Erjavec: Očitno Trop Skaza ni prebrala koalicijske pogodbe
24. feb. 2014 11:55 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017


V koaliciji imajo velika pričakovanja do bodočega gospodarskega ministra Metoda Dragonje in ministrice za zdravje Alenke Trop Skaza. V SD in DeSUS od Dragonje pričakujejo, da bo protiutež politiki finančnega ministra Uroša Čuferja, Trop Skazi pa gredo svarila pred morebitnimi uvedbami novih dajatev v zdravstvu, o katerih naj bi razmišljala.
DZ na današnji izredni seji razpravlja o novih ministrih in jih bo po pričakovanjih tudi imenoval, poleg Trop Skaze in Dragonje še novega vodjo urada za Slovence v zamejstvu in po svetu Gorazda Žmavca. Vsi trije so že prestali zaslišanja pred pristojnimi delovnimi telesi DZ.
Prvak DeSUS Karl Erjavec je presenečen nad stališči bodoče ministrice za zdravje glede morebitne uvedbe novih dajatev v zdravstvu, tudi doplačevanja pri zdravstvenih receptih. V koalicijski pogodbi namreč zelo jasno piše, da novih dajatev in prispevkov ne bo, je v izjavi novinarjem pred današnjim kolegijem pri premierki Alenki Bratušek spomnil Erjavec.
Ocenjuje, da Trop Skaza ni prebrala koalicijske pogodbe oz. je tisti, ki so ji pomagali pri pripravi na zaslišanje na odboru, niso dobro informirali glede stališč koalicije.
DeSUS tako pričakuje, da novih dajatev in prispevkov ne bo, zdravstvo mora ostati javno in se pokrivati iz obveznega in dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. Tudi če bi ministrica želela te spremembe uvesti, jih ne more, saj je to stvar koalicije, poslancev in vlade, je posvaril Erjavec. S tem je odgovoril tudi na vprašanje, ali bodo od Trop Skaze pred imenovanjem terjali ta zagotovila.
Prvak SD Igor Lukšič je pred kolegijem dejal, da bo gotovo treba spremeniti način financiranja zdravstva, kaj konkretno ima Trop Skaza v mislih, pa še ne ve. O morebitnih novih dajatvah v zdravstvu, tudi participaciji državljanov pri zdravniških receptih, se bo treba po Lukšičevih besedah pogovoriti.
Vodja poslancev SD Matjaž Han pa je izpostavil, da morebitne nove dajatve niso v skladu z novo koalicijsko pogodbo. Glede morebitnega doplačevanja zdravstvenih receptov pa SD po Hanovih besedah tudi nekateri strokovnjaki opozarjajo, da bi to bila lahko težava za socialno ogrožene. To razliko bo treba po njegovem mnenju poiskati kje drugje.
Sta si pa SD in DeSUS enotni v pričakovanjih do Dragonje, ki bo moral po Erjavčevih besedah blažiti težnje finančnega ministra Uroša Čuferja. Ta je namreč, kot ocenjuje, preveč usmerjen le v reševanje bank, premalo pa v ukrepe za gospodarsko rast.
Dragonja je po Erjavčevem mnenju dovolj izkušen, da se zaveda, da potrebujemo gospodarsko rast. Kot zunanji minister se veseli sodelovanja z njim, ker ugotavlja, da je naša edina perspektiva odpiranje novih trgov, Dragonja pa je veliko delal tudi v tujini. Tako ima Erjavec do njega velika pričakovanja.
Pričakovanja SD do Dragonje so po Lukšičevih besedah visoka, a realna. Pričakujejo, da bo novi minister združil vse ključne akterje, zlasti v relaciji do finančnega ministra. Tako, da se država ne bo več ukvarjala le s finančnim stanjem v državi, pač pa z industrijo oz. produkcijo blaga, je dodal Lukšič.
Tudi po besedah Hana od Dragonje pričakujejo, da bo protiutež Čuferjevi "logiki o konsolidaciji javnih financ".
Vodja poslancev PS Jani Möderndorfer pa je po kolegiju pri premierki predlagal, da se s pogovori o tem počaka do imenovanja novih ministrov.
Koalicijski partnerji so se na kolegiju sicer dotaknili tudi zakona za izvedbo fiskalnega pravila. Za zdaj so si glede zakona enotni, a bodo pogovori še potekali, je po kolegiju pojasnil Möderndorfer. Spomnil je, da je premierka za ta teden glede tega sklicala posvet predsednikov strank in vodij poslanskih skupin ter predstavnikov narodnostnih manjšin.
Kako bo pri izvedbenem zakonu ravnala SD, se bodo še pogovorili, je že pred kolegijem dejal Lukšič. Spomnil pa je, da to ni "zgodba SD", saj se jim je vpisovanje fiskalnega pravila v ustavo zdelo nepotrebno in bi bilo dovolj, če bi bilo pravilo opredeljeno le v zakonu. "Tu bomo zraven, zlasti zato, da ne bi prišlo do kakšnih dodatnih neumnosti," je poudaril prvak SD.
Tudi Han priznava, da SD pri tem zakonu "sedi v udobnem sedežu", ker ni podprla zapisa fiskalnega pravila v ustavo. A se zavedajo odgovornosti in bodo sodelovali pri teh pogovorih, je dodal.
Če vlada v DZ do torka ne bo poslala izvedbenega zakona, je opozicijska SDS napovedala predlog ustavne obtožbe. Po mnenju Hana želi "SDS vlado zopet pritisniti ob zid in pogojevati".
Koalicijski partnerji so se sicer na današnjem kolegiju pogovarjali tudi glede slabe banke, v smislu transparentnosti njenega delovanja, je povedal Möderndorfer. A bodo o tem, kot napoveduje, še razpravljali.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke