Annalena Baerbock Svet24.si

Sledi kibernetskega napada na nemško vladajočo ...

ženska Svet24.si

Iskrenost do samega sebe je najboljša ...

matjaz kovacic bobo Necenzurirano

Ne Ljubljana. Da je Maribor izgubil banko, so ...

hisa tomc LJ-pl007 Reporter.si

To so hiše, ki jih evropski poslanci Zver, Tomc ...

slovenija hokej iihf Ekipa24.si

Cilj izpolnjen! Slovenija se je spet vrnila med ...

jure-podjavoršek, mojster, delovna-akcija, otroci, družina Njena.si

Mojster Jure o vzgoji otrok: V življenju se bodo ...

sveca Ekipa24.si

Groza! Tragična nesreča mladega Slovenca! Komaj ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Drago Kos "opral" Gregorja Golobiča

Deli na:

Komisija za preprečevanje korupcije je ugotovila, da pri poslovanju družb v neposredni oz. posredni lasti ministra za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Gregorja Golobiča z vlado oz. ministrstvi in organi v njihovi sestavi ni prišlo do kršitev zakonodaje.

Komisija za preprečevanje korupcije je ugotovila, da pri poslovanju družb v neposredni oz. posredni lasti ministra za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Gregorja Golobiča z vlado oz. ministrstvi in organi v njihovi sestavi ni prišlo do kršitev zakonodaje.

Visokošolsko ministrstvo namreč v času po uveljavitvi zakona o integriteti in preprečevanju korupcije ni sklepalo pogodb s podjetji v neposredni oz. posredni lasti Golobiča, je komisija za preprečevanje korupcije, ki jo vodi Drago Kos, zapisala v danes objavljenem uradnem zaznamku.

Junija uveljavljeni zakon o integriteti in preprečevanju korupcije naročnikom iz javnega sektorja prepoveduje poslovanje s subjekti, v katerih ima funkcionar več kot petodstotni lastniški delež, ob čemer pa pogodbe, sklenjene pred uveljavitvijo zakona, ostanejo v veljavi do izteka pogodbenega roka, pojasnjuje komisija.

Visokošolsko ministrstvo po dnevu uveljavitve omenjenega zakona ni sklenilo nobene pogodbe s katerim od teh podjetij, je na podlagi zbranega gradiva ugotovila komisija, ki tako ni ugotovila kršitev po zakonu o preprečevanju korupcije ali zakonu o integriteti in preprečevanju korupcije.

Komisija je postopek ugotavljanja obstoja nasprotja interesov in njegovih posledic pri domnevnem poslovanju družb v neposredni oz. posredni lasti visokošolskega ministra z vlado oz. ministrstvi in organi v njihovi sestavi uvedla 7. julija - na dan, ko je javnost izvedela za pismo nekdanjega ministra za gospodarstvo Mateja Lahovnika premieru Borutu Pahorju, da se družbe iz skupine Ultra prijavljajo na javne razpise ministrstev in družb v državni lasti.

Ker je Ultra v pomembni lasti Golobiča, je Lahovnik Pahorja opozoril, da je sporno, če družba, ki je v pomembni lasti člana vlade, sodeluje na javnih razpisih ministrstev in družb v lasti države. Dan pozneje je Lahovnik odstopil s položaja.

Komisija je presojala nasprotje interesov in omejitve poslovanja zgolj pri ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo kot naročniku. Ob tem je ugotovila, da je Javna agencija za tehnološki razvoj RS še v času pred uveljavitvijo zakona o integriteti in preprečevanju korupcije letos spomladi sklenila pogodbi s podjetjem Margento R&D o sofinanciranju dveh mladih raziskovalcev. A ni ugotovila konflikta interesov, saj Golobič ni imenoval komisije za izvedbo postopka javnega razpisa in v njej tudi ni sodeloval.