Revija Reporter
Slovenija

Erjavec: Najhujša posledica je lahko izločitev sodnika

STA

22. jul. 2015 13:43 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Zunanji minister Karl Erjavec, ki je na dopustu v tujini, je po objavi pogovorov med slovenskim članom arbitražnega sodišča Jernejem Sekolcem in agentko Simono Drenik, za STA sporočil, da bo zadevo najprej preučil in opravil pogovore na ministrstvu, šele nato bo vse skupaj komentiral.

Erjavec je pred tem članek v Večernjem listu označil za neumnost in del hrvaške predvolilne kampanje. Kasneje je pojasnil, da je tako komentiral le navedbe, da je imel sam stike s Sekolcem. Slednje še vedno zanika.

A je po njegovih besedah prišlo do nove okoliščine, objave pogovorov med Drenikovo in Sekolcem. Tega pa, kot je dejal, ne more komentirati, ker je v tujini na dopustu in se s tem ne more seznaniti.

Zadevo bo komentiral takoj, ko se vrne iz tujine in bo opravil ustrezne pogovore na ministrstvu za zunanje zadeve, s tistimi, ki so odgovorni tudi za arbitražni postopek. Najprej mora posnetke pogovorov tudi poslušati. "V tem trenutku ne morem dati nobene ocene ali komentarja," je dejal.

Je pa po njegovih besedah arbitražno sodišče tisto, ki bo na koncu odločalo o tem, ali gre v tej zadevi za morebitno "okuženost" sodnika. "Če ne bo šlo za to, to tako ali tako nima vpliva na zadevo," je dejal Erjavec in dodal, da je treba počakati na arbitražno sodišče, ki bo v okviru postopka ugotavljalo, kaj pomeni ta pogovor, če je do njega dejansko sploh prišlo.

Na ministrstvu morajo pa po njegovih besedah videti, kaj to pomeni. Erjavec osebno sicer meni, da to ne bo vplivalo na sam postopek. "Če pride do takšnega problema, se ponavadi sodnika izloči ali pa se celo sam," je dejal.

Tudi če so posnetki resnični, pa je po Erjavčevem mnenju najhujša posledica lahko to, da se sodnika izloči. "Ne more pa to spremeniti argumentov in dejstev in ne morejo zaradi tega zavreči arbitražne odločitve," je prepričan zunanji minister.

Erjavec o reakciji "živčnih" Hrvatov: Neumnost. Volilna kampanja, kaj hočemo

"Neumnost. Volilna kampanja, kaj hočemo," je današnje pisanje Večernjega lista o tem, da je slovenski član arbitražnega sodišča Jernej Sekolec MZZ prenašal zaupne informacije s sodišča, za STA komentiral zunanji minister Karl Erjavec in ocenil, da so "Hrvati očitno zelo živčni". Simona Drenik z MZZ je medtem dejala le, da je nad vsem presenečena.

Hrvaški časnik je danes objavil članek o tem, da naj bi Sekolec o vseh zaupnih zadevah z arbitražnega sodišča telefonsko obveščal slovensko agentko na tem sodišču Simono Drenik, s katero sta nato oblikovala taktiko vplivanja na ostale sodnike. Povedal naj bi ji tudi, da je Slovenija na morju dobila vse, kar je hotela.

Večernji list trdi, da ima transkripte pogovorov Sekolca in Drenikove s 5. novembra 2014 in 11. januarja letos.

Hrvaška zunanja ministrica Vesna Pusić je poročanje danes že komentirala na novinarski konferenci v Zagrebu in dejala, da bodo navedbe preverili ter se nato odločili, kako naprej. Če se bo izkazalo, da so resnične, bo to drastično spremenilo stanje glede arbitražnega postopka, je še opozorila.

Na slovenskem zunanjem ministrstvu se zaenkrat na pisanje hrvaškega dnevnika še niso odzvali, bi pa naj pripravljali izjavo za javnost. Tudi na arbitražnem sodišču v Haagu na vprašanja STA glede navedb Večernjega lista zaenkrat niso odgovorili.

Se je pa medtem z Mont Blanca v Franciji, kjer je na dopustu, oglasil Erjavec in za STA zatrdil, da s Sekolcem ni nikoli govoril. Kot je še menil, gre za del volilne kampanje na Hrvaškem, in odraz tega, da postaja hrvaška stran "očitno zelo živčna".

Drenikova medtem po telefonu za STA pisanja Večernjega lista in kasnejših izjav Pusićeve ni želela komentirati, je pa večkrat dejala, da je "presenečena".

Kot je dejala, je arbitražno sodišče tako slovensko kot hrvaško stran nedavno - pred slabima dvema tednoma, ko je objavilo okvirni datum razsodbe - posebej pozvalo, naj predstavniki držav ne dajejo več izjav za medije v zvezi z arbitražo. In na MZZ se tega držijo, zato danes pripravljajo pisno uradno stališče in to je vse, je poudarila.

Glede na to opozorilo sodišča je Drenikova toliko bolj "presenečena" - ne le nad samim pisanjem časnika, ampak nad "izjavami, tiskovnimi konferencami" v Zagrebu.

Poudarila je še, da ima Hrvaška - če s svojimi napovedmi misli resno - v okviru arbitraže že ves čas na voljo vse postopke za ukrepanje. "Če je to medijski spin, je pa medijski spin," je dodala.