Dobri dve tretjini vseh prekrškov zaradi neobiskovanja pouka
31. avg. 2015 5:34 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


Inšpektorat RS za šolstvo in šport je v zadnjih sedmih letih obravnaval 554 predlogov za uvedbo prekrška zaradi neobiskovanje pouka, kar predstavlja 68 odstotkov vseh obravnavanih prekrškovnih postopkov (819). Pouka ne obiskujejo predvsem romski otroci, največ predlogov za uvedbo prekrška pa so podale šole in policija, ugotavljajo na inšpektoratu.
Za tekoče leto inšpektorat za šolstvo podatkov o neopravičenem izostajanju od pouka še nima, a je med prekrški tudi v tem letu največ kršitev 50. člena zakona o osnovni šoli, konkretneje gre za neopravičeno izostajanje učencev od pouka, so za STA sporočili z inšpektorata.
Število prijav zaradi domnevnih kršitev šolske zakonodaje je od leta 2008 do leta 2011 naraščalo. V letu 2012 je upadlo, v letih 2013 in 2014 pa je znova zaznati povečanje - v letu 2014 večje kot kadar koli prej.
Lani je inšpektorat v šolstvu izvedel 112 postopkov, kar je za 32 več od pričakovane ocene (80). Največ prekrškov se je nanašalo na neobiskovanje pouka učencev iz neopravičljivih razlogov (58), nato na neizvrševanje odločb o usmeritvi učencev (18) in na nevpise v šolo (10).
Šolski inšpektorat se v vsakoletni analizi osredotoča na romske otroke, ki pouka ne obiskujejo. Pri tem ugotavljajo, da je ta problematika najbolj izražena v Jugovzhodni Sloveniji in Spodnjeposavski regiji.
Prav tako so ugotovili, da je v predlogih za prekrške zaradi neobiskovanja pouka tudi v letu 2014 kar 34 odstotkov kršiteljev, ki jih je inšpektorat obravnaval že v minulih letih zaradi istega prekrška. Kot kaže, kaznovalne sankcije zoper zakonite zastopnike teh otrok po navedbah inšpektorata ne pomagajo, da bi se otrok udeležil osnovnošolskega izobraževanja.
Poudarjajo, da izrekanja glob v teh primerih ne daje pravih rezultatov, ker gre praviloma za ljudi, ki so prejemniki denarne socialne pomoči (romske in socialno šibke družine) in so izvzeti iz izvršbe, kar pomeni, da globe ni mogoče prisilno izterjati.
Po zakonu o osnovni šoli se z globo od 100 do 300 evrov kaznuje starše, če v roku šoli ne sporočijo spremembe podatkov. Od 500 do 1000 evrov pa znaša globa, če starši ne vpišejo otroka v osnovno šolo, če ne obiskuje pouka in drugih dejavnosti v okviru obveznega programa osnovne šole iz neopravičljivih razlogov in če izobraževanje otroka na domu ne poteka v skladu z zakonom oz. če gre za razloge na strani staršev.
Inšpektorat je sicer v minulih letih seznanjal pristojne centre za socialno delo, da bi na podlagi zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih tem otrokom postavili posebnega skrbnika oziroma obvestili policijo zaradi domnevnega zanemarjanja otrok, prav tako pa razmislili o spremembi zakonodaje.
Na inšpektoratu menijo, da je za rešitev tovrstne problematike potreben preventivni in medresorski pristop.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke