Za podpredsednike vlade so bili imenovani predsedniki treh koalicijskih strank: minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek, minister za obrambo Mateja Tonina in ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Aleksandra Pivec.
Za generalnega sekretarja vladeso imenovali dr. Boža Predaliča. Odbor za državno ureditev in javne zadeve bo vodil minister za notranje zadeve Aleš Hojs, odbor za gospodarstvo minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek, komisijo za administrativne zadeve in imenovanja pa minister za razvoj, strateške projekte in kohezijo Zvonko Černač.
VIDEO PRIMOPREDAJE NA POVEZAVI
Vlada je imenovala tudi več državnih sekretarjev, ki bodo v pomoč predsedniku vlade in novoizvoljenim ministrom. Ministrski zbor je tako imenoval državne sekretarke in sekretarje:
- v Kabinetu predsednika vlade: dr. Vinka Gorenaka, mag. Igorja Senčarja in Žana Mahniča;
- na Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti: Cveta Uršiča in Matejo Ribič
- na Ministrstvu za finance: mag. Petra Ješovnika in Kristino Šteblaj;
- na Ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport: Jureta Gašpariča;
- na Ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo: Aleša Cantaruttija in Simona Zajca;
- na Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano: Damjana Stanonika in dr. Jožeta Podgorška;
- na Ministrstvu za javno upravo: Urško Ban;
- na Ministrstvu za kulturo: dr. Ignacijo Fridl Jarc;
- na Ministrstvu za notranje zadeve: Franca Kanglerja;
- na Ministrstvu za pravosodje: Matica Zupana;
- na Ministrstvu za obrambo: mag. Damijana Jaklina in Uroša Lampreta;
- na Ministrstvu za okolje in prostor: dr. Metko Gorišek;
- na Ministrstvu za infrastrukturo: Blaža Košoroka;
- na Ministrstvu za zunanje zadeve: mag. Gašperja Dovžana in Toneta Kajzerja;
- na Ministrstvu za zdravje: mag. Andreja Možino;
- v Službi Vlade Republike Slovenije za razvoj in evropsko kohezijsko politiko: mag. Moniko Kirbiš Rojs;
- v Uradu Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu: dr. Dejana Valentinčiča.
Tatjana Bobnar so takoj razreši s položaja generalnega direktorja policije, za vršilca dolžnosti generalnega direktorja policije pa imenovali Antona Travnerja, in sicer do imenovanja generalnega direktorja policije po opravljenem natečajnem postopku, vendar največ za šest mesecev.
Vlada je razrešila tudi načelnico Generalštaba Slovenske vojske Alenko Ermenc ter Dejana Matijeviča s položaja generalnega direktorja Obveščevalno varnostne službe ministrstva za obrambo, na njegovo mesto pa za dobo petih let imenovala Andreja Osolnika.
Razrešili so tudi direktorico Ukoma Kristino Plavšak Krajnc in za vršilca dolžnosti direktorja imenovali Mira Petka.
S položaja direktorja vladne službe za zakonodajo so razrešili Rada Feleta in za vršilko dolžnosti direktorja službe imenovali dr. Katjo Triller Vrtovec.
Vlada je novo pravosodno ministrico Lilijano Kozlovič razrešila s položaja generalne direktorice agencije za okolje ter za vršilca dolžnosti generalnega direktorja agencije imenovala Iztoka Slatinška.
Vlada je sprejela sklep o določitvi števila delovnih mest, za katera se lahko v kabinetu sklenejo delovna razmerja za določen čas. V kabinetih posameznih ministrov in v kabinetu generalnega sekretarja vlade je lahko do sedem delovnih mest, za katera se delovno razmerje sklene za določen čas. V kabinetih ministrov, ki imajo po enega državnega sekretarja, je lahko do sedem delovnih mest, za katera se delovno razmerje sklene za določen čas. V kabinetu predsednika vlade število delovnih mest, za katera se delovno razmerje sklene za določen čas, ni omejeno, ne sme pa presegati števila delovnih mest, predvidenega s kadrovskim načrtom.
Za imenovanje vlade je glasovalo 52 poslancev koalicijskih SDS, SMC, NSi in DeSUS ter opozicijske SNS in poslanca narodnih skupnosti. Proti so glasovali poslanci LMŠ, SD in Levice, poslanec SMC Jani Möderndorfer pa se je pri glasovanju vzdržal.
Vseh 16 ministrov nove vlade je pred državnim zborom že zapriseglo, da bodo spoštovali ustavni red, ravnali po svoji vesti in z vsemi svojimi močmi delovali za blaginjo Slovenije.
DZ je danes potrdil 14. vlado v zgodovini samostojne države in tretjo vlado pod vodstvom Janeza Janše. Ta je namreč novo koalicijsko večino oblikoval po odstopu Marjana Šarca z mesta predsednika vlade, Janša pa je 3. marca v DZ dobil mandat za sestavo vlade.
Nova vlada na petek 13. mandat začenja v zaostrenih razmerah spopadanja z epidemijo koronavirusa. Tudi Janša se je ob predstavitvi ministrske ekipe pred glasovanjem v DZ osredotočil na ukrepe, ki jih bo treba sprejeti za omejitev širjenja novega koronavirusa. Napovedal je, da bo prva seja novoimenovane vlade že uro po potrditvi v DZ, sklicana je tudi že primopredaja poslov med dosedanjim premierjem Marjanom Šarcem in Janšo.
Tudi v razpravi poslancev je bilo največ besed namenjenih nujnosti obvladovanja širjenja koronovirusa. Predvsem v koalicijskih poslanskih skupinah so opozarjali, da trenutno potrebujemo stabilno vlado s polnimi pooblastili, ki se bo takoj lotila sprejemanja potrebnih ukrepov, ki so njena prioritetna naloga. S tem so se strinjali tudi v opoziciji, kjer pa so vendarle posvarili pred prehitrimi in nepremišljenimi ukrepi ter širjenjem panike.
Janša se je ob koncu razprave, tik pred glasovanjem, odzval na nekatere kritike o tem, da se je še pred potrditvijo v DZ njegova ekipa vmešavala v delo vlade Marjana Šarca, ki je do danes opravljala tekoče posle. Očitke, da so povzročali paniko in zmedo, je označil za bedaste.
Kritičen je bil do Šarčeve vlade zaradi po njegovih besedah prepoznih in nezadostnih ukrepov, preslabe koordinacije tako med pristojnimi službami v državi kot z drugimi državami. "Ne bom vam povedal, kaj vse mi govorijo iz drugih držav," je dejal in spomnil na svoje pozive o sklicu Sveta za nacionalno varnost že pred mesecem dni. Izpostavil je pripravljenost ministrske ekipe, da se takoj spopade z delom.
Sodelovanje med dosedanjo in njegovo vladno ekipo je bilo po njegovih besedah vzpostavljeno na iniciativo njegove ekipe, a je bil pri tem Šarec slabo odziven.
Odzval se je tudi na informacije o tem, da naj bi v Ljubljani uvedli karanteno, ki so se od četrtka širile po družbenih omrežjih. "Ne vem, kdo širi to vest, jaz sem jo demantiral že popoldne," je dejal in dodal, da "nobena karantena ni smiselna, ker smo vsi v karanteni. Ukrepi, ki so potrebni, so ukrepi samokarantene".
Dodal je, da bo moral tudi DZ v prihodnje sprejeti omejevalne ukrepe, predsedniku DZ Igorju Zorčiču pa je predlagal premislek o dopolnitvi poslovnika, ki bi omogočil delovnim telesom DZ, da delajo na daljavo. Za DZ po ustavi po njegovih besedah to ni možno.
STA objavlja tabelo s podatki o glasovanju o listi ministrskih kandidatov vlade Janeza Janše.
Glasovanje po poslancih
SDS ------------------------------------ BAH ŽIBERT ANJA Za BREZNIK FRANC Za BRINOVŠEK NADA Za ČERNAČ ZVONKO Za DOBLEKAR BORIS Za FURMAN KARMEN Za GODEC JELKA Za GRIMS BRANKO Za IRGL EVA Za IVANUŠA LIDIJA Za JERAJ ALENKA Za KALOH DEJAN Za KEPA FRANCI Za KRIVEC DANIJEL Za LENART JOŽEF Za LEP ŠIMENKO SUZANA Za LISEC TOMAŽ Za LOGAR ANŽE Za MAHNIČ ŽAN Za MOŠKRIČ JANEZ Za PODKRAJŠEK BOJAN Za POGAČNIK MARKO Za POJBIČ MARIJAN Za ROSEC FRANC Za ŠIRCELJ ANDREJ Za TANKO JOŽE Za
LMŠ ------------------------------------ DIVJAK MIRNIK LIDIJA Proti GOLUBOVIĆ BRANE Odsoten HEFERLE TINA Odsotna KORČE JERCA Proti KOVAČIČ ALJAŽ Proti LENART JOŽE Proti MAUROVIČ NINA Odsotna PAULIČ EDVARD Proti PAVŠIČ ROBERT Proti PEČEK IGOR Proti PREBIL NIK Proti URH KARLA Proti ZABRET ANDREJA Odsotna
SD ------------------------------------ BAKOVIĆ PREDRAG Proti BEVK SAMO Odsoten HAN MATJAŽ Proti HOT MEIRA Proti KNEŽAK SONIBOJ Proti KOPRIVC MARKO Proti MURŠIČ BOJANA Proti NEMEC MATJAŽ Proti PREDNIK JANI Proti ŽIDAN DEJAN Proti
SMC ------------------------------------ GREGORČIČ MONIKA Za MÖDERNDORFER JANI (JANKO) Vzdržan PERIČ GREGOR Za RAJIĆ BRANISLAV Za SLUGA JANJA Za UDOVČ MATEJA Za VERBIČ DUŠAN Za ZORČIČ IGOR Za ŽIDAN GREGOR Za ŽNIDARIČ MOJCA Za
Levica ------------------------------------ CIGLER ŽELJKO Proti KORAŽIJA BOŠTJAN Proti KORDIŠ MIHA Proti MESEC LUKA Proti SITER PRIMOŽ Proti SUKIČ NATAŠA Proti T. VATOVEC MATEJ Proti TOMIĆ VIOLETA Proti TRČEK FRANC Proti
NSi ------------------------------------ DIMIC IVA Za HORVAT JOŽEF Za PAVLIN BLAŽ Za REBERŠEK ALEKSANDER Za ŠUŠTAR TADEJA Za TONIN MATEJ Za VRTOVEC JERNEJ Za
DeSUS ------------------------------------ HRŠAK IVAN Za JURŠA FRANC Za LEP JURIJ Za POLNAR ROBERT Za SIMONOVIČ BRANKO Za
SAB ------------------------------------ BANDELLI MARKO Proti KOCIPER MAŠA Proti KRAMAR FRANC Odsoten RAJH ANDREJ Proti STAROVIĆ VOJKO Proti
SNS ------------------------------------ IVANUŠA JANI Za JELINČIČ PLEMENITI ZMAGO Za ŠIŠKO DUŠAN Za
Narodne skupnosti ------------------------------------ HORVÁTH FERENC Za ŽIŽA FELICE Za
Glasovanje po poslanskih skupinah
stranka za proti vzdržani odsotni skupaj ------------------------------------------------------- SDS 26 0 0 0 26 LMŠ 0 9 0 4 13 SD 0 9 0 1 10 SMC 9 0 1 0 10 Levica 0 9 0 0 9 NSi 7 0 0 0 7 DeSUS 5 0 0 0 5 SAB 0 4 0 1 5 SNS 3 0 0 0 3 PS IMNS 2 0 0 0 2