Revija Reporter
Slovenija

Slišati je, da Tonin osebno ne verjame, da bo sploh prišlo do tretje Janševe vlade, sploh ker so razpoke v SMC prevelike

Igor Kršinar

12. feb. 2020 15:19 Osveženo: 7:14 / 13. 2. 2020

Deli na:

Po nekaterih virih naj bi Janša Toninu ponujal položaj zunanjega ministra, kar pa ga ne mika preveč..

Facebook

»Potem ko je Miro zavrnil funkcijo, ki mu jo ni nihče ponudil, sta včeraj @24 ur_com in @RTV Slovenija poročala, da je odpadel sestanek, ki ga ni nihče sklical. Smešenje #MSM ne pozna meja,« je včeraj čivknil prvak SDS Janez Janša.

Dodal je še: »Cenimo pa pristop tistih novinarjev, ki za usklajevalne sestanke vedo, vendar se vanje ne vpletajo, saj se zavedajo, da je pred kamerami in s pomočjo navodil tistih za njimi mogoče sestaviti zgolj hišo iz kart, kakršna se je pravkar sesula na najbolj možen tragikomičen način.«

Sodeč po njegovem ukvarjanju s tviterjem bi težko sklepali, da potekajo kakšna resna pogajanja o novi koaliciji. Neuradno je slišati, da bi mu moral prvak SMC Zdravko Počivalšek do včeraj sporočiti, koliko poslancev mu lahko pripelje v koalicijo.

Skoraj zagotovo Janša ne more računati na Janija Möderndorferja, ki vodi preiskovalno komisijo o morebitnih nepravilnostih pri predvolilni kampanji SDS. Ker je nadomestni poslanec, bi se v primeru izvolitve nove vlade v državni zbor vrnil zunanji minister Miro Cerar, ki pa je, kot je znano, že sporočil, da v Janševi vladi ni pripravljen sodelovati.

Ker je Cerar ustanovni oče stranke, njegovo stališče ni nepomembno, saj so bili poslanci SMC izvoljeni v parlament prav zaradi ugleda, ki ga je on užival kot takratni predsednik vlade, res pa je zaradi strmoglavega padca javne podpore moral stranko prepustiti Počivalšku.

Poleg Möderndorferja bi utegnila proti koaliciji z SDS glasovati še Janja Sluga, sicer tudi predsednica sveta stranke, in Branimir Rajić, zelo levo usmerjeni poslanec iz Maribora. Po nekaterih virih naj bi bila poslanska skupina še bolj razklana oziroma razdeljena na pol, poslanci pa imajo prepoved komuniciranja z novinarji.

Zelo močno se za vstop v Janševo koalicijo ogreva Počivalšek, ki je imel z Janšo že prej zelo dobre stike. Tako je v preteklih dneh prepričeval regijske odbore, včeraj je bil v Celju in v Postojni. Nekateri člani sporočajo, da sta možni obe opciji (koalicija z Janšo ali predčasne volitve in skupen nastop z Listo Marjana Šarca), komentatorji pod njihovimi FB zapisi pa se zgražajo nad »izdajo volivcev«.

Druga možnost pa naj bi bil skupen nastop SMC z LMŠ, vendar pod pogojem, da se odpovedo koaliciji z SDS po volitvah, saj bi stranki imeli skupno poslansko skupino. SMC tudi ni všeč razmerje, ki jim ga v LMŠ ponujajo, in sicer 30 odstotkov liste SMC, 70 odstotkov LMŠ. V slednji pa pravijo, da bodo z vsakim nadaljevanjem pogovorov SMC z SDS dali ponudbo z nižjimi odstotki.

Neuradno je slišati, da bi moral prvak SMC Zdravko Počivalšek Janezu Janši danes sporočiti, koliko poslancev mu lahko pripelje v koalicijo.

Bobo

Zato se mnogim v SMC zdi ponudba LMŠ ponižujoča, kar je novinarju oddaje Svet na Kanalu A Mihu Orešniku potrdil tudi vodja poslanske skupine SMC Igor Zorčič: »Vse skupaj je malo zašlo, tudi po zaslugi izjav Marjana Šarca. Ponudba, da SMC-jevi nastopimo pod njihovo blagovno znamko, na listi LMŠ, ni sprejemljiva. Lista bi morala biti skupna.«

Po nekaterih virih naj bi bila poslanska skupina SMC še bolj razklana oziroma razdeljena na pol, poslanci pa imajo prepoved komuniciranja z novinarji.

Tako zdaj Počivalšek v SMC vse napore usmerja v to, da bi prepričal poslance za koalicijo z Janšo. Usoda koalicije pa je odvisna od tega, koliko jih bo vanjo pripeljal. Če bo proti koaliciji glasoval le Möderndorfer, to naj ne bi bil problem, saj bi koalicija SDS-SMC-NSI-Desus še vedno imela 47 glasov.

Problem bi nastal, če bi se mu pridružila še dva poslanca SMC in morda še kdo v Desusu, kjer je menda novi koaliciji najmanj naklonjen Jurij Lep. Po drugi strani pa preostali štirje komaj čakajo, da padejo v objem Janši, zlasti svojeglavi Robert Polnar, ki je prvaku SDS obljubljal zvestobo že pred odstopom premierja Marjana Šarca.

Koaliciji z Janšo tudi ni naklonjena nova predsednica Desusa Aleksandra Pivec, ki je po eni strani za izvolitev lahko hvaležna premierju Šarcu, ki je zaradi afere SRIPT ni zamenjal, po drugi strani pa je predsedniku južnoprimorskega pokrajinskega odbora Tomažu Gantarju, bivšemu zdravstvenemu ministru v drugi Janševi vladi, ki ima s prvakom SDS zelo dobre izkušnje.

Tako je slišati, da se poleg Pivčeve z Janšo posebej dogovarjata še Tomaž Gantar in vodja poslanske skupine Franc Jurša. Toda na koncu pogovorov se bodo o koaliciji odločili organi stranke, kjer pa imajo prepričljivo večino levo usmerjeni člani. A ne glede na vse, bodo poslanci tisti, ki bodo odločali o mandatarju in novi vladi.

Po drugi strani pa je slišati, da Tonin osebno ne verjame, da bo sploh prišlo do tretje Janševe vlade, sploh ker so razpoke v SMC prevelike.

V zelo neugodnem položaju je tudi NSI, kjer si njeni poslanci intimno ne želijo koalicije pod Janševim vodstvom, po drugi strani pa so se njihovi člani naveličali opozicijske vloge in želijo v naslednjo vlado, tudi če bo ta Janševa.

Tako je izvršilni odbor na včerajšnji seji dal prvaku Mateju Toninu poln mandat za pogajanja z Janšo o novi vladi. V NSI še vedno pričakujejo, da se bo Tonin v novi koaliciji vrnil na položaj predsednika državnega zbora, posebej ker se je Cerar javno odrekel vsem funkcijam v morebitni Janševi koaliciji.

98de8aee78d71fb1082e544c67b86098.jpeg

Janša je namreč na tviterju sporočil, da od vseh članov koalicije pričakuje, da bodo ministri v njegovi vladi. Po nekaterih virih naj bi Toninu ponujal položaj zunanjega ministra, kar pa ga ne mika preveč, saj je to recept za uničenje nekega politika (kar se je zgodilo Karlu Erjavcu, nato pa še Miru Cerarju).

Po drugi strani pa je slišati, da Tonin osebno ne verjame, da bo sploh prišlo do tretje Janševe vlade, sploh ker so razpoke v SMC prevelike. Vse pa je seveda odvisno od tega, ali bo Janša šel v kandidaturo za mandatarja, tudi če ne bo imel zagotovljenih več kot 46 koalicijskih poslancev, saj bo v tem primeru prevzel nestabilno vlado, ki bo odvisna od »cenika Jelinčičevih uslug«.