Revija Reporter
Slovenija

Luka Koper: nezaupnica za upravo Dragomirja Matića

STA

28. dec. 2017 12:28 Osveženo: 17:17 / 28. 12. 2017

Deli na:

Delničarji Luke Koper so danes na izredni skupščini v Portorožu izglasovali nezaupnico upravi pod vodstvom Dragomirja Matića.

Za je glasovalo 99,19 odstotka navzočih delničarjev, med katerimi je največji država oz. SDH. Na potezi so zdaj nadzorniki, ki se bodo sestali v petek. Matić je dogajanje na skupščini ocenil kot rezultat politične gonje.

Glasovanje o nezaupnici Matiću ter članoma uprave Ireni Vincek in Andražu Novaku je predlagal nadzorni svet, potem ko je bilo novembra objavljeno poročilo o izredni reviziji poslov Luke Koper z izvajalci pristaniških storitev (IPS). To med drugim navaja, da podjetje poslovnega modela IPS na strateški ravni ne upravlja aktivno, ob tem pa opozarja na tveganja s področja kršenja delovne zakonodaje, nadzora nad IPS in korupcije.

Poročilo ugotavlja, da ima družba preverljiv sistem izvajanja pristaniških storitev, je dejal Matić, ki je vse očitke zavrnil. "Vse okoliščine kažejo na to, da je bila priprava poročila načrtovana, cilj pa je bil ves čas razrešitev te uprave," je dejal. Po skupščini je v izjavi poudaril, da se je njegova uprava vedno odločala v dobro vseh delničarjev, ne samo največjega, ter dodal, da v svojem delu ne bi ničesar spremenil.

Rezultat glasovanja na skupščini je bil po njegovih besedah "glede na dosedanji razvoj dogodkov" pričakovan, vendar od petkove seje nadzornega sveta pričakuje "vse živo". "Jutri bomo doživeli še en dan in se bomo po jutrišnjih dogodkih tudi skladno s tem odločili," je napovedal. Kot je pojasnil, se sicer dela v smeri, "da nas izženejo iz Luke Koper".

Predsednica uprave Slovenskega državnega holdinga (SDH) Lidija Glavina je po skupščini poudarila, da je edini interes SDH, da Luka Koper posluje uspešno in zakonito ter da se bo še naprej razvijala. Sedanji upravi očita komunikacijski krč in da ni naredila dovolj za vzpostavitev zakonitih modelov poslovanja.

"Nobenih drugih interesov, nič drugega ne stoji za našimi odločitvami, kot prepričanje, da ta uprava ni storila, kar bi bila dolžna storiti, za to, da se v tej firmi vzpostavijo vsi zakoniti modeli in da se uredijo poslovni procesi in komunikacija z vsemi deležniki," je nadaljevala prva dama SDH.

Glede špekulacij o odločitvah, ki bodo sledile na petkovi seji nadzornikov, je poudarila, da je skupščina odločala zgolj o nezaupnici upravi, "vsakršno drugo dejanje je v domeni nadzornega sveta".

Kot je spomnila, so posebno revizijo o poslovanju Luke z IPS, ki je tudi eden glavnih očitkov Matićevi upravi, naročili zato, da se preveri določene sume. Poleg tega so bili prisotni še očitki finančne uprave in zdaj že pravnomočne odločbe delovne inšpekcije, je dodala.

Poleg tega je Glavina mnenja, da je vodstvo Luke "v nekem komunikacijskem krču z vsemi deležniki," kar po njenem škodi Luki in njenemu razvoju. Tako denimo niso uspeli izvršiti nekaterih investicij, za katera so bila sredstva že namenjena, je dodala.

Glavina je ocenila, da bo tudi ob ureditvi razmer z IPS določen del delavcev še vedno moral ostati fleksibilen, čeprav v manjši meri kot danes. "Mislim, da se da to zadevo na zakonit način urediti tako, kot to urejajo vse naše druge velike družbe," je dodala.

V SDH sicer pričakujejo, da bo Luka poslovno uspešna, pri čemer bi se dalo še kaj narediti tudi na ravni prihodkov. Na vprašanje, ali s tem misli na povečanje cen pristaniških storitev, je Glavina dejala, da glede na to, da so luške zmogljivosti blizu polne izkoriščenosti in da so njene storitve ocenjene kot zelo dobre, bi morala uprava analizirati možnost, da se iz tega naslova poveča prihodke.

Matić je po drugi strani spomnil na rekordne rezultate, ki jih Luka Koper dosega pod njegovim vodstvom. Zakonitost modela poslovanja z IPS pa po njegovih besedah potrjujeta dve pravnomočni sodbi koprskega sodišča, ki ugotavlja, da ne gre za posredovanje delovne sile, ampak za razmerje na podlagi pogodbe o delu.

Nadzorni svet od uprave ni dobil nobenega pravnega mnenja, ki bi izkazovalo, da je sistem poslovanja z IPS zakonit, je povedal član nadzornega sveta Uroš Ilič. Zato so nadzorniki oceno naročili pri Inštitutu za primerjalno pravo pri ljubljanski pravni fakulteti in ta je pokazala, da je sistem nezakonit. To poročilo bodo nadzorniki obravnavali na petkovi seji, ko bodo zelo verjetno imenovali novo upravo.

Sistem IPS je sicer v Luki Koper v veljavi od leta 1992, je še spomnil Matić, ki je vodenje družbe prevzel v letu 2014. Leto prej se je število redno zaposlenih celo zmanjšalo, je dejal in vprašal, zakaj lastniki in delničarji niso ukrepali že takrat ter izrekli nezaupnice že takratni upravi.

Medtem ko je predsednik Vseslovenskega združenja malih delničarjev Kristjan Verbič menil, da bi lahko upravo le zadolžili, da uredi sistem poslovanja z IPS, pa je predsednik nadzornega sveta Luke Koper Rado Antolovič spomnil na letošnjo nesrečo s smrtnim izidom v pristanišču ter dejal, da bi morala uprava oditi že samo zaradi tega.

Poleg izglasovanja nezaupnice so delničarji razveljavili tudi sklep junijske skupščine o imenovanju družbe KPMG Slovenija za revizorja računovodskih izkazov družbe in skupine Luka Koper za poslovna leta 2017, 2018 in 2019. Računovodske izkaze bo zdaj revidirala družba BDO revizija. Soglašali so tudi z zvišanjem plačila za opravljanje funkcije nadzornikom.