Izredna seja, na kateri bi morali predvidoma odločati o nezaupnici vladi Janeza Janše, je bila predvidena za sredo. Sicer pa bi glede na določila v ustavi in poslovniku DZ morali o predlogu za novega predsednika vlade oz. konstruktivni nezaupnici, ki jo je v petek vložilo 42 poslancev iz vrst LMŠ, SD, Levice, SAB in DeSUS, glasovati najpozneje ta petek.
A je Erjavec danes zaradi okužb z novim koronavirusom med poslanci in zaradi samoizolacije nekaterih poslancev umaknil soglasje h kandidaturi za predsednika vlade. To možnost je omenil že v ponedeljek. Postopek konstruktivne nezaupnice je tako končan. Morebitni nov predlog bodo morali ponovno vložiti, vključno s podpisi poslancev.
Po njegovih besedah vsem poslancem, ki so se podpisali pod predlog nezaupnice, zdaj ne bi bilo omogočeno glasovanje. Z novim koronavirusom je sicer okužen vodja poslancev SD Matjaž Han. S podatkom o tem, koliko poslancev bi na seji manjkalo, pa Erjavec ni postregel.
Vodja poslancev DeSUS Franc Jurša, ki je bil v samoizolaciji zaradi stika s Hanom, je po današnjem testiranju sporočil, da ni okužen. Prav tako ne poslanca SD Matjaž Nemec in SDS Dejan Kaloh, ki sta bila na testiranju zaradi petkove udeležbe na seji komisije DZ za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb. Na seji je bil namreč direktor Slovenske obveščevalno-varnostne agencije Janez Stušek, ki so mu dan kasneje potrdili okužbo z novim koronavirusom.
"Nezaupnica je močen instrument, s katerim se želi s 46 poslanci oblikovati novo vlado," je danes poudaril Erjavec. Po njegovih besedah je prav, da pri tako pomembni zadevi lahko sodelujejo vsi poslanci.
To vprašanje je sicer odprlo razpravo o vprašanju sprememb poslovnika DZ oz. iskanju rešitev, ki bi omogočile tudi tajno glasovanje na daljavo oz. zunaj sedeža DZ. O tem so se danes na neformalnem posvetu pogovarjali vodje poslanskih skupin in predsednik DZ Igor Zorčič, ki do četrtka pričakuje predloge rešitev, sam pa meni, da tega ni mogoče rešiti čez noč.
Spomnil je, da je že lansko sprejemanje sprememb poslovnika, ko so omogočili sodelovanje na daljavo na javnih sejah, spremljala vrsta pomislekov. Danes so se dogovorili, da preučijo načine, kako bi lahko omogočili tajno glasovanje tudi zunaj sedeža DZ. Ena od možnosti je, da bi volilna komisija pristopila do tistih poslancev, ki ne morejo glasovati v DZ, druga možnost pa, da bi se poslancem nekako omogočilo, da bi glasovali vsaj v bližini DZ. Za oboje pa je po Zorčičevih besedah potrebna sprememba poslovnika, za kar je nujna dvotretjinska večina v DZ.
Erjavec se je danes zavzel za spremembe poslovnika DZ oz. rešitve, ki bi omogočale tajno glasovanje na daljavo. A je pojasnil, da ne bodo na to čakali, pač pa bodo konstruktivno nezaupnico ponovno vložili takoj, ko bo glasovanje omogočeno vsem poslancem, ki bodo pod predlog podpisani.
Z Erjavčevo potezo pa se niso strinjali vsi vodje strank KUL. Tako tudi ne v Levici, kjer po besedah koordinatorja Luke Mesca vztrajajo, da mora biti glasovanje izvedeno čim prej. Menijo namreč, da je tudi glasovanje o konstruktivni nezaupnici, ki je tajno, mogoče izvesti na daljavo. Mesec je ocenil, da če Erjavec soglasja k kandidaturi ne bi umaknil, bi lahko do petka našli tehnično rešitev. Vprašanja o tem, ali meni, da gre za izogibanje glasovanju, pa ni želel komentirati.
Tudi v SAB bi si želeli, da bi se glasovalo o nezaupnici kljub nastali situaciji, je povedala vodja poslanske skupine Maša Kociper. "Prepričani smo bili, da bomo s celotno opozicijo danes vztrajali, da se glasovanje samo prestavi za toliko časa, da se najde ustrezna rešitev za izvedbo tajnega glasovanja za vse poslance," je povedala.
Predsednik LMŠ Marjan Šarec pa je ocenil, da je umik konstruktivne nezaupnice dosegel namen. "Vodstvo DZ se je začelo ukvarjati s tem, kako omogočiti tajno glasovanje tudi izven DZ. Državna volilna komisija to zna narediti tudi v času epidemije. Torej mora to znati narediti tudi DZ. Ko bo to omogočeno, bo ponovno vložena in postopek izveden," je zapisal na Twitterju.
Tudi poslanka SD Bojana Muršič je ocenila, da je edina pravilna rešitev, da se je Erjavec odločil, da umakne soglasje. "V tem trenutku bi bilo malce nenavadno, da bi v sredo seja potekala, rezultat pa bi bil že v naprej znan," je dejala.
Ostri odzivi pa so prihajali iz koalicije. Vodja poslancev SDS Danijel Krivec v Erjavčevi potezi vidi le iskanje alibija za izogib fiasku ob glasovanju. Premier Janez Janša je na novinarski konferenci na Brdu pri Kranju aktualno politično stanje označil za "nadaljevanje tragikomedije". Ponovil je, da po njegovi oceni interes strank t. i. koalicije KUL ni v tem, da bi se postavila nova vlada, pač pa je morda interes vsaj nekaterih med njimi, da se aktualna vlada zruši in se gre v kaosu na predčasne volitve.
"Nam očitajo legitimnost zaradi anket, kandidirajo pa nekoga, ki še v DZ ni bil izvoljen. Resna opozicija bi za mandatarja kandidirala vodjo svoje največje stranke. Mogoče se Marjan Šarec opogumi in v koruzi poišče odvrženo puško. Sicer ga ne bi podprl, a bi ga precej bolj cenil," pa je navedel prvak SMC Zdravko Počivalšek.
V NSi pa so zapisali, da so "Karl Erjavec in njegovi podporniki na koncu le morali spoznati, da epidemija ni pravi čas za vlaganje nezaupnic".
Po Erjavčevih ocenah pa je koalicijo zelo strah, saj sicer "ne bi bili tako surovi odzivi".
Erjavec: Nezaupnico bomo ponovno vložili, ko bodo lahko glasovali vsi podpisani poslanci
19. jan. 2021 17:11 Osveženo: 21:13 / 19. 1. 2021
Prvak DeSUS Karl Erjavec je danes umaknil soglasje h kandidaturi za predsednika vlade. Ponovno vložitev predloga nezaupnice vladi napoveduje takrat, ko bodo lahko glasovali vsi poslanci, ki jo bodo podpisali. S tem se ni strinjal del strank KUL, ostri pa so tudi v koaliciji. V DZ medtem iščejo rešitve, ki bi omogočile tajno glasovanje na daljavo.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke