Revija Reporter
Slovenija

Erjavec: Zaradi Šamija lahko pade vlada!

STA

20. nov. 2017 16:55 Osveženo: 16:55 / 20. 11. 2017

Deli na:

Miro Cerar in Karl Erjavec

Bobo

Zunanji minister Karl Erjavec obžaluje, da se je politika vtaknila v primer Ahmad Šami.

Danes je zanikal, da bi grozil z izhodom iz koalicije, je pa posvaril, da bi v primeru uporabe 51. člena zakona o tujcih v primeru Šamija lahko padla vlada, saj da bi šlo za zlorabo tega člena in nezakonito rešitev, ki bi jo predlagal premier Miro Cerar.

Erjavec je prepričan, da bi težko prepričali stroko, če bi rešitev za sirskega begunca Ahmada Šamija iskali v 51. členu zakona o tujcih. Na današnji novinarski konferenci je izpostavil, da je ta člen namenjen izjemnim posameznikom, ki bi lahko s svojim znanjem prispevali nekaj več Sloveniji v smislu nacionalnega interesa.

Spomnil je, da je vlada v četrtek o tem razpravljala na strokovni ravni in ne politično, nazadnje pa do konsenza in odločanja sploh ni prišlo.

"Če bi prišlo do zlorabe 51. člena zakona o tujcih, bi premier zelo težko preživel in argumentiral, zakaj je ravno tej osebi vlada podelila takšen status," meni Erjavec in ocenjuje, da bi bila v tej luči velika možnost, da bi vlada padla.

Premier bi namreč po njegovem mnenju predlagal rešitev, ki bi pomenila zlorabo 51. člena zakona o tujcih. Glede na to, da je Cerar ustavni pravnik, pa je po Erjavčevem prepričanju v času prekinitve četrtkove seje vlade in pogovora ministrov SMC tudi sam ugotovil, da bi bila taka rešitev sporna.

Spomnil je tudi, da je proti premierju že vložena ustavna obtožba pod predpostavko, da zaradi "njegove intervencije ni bila izvršena pravnomočna sodba" v primeru Šamija. V DeSUS sicer tega ne podpirajo, saj je treba odločbo o deportaciji izvršiti do februarja, je povedal.

Erjavec je še spomnil, da mora oseba, ki izpolnjuje pogoje po 51. členu zakona o tujcih, izpolnjevati pogoj samostojnega preživljanja.

Sicer pa je prepričan, da bi Šamija z odločitvijo na podlagi tega člena spravili v slabši pravni položaj, saj bi dobil status tujca, ki velja največ za pet let in tudi ne upošteva združevanja družine. Če bi dejansko želeli na ustrezen način urediti njegov status, bi bila prava rešitev status begunca, meni Erjavec.

Na vladi so po njegovih besedah tudi izpostavili, da lahko Šami vedno uredi svoj položaj na Hrvaškem, nakar bi imel tudi pravico prihoda v Slovenijo. Pri tem navaja dve možnosti, in sicer zaprositev za status begunca na Hrvaškem, s čimer bi prejel potni list na podlagi konvencije, ali ureditev položaja tujca.

Erjavec tako ne razume, zakaj Šami ne želi urediti statusa tako, kot predvideva pravnomočna odločba in "zakaj je treba na vsak način izsiliti rešitev na podlagi 51. člena zakona o tujcih, ko ima vendarle bolj elegantno možnost, da to uredi v Zagrebu".

Spomnil je še, da je Hrvaška članica EU in naj bi spoštovala človekove pravice, "nenazadnje gre tja vsako leto milijon Slovencev". Boji se, da gre v tem primeru za nabiranje političnih točk, medtem ko je žrtev prav Šami. Kot ugotavlja, se je predvolilni boj že začel, "praktično je vtis, kot da že imamo predvolilno kampanjo".

Erjavec je tudi pojasnil, da tega primera ne gre enačiti s primerom reševanja statusa deklice iz Somalije, ko je šlo tudi za združevanje družine.