Revija Reporter
Slovenija

Erjavec se bo velikih hrvaških čolnov lotil s pravnimi argumenti

STA

31. dec. 2017 6:00

Deli na:

Zunanji minister Karl Erjavec je glede izvajanja arbitražne razsodbe v Piranskem zalivu poudaril, da "velikost čolnov ni pomembna", saj ima Slovenija na svoji strani pravne argumente.

Tako fizičnih kontaktov med slovenskimi in hrvaškimi organi ne pričakuje, v pogovoru za POP TV pa je napovedal vložitev tožbe pred Sodiščem EU.

Erjavec je zanikal navedbe, da v Piranskem zalivu slovenski policisti včeraj niso izvajali arbitražne razsodbe. "Izvedli so postopek, res pa ni prišlo do fizičnega kontakta," je pojasnil. A na podlagi zbranih informacij bodo slovenski organi postopek izpeljali do konca - vse do izterjave, je prepričan. Če hrvaški ribiči sami ne bodo poravnali naloženih jim kazni, jih bodo slovenski organi verjetno izterjali ob vstopu v našo državo.

Suverenost Slovenije pa "na vsak način" krši tudi hrvaška policija, je v pogovoru za oddajo 24ur poudaril Erjavec. "Nedopustno je, da tuj državni organ brez dovoljenja izvaja določene aktivnosti," je dejal. Kot je spomnil, Slovenija pripravlja tožbo proti Hrvaški pred Sodiščem EU, del te tožbe pa se bo nanašal tudi na te kršitve.

"Materiala imamo že zadosti," je zagotovil zunanji minister, ki o vseh podrobnostih ni želel natančneje govoriti. Slovenija pa je po njegovih besedah na južno sosedo pripravljena pritisniti tudi drugače; zaveda se na primer, da so med zunanjepolitičnimi prioritetami Hrvaške vstop v Organizacijo za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) ali schengensko območje. "Ta pot ne bo mogoča, če ne bodo spoštovali mednarodnega prava in prava EU," je zatrdil Erjavec.

Tako ni pomembno, kdo ima večje čolne, je Erjavec odgovoril na prizore, na katerih je na morju vidna boljša opremljenost hrvaške policije. "Mi imamo pravne argumente, vemo, kje teče meja, ki jo je prvič določila arbitražna razsodba. Vsako kršitev po 29. decembru štejemo kot kršitev mednarodnega prava in prava EU," je poudaril. Kar pa se tiče kontrol na mejnih prehodih, bodo te potekale v skladu s schengenskimi pravili, je še dodal.

Šefic je v izjavi za Televizijo Slovenija ob tem ponovil, da bo slovenska policija slovenske ribiče v domačem morju zaščitila. Kot je dodal, je država ribičem, ki bi jim hrvaški državni organi preprečevali njihovo dejavnost, pripravljena nuditi tudi brezplačno pravno pomoč, odškodnino in tudi povrniti nastalo škodo.

Po poročanju Televizije Slovenija se je našel tudi prvi aktivni hrvaški politik, ki se je zavzel za implementacijo arbitražnega sporazuma. Gre za hrvaškega poslanca v Evropskem parlamentu Ivana Jakovčića. Ta je ocenil, da bosta državi na koncu morali skleniti dogovor, podoben temu, kar določa arbitražna razsodba.

Šefic se je dotaknil še Trdinovega vrha, kjer po njegovih besedah še vedno stoji objekt Slovenske vojske. Slovenija je po njegovih besedah v okviru implementacije arbitražne razsodbe pripravljena predati ta objekt Hrvaški, v skladu z ustreznimi protokoli.

Erjavec pa je v zvezi z zahtevami sindikata ministrstva za obrambo o ureditvi plačila slovenskih vojakov, ki na Trdinovem vrhu očitno delujejo v tujini, poudaril, da se pravni status Trdinovega vrha še ni spremenil. Arbitražna razsodba po njegovih besedah določa, da morata Slovenija in Hrvaška to vprašanje urediti v okviru mešane komisije, status pa bo torej spremenjen šele po primopredaji. Do takrat zahtevam vojakov ne bodo ugodila niti sodišča, je prepričan minister.

Slovenija je včeraj začela izvajati arbitražno sodbo, v skladu s katero so ji pripadle približno tri četrtine Piranskega zaliva. Zagreb medtem razsodbo še naprej zavrača in je ne namerava izvajati. Tako vztraja pri tem, da je morska meja na sredini zaliva. Tri hrvaške ribiške ladje so tako včeraj zjutraj vplule v slovenski del Piranskega zaliva, pri čemer so jih spremljale ladje hrvaške policije.