Če bo koalicija vztrajala pri takšnem predlogu pokojninske reforme, bo DeSUS začel vse postopke za izstop iz koalicije, je napovedal predsednik stranke Karl Erjavec. DeSUS je namreč proti predlaganemu načinu usklajevanja pokojnin po t. i. švicarski formuli.
Najustreznejši način usklajevanja pokojnin je usklajevanje z rastjo plač, je dejal Erjavec. Kot nesprejemljivega pa je ocenil takšen predlog, ki bi povzročil padanje višine pokojnin.
"Sprememba načina usklajevanja ne bo prinesla takih učinkov, da bi rešila pokojninski sistem, povzročila pa bo še več težav za upokojence," je dejal.
"Te krize ne bomo rešili s tem, da bomo prikrajšali upokojence za nekaj deset evrov," je dejal Erjavec. "Švicarska formula ne pride v poštev, saj tudi mi nimamo švicarskih pokojnin in plač," je dodal.
"Ko bo socialni dialog končan, se bo začela bolj intenzivna razprava znotraj koalicije o pokojninski reformi," je napovedal Erjavec.
T.i. švicarska formula za usklajevanje pokojnin, kot je predvidena v predlogu pokojninske reforme, v 50 odstotkih upošteva rast plač, v 50 odstotkih pa spremembo cen življenjskih potrebščin.
Glede vprašanja starostne meje za upokojitev oziroma pokojninske dobe pa so v DeSUS na strani sindikatov. Če sindikati z vladno stranjo ne bodo našli sprejemljivega kompromisa, "obstaja velika verjetnost, da sindikate, ki govorijo tudi o možnosti naknadnega zakonodajnega referenduma, podpremo", je dejal Erjavec.
V DeSUS so spregovorili tudi o vprašanju razrešitve predsednika državnega zbora Pavla Gantarja, ki pa ji nasprotujejo. "Ni pravi čas za takšne politične aktivnosti, ko pripravljamo zdravstveno in pokojninsko reformo in rešujemo vprašanje meje s Hrvaško," je poudaril Erjavec.