Okoljski minister Karl Erjavec je danes na seji DZ odstopil s položaja. "Očitno gre pri predlogu za mojo razrešitev za možnost, ki jo ima predsednik vlade, da postavlja in razrešuje ministre in ne za možnost na podlagi poziva računskega sodišča. Oznanjam, da odstopam z mesta ministra," je dejal Erjavec. DZ tako ne bo mogel glasovati o razrešitvi.
Kot je v DZ poudaril minister za okolje in prostor, je bil do tega trenutka prepričan, da je predlog za razrešitev na podlagi poziva računskega sodišča. "Sedaj razumem, da gre za politične razloge in to spoštujem," je dejal Erjavec.
Poudaril je, da mu je bilo v veliko čast sodelovati z DZ in tudi s predsednikom vlade. "Zahvalil bi se tudi predsedniku vlade za sodelovanje. Vidim, da je ta razprava zanj mučna in nočem, da bi trpel," je še dejal.
Izpostavil je, da ima premier Borut Pahor v tem trenutku večje probleme od teh, kdo sedi na ministrstvu za okolje in prostor.
"Žal mi je, da koalicija ni delovala kot družina. Vedno je šlo le za trojček," je še pojasnil. "Oznanjam, da odstopam z mesta ministra. Morda se vidimo kdaj drugič," je zaključil Erjavec.
Z odstopom ministra Erjavca je predsednik parlamenta Pavel Gantar tudi prekinil sejo. DZ tako ne bo mogel glasovati o predlogu Pahorja za Erjavčevo razrešitev.
Prej: Grožnje z ustavno presojo
Še nekaj ur predtem je Erjavec drugače govoril. Po morebitni razrešitvi bo vložil ustavno presojo ter dokazal, da so predsednik DZ in poslanci "izpeljali neustaven postopek", je v DZ pri obravnavi o svoji razrešitvi poudaril Erjavec. "Gre za tako ustavne zadeve, da če o tem DZ glasuje brez ustavne presoje, ste poteptali načela pravne države," meni.
Predsednik vlade Borut Pahor je v obrazložitvi predloga za razrešitev Erjavca z mesta ministra za okolje in prostor pojasnil, da je prav, da se presodi, ko pride do odprtih vprašanj, ki povzročajo napetosti. "Po pozivu računskega sodišča sem sklenil, da ga vzamem kot referenco za razrešitev okoljskega ministra," je pojasnil Pahor.
"Ko je leta 2007 računsko sodišče pozvalo k razrešitvi okoljskega ministra Janeza Podobnika, je Erjavec od tedanjega premiera Janeza Janše pričakoval, da bo v zvezi s pozivom sodišča spoštoval ustavo in zakon. Rekel je, da bi bilo to pomembno z vidika pravne prakse in pravne države," je še poudaril Pahor.
Izrazil pa je upanje, da bo Erjavec kot predsednik DeSUS dober sodelavec v koaliciji še naprej. Obenem pa dejal, da ministrstvo za okolje bolj kot politika potrebuje strokovnjaka. "Oprl sem se na odločitev računskega sodišča, meneč, da je prav, da se institucijo pravne države par excellence spoštuje. Če bomo menili, da je ta poziv, ki je zapisan v tem zakonu, preveč, potem predlagamo morda, da DZ razmisli o spremembi zakona," je še poudaril Pahor.
Karl Erjavec je ob tem izpostavil, da je v primeru ministra Podobnika poudaril, da bi bilo prav, da Janša sproži postopek v DZ in da DZ ugotovi ali so kršitve takšne narave, da terjajo politično odgovornost, in da se odloči, ali je računsko sodišče organ par excellence in ali ne presega meje oz. se ne postavlja v položaj mandatarja.
"Takrat sem bil mnenja zato, da bi utrdili pravno državo in da DZ ugotovi, kjer so meje pristojnosti računskega sodišča," je še izpostavil Erjavec in dodal, da od premiera in poslancev pričakuje, da bodo varuhi pravne države.
Ob tem je pojasnil, da je postopek sam ustavno sporen zato, ker zakon o računskem sodišču izrecno izključuje kakršnokoli sodno varstvo proti aktom računskega sodišča. "To je v nasprotju s 23. členom ustave," je pojasnil Erjavec. Dodal je, da je ustavno sporen tudi člen omenjenega zakona, ki daje predsedniku računskega sodišča pristojnost, da popolnoma arbitrarno določa program dela računskega sodišča in s tem tudi revidirance.
"Ne razumem, zakaj ta razrešitev, sploh ne vem, kaj je podlaga. Obtožni predlog, ker nisem v kazenskem postopku, nezakonita prodaja, ki se je izkazala za zakonito. Ustavno sporen poziv računskega sodišča," je izpostavil Erjavec in dodal, da bi razumel, če bi Pahor rekel, da mu ne zaupa.
Erjavec je tudi napovedal, da bo po morebitni razrešitvi vložil ustavno presojo ter dokazal, da so predsednik DZ in poslanci "izpeljali neustaven postopek". Ob robu seje DZ je za STA pojasnil, da bo usoda koalicije po njegovem mnenju odvisna od poslancev in organov DeSUS. Ob tem je Erjavec omenil nastop Antona Urha, "ki ni bil preveč optimističen".