Revija Reporter
Slovenija

Direktorja STA Veselinovića zaradi Boruta Meška preiskujeta tožilstvo in Klemenčič

13. dec. 2012 10:53 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Direktor Slovenske tiskovne agencije (STA) Bojan Veselinovič je zaradi poravnave, ki jo je sklenil z družino pokojnega odgovornega urednika STA Boruta Meška, tarča preiskave državnega tožilstva in Komisije za preprečevanje korupcije, je poročala Demokracija.

Veselinovič je Meška leta 2009 razrešil in ga nato še odpustil iz službe, nakar je Meško zoper STA vložil tožbo. Razpleta sojenja ni dočakal, saj je prej umrl. Veselinovič je kljub vztrajanju, da ni ravnal nezakonito, z Meškovo družino nazadnje sklenil poravnavo in ji izplačal nekaj Meškovih plač (neuradna številka je 30.000 evrov). To naj bi storil iz pietete do pokojnika, kar pa po mnenju pravnika Rajka Pirnata ni sprejemljiv razlog za poravnavo, še posebej, ker je Veselinovič med sojenjem trdil, da ni ravnal nezakonito.

Zaradi te poravnave naj bi se zadeve lotila tožilstvo in Klemenčičeva protikorupcijska komisija, ki sta ukrepali na podlagi prijave. Za povrh so na Računskem sodišču RS zaradi primera prejeli pobudo za revizijo poslovanja STA.

"Še vedno sem mnenja, da je novinarski kolektiv dobro opravil svoje delo v zvezi s pokrivanjem evropskih volitev na STA, a ne po zaslugi odgovornega urednika. Tudi o tem sem se večkrat pogovarjal z zdaj že bivšim urednikom notranjepolitičnega uredništva STA Urošem Urbanijo, ki me je naravnost pozival k razrešitvi Boruta Meška," pa je za časnik Dnevnik 20. oktobra 2009 dejal Bojan Veselinovič.

Urbanija je v odzivu za STA zapisal, da je Veselinovičeva izjava, da ga je pozval k Meškovi razrešitvi, "v celoti neresnična in zavajajoča". Dodaja, da je direktorju in urednikom uredništev večkrat povedal, da ima vsak direktor pravico zamenjati odgovornega urednika, če ocenjuje, da ne deluje v skladu s konceptom direktorja ali lastnika podjetja.

"Prav zato sem se čudil Veselinoviču, ki je vedno znova zanikal, da bi Meška kadar koli pozval, naj razmisli o svojem odstopu," nadaljuje Urbanija. Po njegovem mnenju namreč noben direktor "nima pravice, da preko mobinga izsili odstop ali odstranitev kogar koli".

V odzivu na pisanje Urbanije je direktor STA povedal, da je po reinterpretaciji posegel prav bivši urednik notranjepolitičnega uredništva. "Kaj drugega kot pozivanje k razrešitvi so besede Urbanije, da imam kot direktor pravico zamenjati odgovornega urednika? Kljub drugačni praksi v preteklosti, ki je pri kadrovskih menjavah veljala na STA, se za to nisem odločil," je pojasnil Veselinovič.