Revija Reporter
Slovenija

Erjavec čestita Melanii in se želi z njo srečati

STA

10. nov. 2016 6:00 Osveženo: 10:02 / 09. 8. 2017

Deli na:

Zunanji minister Karl Erjavec je bodoči prvi dami Melanii Trump poslal pisno čestitko in izrazil željo po srečanju.

Ameriške volitve kažejo na veliko delitev volilnega telesa, je v odzivu na zmago republikanca Donalda Trumpa dejal zunanji minister Karl Erjavec. Po njegovem mnenju je pomembno, da so volitve demokratične. Ocenil je še, da je Trumpova zmaga posledica želje Američanov po spremembah, odločitev za nekaj novega pa postavlja veliko odprtih vprašanj.

Volivci so tisti, ki odločajo in izberejo, je dejal slovenski zunanji minister ter v izjavi v DZ čestital Trumpu, saj je bila volilna tekma dokaj naporna.

Demokrati so vodili ZDA osem let, kandidatka Hillary Clinton pa je bila predstavnica nadaljevanja te politike, je spomnil Erjavec. Dodal je, da se je določen del volilnega telesa odločil za nekaj novega, kar pa v tem trenutku postavlja veliko odprtih vprašanj. A je slovenski zunanji minister prepričan, da bomo v doglednem času ugotovili, v katero smer bo Trump vodil ZDA in s tem tudi svetovno politiko, zlasti mednarodno.

Kot ugotavlja Erjavec, Trumpa čaka nekaj težkih nalog kar zadeva mednarodno politiko. Po Erjavčevem mnenju bo treba čim prej urediti odnose med ZDA in Rusijo, kar da je ključno za razreševanje nekaterih kriz, kot so ukrajinska, kriza v Siriji in Iraku ter boj proti terorizmu.

Po Erjavčevih besedah je vsem v interesu, da so odnosi z Rusijo dobri. Zlasti zato, ker je slednja strateški igralec v mednarodni politiki, je tudi v interesu EU, da so odnosi z njo urejeni, je poudaril zunanji minister. Tudi ZDA lahko po njegovem mnenju z drugačno politiko prispevajo k temu, da bi se ti odnosi na globalni ravni uredili. Ravno od teh odnosov bo odvisno, kako se bodo nekatere mednarodne krize reševale, je ponovil.

Kar zadeva odnos med EU in ZDA gre po Erjavčevem mnenju za tradicionalno prijateljstvo, ki izhaja tudi iz časa druge svetovne vojne. Zato pričakuje, da se bo transatlantsko partnerstvo še naprej razvijalo v pravi smeri.

Glede drugih zadev je zdaj težko napovedati, v katero smer bo Trump peljal ZDA, je dejal Erjavec ter obenem spomnil na pomembno vlogo kongresa in senata. Kongres obvladujejo republikanci, a znotraj republikanske stranke ni bilo enotne podpore glede kandidature Trumpa, je dodal.

Skrbi pa ga v volilni kampanji izpostavljeno Trumpovo pričakovanje, da morajo vse članice Zveze Nato izpolnjevati svoje obveznosti glede finančnih prispevkov. Erjavec je spomnil na zavezo Slovenije, da naj bi prispevala dva odstotka BDP za obrambne zadeve, a tega cilja ni dosegla. "Glede tega bomo videli, kako resne so bile napovedi iz volilne kampanje in kako jih bo Trump uresničeval," je dejal Erjavec.

Je pa po njegovem mnenju dobra okoliščina za našo državo, da bo prva dama Melania Trump Slovenka. "Od tega ne smemo preveč pričakovati, a bo pozitivno za Slovenijo," je prepričan.

Trumpovi je Erjavec ob izvolitvi njenega moža za ameriškega predsednika tudi osebno čestital. V pismu, ki ga je na Twitterju objavilo zunanje ministrstvo, je med drugim zapisal, da je to, da ona prevzema položaj prve dame ZDA za Slovenijo posebnega pomena. To pa je Sloveniji tudi v velik ponos, je dodal.

Predsednik odbora DZ za zadeve Evropske unije Kamal Izidor Shaker (SMC) je spomnil, da je bilo v volilni kampanji malo govora o zunanji politiki in je zato težko napovedati, kakšno bo prihodnje sodelovanje med EU in ZDA.

Po njegovem mnenju pa Trumpov odnos do Rusije ne bo zapletel odnosov med EU in ZDA, ker je EU zelo raznolika in prilagodljiva. Ne glede na sankcije proti Rusiji Evropa zna in mora sodelovati tako preko Atlantika kot s svojimi sosedami, je v DZ dejal Shaker.

Na vprašanje, kakšna bo mednarodna skupnost po zmagi Trumpa, je tudi po besedah predsednika odbora DZ za zunanjo politiko Jožefa Horvata (NSi) težko odgovoriti. Gotovo pa po njegovem mnenju ne bo ravno tako, kot je Trump govoril v času kampanje, ko politika pove marsikaj. Ko se bo Trump preselil v Belo hišo, bo znano, kakšno bo njegova ekipa in tudi nova zunanja politika ZDA, je dodal Horvat.

Če je Trump s tem, ko je izražal simpatije z Rusijo, mislil na dialog, lahko poslanec, kot pravi, to podpre. Šele čez čas pa se bo po njegovih besedah jasno videlo, kakšne bodo nove relacije med EU in ZDA.

Sicer pa Trumpovo zmago vidi kot novo obdobje v ZDA. "Pričakujemo, ali bo svojo predvolilno zavezo tudi uresničil in v svojem mandatu naredil Ameriko ponovno močno," je še dejal Horvat.