Revija Reporter
Slovenija

DeSUS in Zdus Čuferju predlagala kompromisno rešitev glede SDH

STA

6. nov. 2013 6:00 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

DeSUS in Zdus sta v okviru predloga zakona o SDH ministru za finance Urošu Čuferju včeraj predlagala kompromis, po katerem Kad ne bi ostal samostojna pravna oseba, a bi se v SDH vsa sredstva, namenjena za pokojnine, evidentirala in vodila ločeno, je po seji izvršnega sveta DeSUS dejal prvak stranke Karl Erjavec. Čufer mora to možnost še preveriti.

Omenjeni kompromis, po katerem bi se odrekli dosedanji zahtevi, da Kapitalska družba (Kad) ostane samostojna pravna oseba oz. pristali, da se pripoji Slovenskemu državnemu holdingu (SDH), bi bil sprejemljiv tako za DeSUS kot za Zvezo društev upokojencev Slovenije (Zdus), sta po seji v Ljubljani pojasnila Erjavec in predsednica zveze Mateja Kožuh Novak.

S posebnim evidentiranjem in ločenim vodenjem sredstev bi bilo poskrbljeno za sledljivost denarja, namenjenega za pokojninsko blagajno, je dejal predsednik DeSUS.

Ob tem je opozoril, da jim Čufer ni obljubil še ničesar, saj mora predlagano rešitev najprej preveriti s strokovnega vidika. Kaj bodo rekli pravniki, naj bi minister sporočil v nekaj dneh.

Če bi bila predlagana rešitev pravno nesprejemljiva, pa v DeSUS in Zdus, tako Erjavec, že razmišljajo tudi o drugem predlogu, ki gre v smeri, da bi del kupnin od prodaje državnega premoženja tudi v prihodnje uporabljali za zagotavljanje stabilnosti pokojninske blagajne in izplačevanje pokojnin. O tem predlogu sicer včeraj ni bilo govora.

Kožuh Novakovo je medtem Čufer prepričal, da bo transparentnost nove ureditve upravljanja z državnim premoženjem v obliki holdinga kar se da velika. Skladno s tem upa, da se ne bo ponovila zgodba iz preteklih let, ko so "agencije delale tako netransparentno, da smo sedaj brez denarja".

Minister je bil z razpravo zadovoljen. Kot je dejal, je bila "dobra", zato verjame, da bodo na koncu prišli do pametne rešitve. Po njegovih besedah na srečanju ni šlo za "barantanje", "temveč medsebojno razumevanje, kaj koga v celotni zadevi žuli".

Na sestanku je bil prisoten tudi guverner Banke Slovenije Boštjan Jazbec. Po Erjavčevih besedah je zbranim pojasnjeval splošen položaj v Sloveniji in zakaj je pomembno, da se novelo zakona o SDH sprejme do konca leta.

"Zato, ker je potrebno tujim trgom in finančnim investitorjem razložiti, da smo prekinili s praksami upravljanja državnega premoženja, ki so nas pripeljale v položaj, v katerem moramo reševati tako bančni sistem kot zagotavljati vse potrebno za zagotovitev gospodarske rasti," je odgovor, ki ga je dal na srečanju, guverner po seji ponovil novinarjem.

Jazbec verjame, da se sedanji sistem upravljanja ne sme obdržati. Če bi se, nam tega, da se bo kaj spremenilo in da je sanacija bančnega sistema, ki je v teku, zadnja v naslednjih letih, na mednarodnih finančnih trgih ne bo verjel nihče več, je izpostavil.

Vsi pa verjamejo v pozitivne politične učinke sestanka. Kot je pojasnil Erjavec, je srečanje prispevalo k večji politični stabilnosti, ki jo "Slovenija v tem trenutku nujno potrebuje". V tej luči je izrazil pričakovanje, da bo razprava o SDH zaključena strokovno in da razhajanj v koaliciji ne bo povzročila. Vprašanje, če si lahko takšna razhajanja sploh še privoščimo, je opozorila Kožuh Novakova.

Tudi Čufer novih koalicijskih trenj ne pričakuje, sploh pa, kot pravi, koaliciji ni treba "razpasti za vsako stvar". Jazbec je medtem DeSUS, ki naj bi bil v vseh vladah ključen za politično stabilnost, pozval, da pomaga tako vladi kot Banki Slovenije, ki bosta verjetno morali na trgih iskati dodaten denar za dokapitalizacijo bank.

V zvezi z nekaterimi kritikami, da se je Jazbec udeležil političnega srečanja, je medtem prvak DeSUS spomnil, da so bili na njem tudi predstavniki civilne družbe ter da v tem, da so skupaj iskali strokovne rešitve, ne more biti nič narobe. Guverner je medtem ocenil, da je ob intervjujih za medije in udeležbah na okroglih mizah njegova dolžnost tudi, da pojasnjuje tistim, ki jim je odgovoren, to je "parlamentarcem".