Revija Reporter
Slovenija

Erjavec: Hrvati pretiravajo, ni govora o grožnjah in sabotažah

STA

13. jan. 2017 13:48 Osveženo: 10:02 / 09. 8. 2017

Deli na:

Zunanji minister Karl Erjavec je dejal, da ga čudi pretirana reakcija hrvaških medijev na njegovo domnevno sporno izjavo o možnih težavah turistov na meji.

"V moji izjavi ni bilo nobene besede o grožnjah in sabotažah," je dejal. Ponovil pa je nujnost spoštovanja odločitve arbitražnega sodišča, ki bo rešila vrsto problemov.

Erjavec je ta teden v oddaji Studio City na TVS med drugim dejal, da bi lahko imeli turisti, ki bodo na hrvaško obalo potovali iz Nemčije in Avstrije čez Slovenijo, težave, če bo vprašanje meje še naprej odprto, torej če Zagreb ne bo sprejel odločitve arbitražnega sodišča. Izjava je razburila hrvaške medije, ki so med drugim komentirali, da je bila Erjavčeva izjava "škandalozna in nediplomatska".

Hrvaški zunanji minister Davor Ivo Stier pa je v komentarju ocenil, da Erjavec z nadlegovanjem turistov na meji ne bo dosegel nič pozitivnega in da izjava kaže na njegovo "nervozo".

Erjavec je danes pred okroglo mizo Slovenija in EU po 25 letih priznanja v Ljubljani na novinarska vprašanja dejal, da gre za pretirano reakcijo hrvaških medijev, ki je ne razume. Nediplomatsko je po njegovem mnenju nespoštovanje mednarodnih pogodb, kot je arbitražni sporazum.

"Nujno potrebno je, da se spoštuje odločba, tako na slovenski kot na hrvaški strani. To bo razrešilo vrsto problemov," je povedal.

Glede komentarja ministra Stierja pa je dejal, da ga je oblikoval na podlagi poročanja hrvaških medijev, ne pa na podlagi njegove izjave v oddaji. "Če bi poslušal mojo izjavo v Studio City, ne bi zasledil ne blokade ne sabotaže," je komentiral Erjavec.

Očitno Hrvati potrebujejo neka močna sporočila in če jih ne dobijo, jih ustvarijo sami. Očitno vedo, da bodo težko šli mimo spoštovanja mednarodnega arbitražnega sporazuma in zaradi tega se dogajajo medijski spini, zato bi bilo dobro, da se ta zadeva čim prej razreši, je dejal vodja slovenske diplomacije.

Pojasnil je še, da so pri dvostranskih odnosih vedno prisotna "neka valovanja", enkrat so odnosi boljši, drugič slabši, prepričan pa je, da je spoštovanje arbitraže predpogoj za dolgoročno sožitje med državama.