Revija Reporter
Slovenija

Dolga senca Udbe: Zemljarič preganja fotografa

Nenad Glücks

24. apr. 2015 5:01 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Nekdanji načelnik Udbe je sprožil preiskavo zoper fotografa Pavla Perca, ki ga je dolžil avtorstva fotomontaže v Reporterju.

Nekdanji načelnik slovenske Udbe Janez Zemljarič naj bi bil zelo slabega zdravja, a je kljub temu trdno odločen odkriti avtorja fotomontaže ob članku Kliči Zemljariča za umor, objavljenim 6. januarja lani v Reporterju. Na fotomontaži, ki smo jo objavili na naslovnici revije, drži v rokah avtomatsko puško, ob njem pa sta fotografiji tajnega sodelavca Udbe Milana Doriča Hanzija in leta 1975 umorjenega hrvaškega emigranta Nikice Martinovića. V članku smo namreč objavili dopis, v katerem se je strinjal s predlaganimi ukrepi, torej da se sodelavca Hanzija »nameri« v enega od hrvaških »estremistov«, trinajst dni pozneje pa je v Celovcu pod streli padel Martinović. Zaradi članka je Zemljarič vložil kazensko tožbo proti novinarju Igorju Kršinarju in fotografu Primožu Lavretu. Predobravnalni narok je bil sklican 13. oktobra lani, na njem pa sta oba obtožena predlagala dokaze in priče, Lavre pa je ob tem povedal, da ni avtor fotomontaže.

Tako je Zemljarič osumil fotografa Pavla Perca, od katerega smo kupili fotografijo Silva Gorenca, ki prav tako nastopa v članku, zato je bil Perc podpisan kot eden od avtorjev objavljenih fotografij. Poleg tega je Perc soobtoženec v kazenskem postopku, ki ga je zoper Kršinarja in Lavreta sprožil Gorenc, to je najbrž Zemljariča še bolj spodbudilo k razmišljanju, da naj bi bil prav Perc avtor fotomontaže. Prejšnji četrtek je preiskovalni sodnik Franc Hribar zaslišal Lavreta, Kršinarja in odgovornega urednika Reporterja Silvestra Šurlo kot priče v kazenskem postopku zoper Perca zaradi domnevne razžalitve Janeza Zemljariča. Sporno je bilo, ker sta Kršinar in Lavre zaradi istega članka že v kazenskem postopku na Zemljaričevo pobudo, skupaj s Percem pa v postopku na Gorenčevo pobudo, zato ne moreta nastopati hkrati kot priči v zadevah, kjer sta obtožena. A sodnik Hribar se ni pustil prepričati in je odslovil Kršinarjevega odvetnika Radovana Cerjaka, Kršinar pa se je skliceval na 238. člen zakona o kazenskem postopku, ki mu daje pravico, da na vprašanja ne odgovarja. Zlasti ker ga je izpraševal odvetnik Zemljariča, ki ga kazensko preganja. Z drugimi besedami to pomeni, da se je Zemljarič skušal dokopati do podatka o avtorju fotomontaže, tako da je okrivil Perca, sodišče pa je s preiskavo zaslišalo fotografa, novinarja in odgovornega urednika Reporterja. Po redni poti bi to lahko zvedel le med sodno obravnavo zoper Lavreta (in Kršinarja), ki pa še ni sklicana.

Vsekakor sta nič krivega Perca rešila Lavre in Šurla, ki sta povedala, da je Perc le avtor fotografije, ki smo jo pri Reporterju kupili, in da v ničemer ni sodeloval pri oblikovanju fotomontaže. Zanimivo pa je, da slovenska sodišča bolj zanimajo fotomontaže in novinarski članki kot pa umori, ki jih je organizirala nekdanja Udba. Te preiskujejo v sosednji Avstriji, kjer se pritožujejo zaradi nekooperativnosti slovenskih pravosodnih organov.