Revija Reporter
Slovenija

DUTB od Ročnika in Veršičeve, obsojenih v zadevi Klasje, terja 3,9 milijona evrov

STA

17. sep. 2021 11:51 Osveženo: 12:01 / 17. 9. 2021

Deli na:

Tomaž Ročnik, DUTB

DUTB

DUTB na sodišču od nekdanjega večinskega lastnika Klasja Tomaža Ročnika in nekdanje direktorice Klasja Dragice Veršič zahteva 3,9 milijona evrov. Razlog je nevrnjeno posojilo, ki ga je Probanka dala Klasju, ta pa družbi Toming Consulting za nakup delnic Nove KBM, ki naj bi jih nato odkupila Probanka, danes pišeta Delo in Večer.

Probanka je konec leta 2008 dala posojilo v višini 3,2 milijona evrov družbi Klasje, ki ga je dala naprej Ročnikovi družbi Toming Consulting. To je kupilo delnice Nove KBM in naj bi jih prodalo Probanki, ker jih ta v svojem portfelju ni smela imeti več kot 10 odstotkov. Ker jih Probanka ni odkupila in zanje ni našla drugega kupca, je posojilo podaljševala.

Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB) je to terjatev podedovala. Sodišče je sporno posojilo enkrat že pregledovalo, ko je upravitelj Klasja Kristijan Anton Kontarščak vložil ugovor zoper vodenje prisilne poravnave. Takrat je sodišče verjelo revizorki, da je bila terjatev dovolj dobro zavarovana, je spomnilo Delo.

V tem postopku je sodišče odločilo, da bo morebitno škodljivost posla za Klasje pregledal sodni izvedenec. Ročnik trdi, da oškodovanja ni bilo, saj Klasje kredita nikoli ni vrnilo, Toming pa je v času prisilne poravnave Klasja moral dati določena zavarovanja za kredit, ki so bila v času stečaja deloma celo unovčena. Klasje je tako po njegovem prepričanju imelo od vsega tega le korist, navajata časnika.

DUTB je medtem dosegla vpis začasne prepovedi prodaje ali obremenitve na Ročnikovih nepremičninah in podjetjih. A kot je konec avgusta pisal portal Necenzurirano, je Ročnik že pred časom večino svojega vrednejšega premoženja prenesel na sorodnike in jih dodatno zavaroval pred upniki in zasegom. Njegova podjetja tako še naprej nemoteno poslujejo, tudi z državo, je zapisal portal.

Ročnik in Veršičeva sta bila maja v kazenski zadevi Klasje v ponovljenem sojenju nepravnomočno obsojena na zaporne kazni zaradi zlorabe položaja ali zaupanja v gospodarski dejavnosti. Sodbe še ni. Kot je za Delo povedala predsednica Okrožnega sodišča v Celju, je sodba "zaradi obsežnosti in zahtevnosti res še v izdelavi, a v zaključni fazi".