Revija Reporter
Slovenija

Dokumentirano: »Prvorazredni« študent Danilo Türk

Boštjan M. Turk

6. nov. 2012 6:01 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Za potrebe sedanjega predsednika Türka je bila nekdanja partijska elita pripravljena napraviti prav vse, dobesedno prilagajati njegove študijske obveznosti.

Dokument, ki je tokrat primarno objavljen v Reporterju, je star skoraj štirideset let. Gre za 16. sejo Komisije za manjšinska in izseljenska vprašanja pri Republiški konferenci SZDL Slovenije, ki je bil 13. decembra leta 1973. Štiri desetletja pomenijo sorazmerno veliko obdobje v zgodovinskem času, še posebnoče govorimo o dvajsetem stoletju. Vsekakor pa pomeni velikansko enoto časa, če jo merimo s človeškim življenjem, bolje s kariernim vatlom.

Kjer je sedanji predsednik republike začel, danes končuje, bi lahko strnili komentar. Z enaindvajsetimi leti je že postal član najvišjega gremija tedanje SZDL (»civilnodružbene« vzporednice partiji uradno, neuradno pa enako močnem mehanizmu totalitarne represije). Da se mu je kaj takega omogočilo, so poskrbeli ljudje iz ozadja: četudi sta se vmes zamenjali dve generaciji, so nekateri še vedno prisotni. Npr. Milan Kučan, ki je po padcu Staneta Kavčiča – ta prihaja v dobo, v kateri se začne vzpenjati Danilo Türk – v SZDL imel eno ključnih vlog. Tu je tudi klan Mitje Ribičiča, Janeza Zemljariča in drugih.


 
Danilo Türk je bil že takrat del elite. Ta je poskrbela, da je bil tudi pri študiju na pravni fakulteti obravnavan z drugimi kriteriji kot njegovi nestrankarski kolegi. Tako: »Pred prehodom na dnevni red seje je predsednik tovariš Jože Hartman obvestil člane komisije, da bo zaradi odhoda dosedanjega sekretarja komisije tovariša Marka Pogačnika na odsluženje vojaškega roka, opravljal to dolžnost tovariš Danilo Türk in sicer zavoljo študija v skrajšanem delovnem času.« (Zapisnik 16. seje KMIV RK SZDL, 18. 12. 1973, str. 2).

Že tedaj je partijska elita za sedanjega predsednika republike bila pripravljena napraviti prav vse, dobesedno prilagajati njegove študijske obveznosti potrebam RK SZDL in narobe. Danes jim usluge vrača: v tej formuli bi lahko sklenili »poslanstvo« njegovega iztekajočega se mandata.

Nekateri so pač ves čas »prvorazredni«.

Objavljamo faksimile zapisnika 16. seje Komisije za manjšinska in izseljenska vprašanja pri Republiški konferenci SZDL Slovenije, ki je bila 13. decembra leta 1973.