Država sofinancira socialistično propagando: nagrada za borce proti neoliberalnemu kapitalizmu
21. jul. 2015 5:00 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


Trije največji borci proti neoliberalnemu kapitalizmu so dobili največ denarja od ministrstva za kulturo: Delo (26.100 evrov), Dnevnik (27.300 evrov) in Mladina (26.700 evrov).
Ministrstvo za kulturo vsako leto objavi javni razpis za sofinanciranje programskih vsebin in razdeli denar. Za letos je bilo na razpolago 1,6 milijona evrov davkoplačevalskega denarja. Rezultati so zdaj znani, na sončni strani Alp pa nič novega. Zajetna sredstva so dobili levi mediji, ki kapitalizem označujejo kot zlo in ki bolj ali manj odkrito pozivajo k uničenju tistega, kar je še ostalo od prostega trga in podjetništva ter se zavzemajo za še večjo vlogo države. In odkrito nasprotujejo slovenskemu desnemu političnemu polu. Očitno so taka socialistična stališča nekakšno nepisano pravilo, da dobiš denar davkoplačevalcev.
Kdo so torej slovenski medijski laureati? Prvi je Dnevnik, ki bo 27.300 evrov dobil za projekt Misliti družb(en)o. Časnik neoliberalizem označuje kot vero, kot orodje, ki ga močne države, kot je Nemčija, zlorabljajo za interese velikega kapitala. Seveda poveličujejo Thomasa Pikettyja, ki pravi, da bi morali svetovno bogastvo nekako prerazdeliti, za Dnevnik imata glavne zasluge za zmago nad nacizmom in fašizmom v 2. svetovni vojni socializem in komunizem. Grdih zahodnih buržujev torej med zadnjo vojno ni bilo nikjer, Dan D je bil zgolj privid.
Drugi laureat je, kakopak, Mladina. Tednik, ki mu je za dobro šteti, da svojih političnih in ideoloških prepričanj ne skriva več za nekakšno nevtralnostjo, je zadnje čase zastavonoša boja proti kapitalu in neoliberalizmu. Za Mladino se Naomi Klein, najbolj glasna čarovnica neomarksizma sedanjosti, bere kot biblija, neoliberalizem je povsod: »v slovenski zakonodaji, v davčnem sistemu, v gospodarskem pravu, v vseh porah družbe, v načinu, kako se navsezadnje obračunavajo zdravstveni prispevki«. In kako obračunati z neoliberalci, ki so »slabi ljudje (…) z mrzlim srcem«? Z vsemi sredstvi. Ta »za žile rezat« boj tednika je ministrstvo za kulturo ocenilo na 26.700 evrov.
Ne gre tudi brez Dela, ki je 26.100 evrov dobilo za projekt »vsi krogi privatizacije državnih podjetij«. Najbrž ste uganili, da v Delu večinoma nasprotujejo privatizaciji. Privatizirajo namreč kapitalisti, neoliberalni kapitalizem pa je »ekonomija zla«. Tega pa najbrž ne bodo dopustili, zato tudi ganljive zgodbe in poveličevanje Sirize z Alesisom Ciprasom na čelu, ki bije vseevropski boj proti »finančnim teroristom« v Bruslju. Vse nekako v smislu: »Neoliberalizem je kot krščanstvo. A brez možnosti odrešitve.« Torej, še krščanstvo je boljše od neoliberalizma, toda prava rešitev je socializem. Povsem logično, ni kaj. Skratka, z nekaj redkimi izjemami (na primer Časnik, ki je dobil nekaj manj kot 16 tisoč evrov) vsi medijski laureati zagovarjajo socializem in imajo neoliberalni kapitalizem za desničarsko zaroto proti nemočnim, revnim, socialno šibkejšim.
Še nekaj razpisnih zmagovalcev: Baletrina (18.976 evrov), Gorenjski glas (24.600 evrov), Skupina Kaos (10.788 evrov) in, brez tega pač ne gre, saj je danes moderno in nujno, Društvo Legebitra (3.283 evrov). Od radijem in televizij pa: Radio Murski val (67.200 evrov), NT&RC Celje (67.200 evrov), TELE-TV (51.200 evrov), TV idea kanal (58.368 evrov in (za držanje ravnotežja pač) Radio Ognjišče (67.200 evrov).
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke