Annalena Baerbock Svet24.si

Sledi kibernetskega napada na nemško vladajočo ...

ženska Svet24.si

Iskrenost do samega sebe je najboljša ...

občina-ruše, urška-repolusk Necenzurirano

Policija preiskuje, kako je štajerska občina ...

hisa tomc LJ-pl007 Reporter.si

To so hiše, ki jih evropski poslanci Zver, Tomc ...

mbappe Ekipa24.si

"Tako hitro kot teče Mbappe, sem jaz tekel v ...

jure-podjavoršek, mojster, delovna-akcija, otroci, družina Njena.si

Mojster Jure o vzgoji otrok: V življenju se bodo ...

sveca Ekipa24.si

Groza! Tragična nesreča mladega Slovenca! Komaj ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Državljanska lista z Virantom v spopad s paraziti

Deli na:

Člani kongresa Državljanske liste so na izrednem kongresu za predsednika stranke pričakovano potrdili Gregorja Viranta, ob tem pa so sprejeli tudi nov statut, s katerim so med drugim skrajšali ime stranke. Z kongresom se po Virantovih besedah Državljanska lista profilira kot sredinska stranka z močnimi liberalnimi elementi.

Članice in člani kongresa so v svežnju sprememb statuta včeraj preimenovali stranko oz. iz njenega imena odvzeli le Virantovo ime in ostali Državljanska lista. Za podpredsednika sta bila danes izvoljena Janez Šušteršič in Aleksandra Predan Markovič.

S statutom, ki določa tudi spremembo imena stranke, se je stranka po Virantovih besedah tudi reorganizirala, saj daje večji poudarek regijski in lokalni organiziranosti.

V statutu po novem tudi ni več določbe, po kateri bi bil član Državljanske liste lahko tudi član druge stranke. Je pa v njem predvidena ustanovitev častnega razsodišča, ki bo odločalo o kršitvah programa in ki bo lahko predlagalo izključitev članov iz stranke.

Ivan Vogrin sicer kljub izključitvi iz poslanske skupine še ostaja član stranke. Po Virantovih besedah se jim ni zdelo pomembno, da bi ga izključili, saj so se do njegovega ravnanja jasno distancirali s pozivom k odstopu.



Virant je v izjavi za medije komentiral tudi aktualna razmerja med koalicijo in opozicijo. Povedal je, da ima občutek, da "opozicija ta trenutek noče konstruktivno pristopiti k reševanju ključnega problema države - proračunskega deficita". Kot je pojasnil, namreč ta trenutek ni zadostne večine za vpis fiskalnega pravila v ustavo, prav tako pa ni pripravljenosti, da bi skupaj iskali pot do uravnoteženja proračuna.

Že v nagovoru članom kongresa je Virant poudaril, da je sanacija javnih financ nujna. Ukrepi, ki so bili pripravljeni, po njegovem mnenju niso radikalni, so uravnoteženi in ne prizadenejo socialno najšibkejših. Je pa dejal, da jih kot stranko moti, da je politična kultura v Sloveniji tako nizka, da je opoziciji, z izjemo Boruta Pahorja, več do rušenja vlade kot do uspeha Slovenije.

Virant meni, da bo koalicija kljub temu "zdržala do konca, čeprav so pred njo težke preizkušnje". Na naslednjih državnozborskih volitvah bo Državljanska lista po njegovih besedah zagotovo spet nastopila. Ali bo stranka imela svojega kandidata tudi na letošnjih predsedniških volitvah, pa Virant še ne ve.

Šušteršič pa je v svojem nagovoru ocenil, da so v dosedanjem delovanju v vladi celo presegli svoj program, nekatere stvari pa so še pripravljene za izvedbo. Med nalogami izpostavlja tudi področje davčne zakonodaje in upravljanja javnega premoženja. Drug velik izziv je po Šušteršičevih besedah izziv "pojava parazitov", saj ogromno ljudi trka na vrata ministrstva za finance. Kot je pojasnil, so bili ljudje na njegovih vratih, še preden je bil imenovan za ministra.