Revija Reporter
Slovenija

Deset let po spornem poslu bo Janković le sedel na zatožno klop

STA

5. apr. 2015 5:00 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Ljubljanski župan Zoran Janković, ki se je večkrat soočil z očitki, da je pri županovanju zlorabil svoj položaj, se bo moral na sodišču zagovarjati zaradi domnevno spornega posla, ki ga je sklenil še kot prvi mož Mercatorja. Tožilstvo ga bremeni zlorabe položaja, ko je pred 10 leti kupil zemljišče v Nišu v Srbiji.

Janković je v preteklosti večkrat poudaril, da "se veseli dneva, ko bo lahko na sodišču dokazal, da pri svojem delu ni ravnal protizakonito". Na zatožno klop ljubljanskega okrožnega sodišča bo v četrtek, ko je razpisan predobravnavni narok, takrat pa bo imel s soobtoženimi možnost priznati krivdo in se s tožilstvom pogoditi za kazen ali pa je ne priznati in se bo začela glavna obravnava.

Tožilstvo Jankoviću očita, da je s soobtoženimi - z nekdanjima sodelavcema Mitjem Marinškom in Stanislavom Brodnjakom ter ustanoviteljem ljubljanskega nepremičninskega podjetja BSD Borisom Milevojem - preko prijateljskih podjetij pri nakupu zemljišča v Nišu kot takratni predsednik uprave Mercatorja pridobili protipravno premoženjsko korist v višini 100.000 evrov.

Po Jankovićevih besedah gre v tej zadevi za pogodbo izpred 10 let, ki je ni podpisal, zanjo pa da je izvedel šele dve leti po tem, ko je zapustil Mercator in je bilo pripravljeno revizijsko poročilo. Dejal je, da je pogodbo podpisal Marinšek, a je kljub temu prepričan, da je bila dobra za Mercator. Z njo se je najelo podjetje, ki je zagotovilo spremembo namembnosti zemljišča oz. omogočilo izgradnjo 25 milijonov evrov vrednega Mercatorjevega centra v Nišu.

Ovadba je po neuradnih informacijah temeljila na reviziji, ki jo je v Mercatorju leta 2006 opravila revizijska hiša Deloitte glede poslovanja družbe v času, ko jo je še vodil Janković. V času, ko je Janković prvič kandidiral za ljubljanskega župana, so revizorji opozorili, da je ciprsko podjetje Fakim, ki ga je zastopal Milevoj, menda neupravičeno porabilo 20.000 evrov za stroške ter še 80.000 evrov za pridobitev gradbenega dovoljenja.

Gospodarstvenik in menedžer Janković se je v politiko usmeril potem, ko je bil po dolgoletnem vodenju največjega slovenskega trgovskega podjetja Mercator leta 2005 razrešen s položaja. Pri svojem delu pa se pogosto sooča z očitki, da je pri izgradnji športnega parka Stožice prekoračil pooblastila, zlorabil položaj in nekaterim družbam, tudi tistim, povezanim z njegovima sinovoma, omogočil pridobitev premoženjske koristi. Na njegovem domu in v mestni hiši so se nato zvrstile tudi odmevne hišne preiskave.

Pred mesecem dni je bil Janković na ljubljanskem okrožnem sodišču pred preiskovalnim sodnikom zaslišan tudi v zadevi Stožice. Tožilstvo ga sumi oškodovanja bank in EU, Janković pa zatrjuje, da do tega ni prišlo. Preiskovalni sodnik o uvedbi sodne preiskave še ni odločil. Tožilstvo meni, da je Janković pri financiranju športnega parka z navidezno pogodbo pomagal Grepu pri preslepitvi bank, s prezgodnjim podpisom pogodbe pa v korist ljubljanske mestne občine oškodoval EU.

Da je Grep prišel do prvega obroka posojila NLB, je moral po neuradnih informacijah bankam predložiti podpisane pogodbe o sklenjenih poslih, prav te pa naj bi bile sporne. V tej zadevi je ovadbo podal Nacionalni preiskovalni urad, med ovadenimi pa sta bila po neuradnih informacijah poleg Jankovića še Uroš Ogrin in Zlatko Sraka iz ljubljanskega podjetja Grep.

Osumljeni so preslepitve pri pridobitvi posojila - podpisali naj bi 1,8 milijona evrov vredno domnevno fiktivno pogodbo, s katero je Grep, ki je gradil Stožice, dobil 50 milijonov evrov vredno posojilo pri NLB. V drugi zadevi pa kriminalisti sumijo, da je Janković lažno prikazoval, da Mestna občina Ljubljana izpolnjuje vse pogoje za sofinanciranje gradnje Stožic, in tako pridobil devet milijonov evropskih evrov.

To pa ni edina zahteva za preiskavo, v katero je bil vpleten ljubljanski župan, saj je specializirano državno tožilstvo aprila lani zaradi nepremičninskega posla na Vojkovi cesti v Ljubljani vložilo zahtevo za sodno preiskavo primera Tritonis.

Šlo je za sporno prodajo 1600 kvadratnih metrov parkirišča, ki jih je Mestna občina Ljubljana podjetju Tritonis prodala leta 2009 za približno milijon evrov, višje sodišče pa je sklenilo, da je pogodba o prodaji nična in nima pravnih učinkov. Decembra je višje sodišče v Ljubljani v tej zadevi ugodilo pritožbam zagovornikov Jankovića in zavrnilo zahtevo za preiskavo specializiranega državnega tožilstva.

Pod drobnogledom preiskovalcev pa se je Janković, prav tako neuradno, znašel tudi zaradi pretakanja denarja med Mestno občino Ljubljana, Bazo Dante, podjetjem KLM naložbe in Boštjanom Stamejčičem ter podjetjem Electa, ki je v lasti njegovega sina Damijana Jankovića.