, za t.i. uprizarjanje dogodka, kar je ena od oblik dela. Ali je bilo ustrezno izvedeno, pa bi težko ocenjevala.
Da je šlo za muzejsko šolo, postavitev razreda iz 50ih let prejšnjega stoletja, je izpostavila tudi Potrata. Predlagateljem je očitala, da posplošeno trdijo, da je zloraba bila in da so te zlorabe kar splošna praksa v slovenskem šolskem sistemu, pri čemer gre za po njenem mnenju za posploševanje brez ustrezne dokumentacije, niti ni znano, kako so dogodek dojemali otroci.
Razprava na komisiji se sicer ni omejila na le omenjena primera. Po besedah predsednice komisije Irglove gre za del širšega problema. Med drugim je na seji predvajala tudi posnetek koncerta v Stožicah ob dnevu upora proti okupatorju, ki so se ga udeležili nekateri vidni slovenski politiki.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke