Revija Reporter
Slovenija

Ene parlamentarne tradicije je konec: neizvoljeni Jani Möderndorfer ne bo mogel menjati stranke

Reporter, STA

4. jun. 2018 6:00

Deli na:

Preiskovalno komisijo naj bi vodil Jani Möderndorfer

Bobo

Med novoizvoljenimi poslanci, ki so jih volivci na današnjih parlamentarnih volitvah izvolili v državni zbor, je večina prvakov strank, ki jim je uspelo preseči parlamentarni prag. Kot kažejo trenutni delni neuradni izidi, pa v prihodnjem mandatu v poslanskih klopeh ne bo Alenke Bratušek in Karla Erjavca.

Erjavec je že priznal, da je to zanj oseben poraz, Bratuškova pa je dejala, da stranka, ki sicer nosi njeno ime, ne sloni zgolj na njej.

Zmagovalka volitev SDS je v DZ pridobila največ mest, v tem sklicu pa bo v DZ sedelo 17 poslancev, ki so stranko zastopali že v minulem mandatu. Med njimi je tudi predsednik stranke Janez Janša. Poleg aktualnih poslancev se v DZ vračata tudi Alenka Jeraj in Zvone Černač, ki sta v preteklosti že bila poslanca SDS.

Na Listi Marjana Šarca so večinoma novi obrazi. Poleg predsednika LMŠ Marjana Šarca v DZ prihaja tudi Brane Golubovič, nekoč poslanec Pozitivne Slovenije.

Iz vrst SD pa so bili v DZ znova izvoljeni trije poslanci, vrača pa se tudi nekdanji poslanec Samo Bevk. Med izvoljenimi je tudi predsednik SD Dejan Židan, v klopeh SD pa bo sedelo tudi nekaj novih obrazov.

Sedeže v DZ so obdržali tudi štirje dosedanji poslanci SMC, ki se jim bosta pridružila še predsednik stranke in premier, ki opravlja tekoče posle, Miro Cerar, ter dosedanji minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek. Ni pa denimo v DZ prišel Jani Möderndorfer.

V DZ je bilo izvoljenih tudi vseh pet dosedanjih poslancev Levice in ter pet poslancev NSi. Sedež v DZ sta si zagotovila oba prvaka strank, koordinator Levice Luka Mesec in predsednik NSi Matej Tonin.

To pa očitno ni uspelo predsednikoma Stranke Alenke Bratušek in DeSUS, saj sta tako Alenka Bratušek kot Karl Erjavec po trenutnih podatkih ostala pred parlamentarnimi vrati.

Na listi Alenke Bratušek sta sicer v DZ prišla dva župana: bohinjski župan Franc Kramar in Marko Bandelli, ki vodi občino Komen.

Iz vrst DeSUS pa se sta se v DZ uvrstila dva aktualna poslanca, stranko pa bo zastopal tudi njen generalni sekretar Branko Simonovič.

Od prvakov strank pa si je mesto v DZ zagotovil predsednik SNS Zmago Jelinčič.

Glede na to, da se je volitev udeležilo kar 25 list, je bilo precej špekulacij o tem, da si mnoge želijo doseči enoodstotno podporo za pridobitev proračunskega financiranja. A kot kaže je prag relativno težko doseči, dosegle so ga poleg parlamentarnih le štiri stranke, od tega le dve novi je opozoril analitik Valicona Andraž Zorko.

Gre sicer za delne neuradne izide volitev, ki se lahko še spremenijo. Danes oddanim glasovom volivcev bodo namreč prišteli še glasovnice, oddane po pošti iz Slovenije in tujine. Ti razmerij med strankami sicer ne morejo bistveno spremeniti, lahko pa vplivajo na to, kdo bo izvoljen v državni zbor.