Slovenska desnosredinska opozicija je na resni preizkušnji. V četrtek, 10. oktobra, ob 17. uri bo na Prešernovem trgu v Ljubljani vseslovenski protest Rešimo Slovenijo, ki ga pripravlja 18 civilnih iniciativ, gibanj in političnih strank. Glavni pobudnik je nekdanji mariborski župan Franc Kangler, ki ga je leta 2012 s položaja odnesla ulica.
Glavna organizatorka bo stranka SLS Marjana Podobnika, ki je že v devetdesetih s protikorupcijskimi shodi razburkala politični prostor, toda glavno orožje (največ podpornikov) ima stranka SDS, ki bo prav tako sodelovala na protestu. Sodelovale bodo tudi nekatere druge stranke, kot so Zeleni in Novi socialdemokrati Milana Balažica, toda brez privržencev SDS bo težko napolniti sicer ne tako velik Prešernov trg. Zanimivo pa je, da NSI ni zraven.
SLS je že organizirala deset avtobusnih linij iz različnih krajev Slovenije, po katerih se bodo lahko pripeljali protestniki na shod v Ljubljano. Prispeli naj bi uro pred napovedanim shodom, tako da se bodo lahko udeležili maše za domovino v frančiškanski cerkvi.
Prav tako so organizatorji shoda poskrbeli za kulturni program. Uro pred shodom bodo sto metrov stran na Pogačarjevem trgu nastopili pevci, glasbeniki in folklorne skupine, tik pred začetkom shoda pa skupina Pepel in kri in Alfi Nipič s svojimi muzikanti. Marjan Podobnik verjetno tokrat ne bo na kitari zaigral Ša la la.
Na shod bodo tudi prišli različni ljudje iz različnih razlogov: nekatere moti ljubljanski župan Zoran Janković, druge volkovi in medvedi, tretje migranti, četrte romske nasilniške skupine, pete odpadki in uničevanje okolja, šeste ukrepi vlade Marjana Šarca. Kangler napoveduje, da bodo njegovi privrženci prišli oblečeni v rumene jopiče. Vanje so se lani že oblekli poslanci SNS Zmaga Jelinčiča ob podpisu marakeškega sporazuma, a večjega odziva ni bilo.
Težko je verjeti, da bi bili lahko protesti tako množični kot omenjeno gibanje v Franciji, verjetno to ne verjamejo niti organizatorji, sicer bi za protest rezervirali vsaj Kongresni trg. Tam so se na Prešernov dan 2013 zbrali podporniki druge vlade Janeza Janše, a je vse skupaj izpadlo zelo klavrno. Nekaj ur pozneje je isto območje preplavila nekajkrat večja množica vstajnikov, ki je protestirala proti varčevalnim ukrepom takratne vlade. Zdaj je ekonomski položaj bistveno boljši, čeprav se po napovedih zgrinjajo črni oblaki.
Toda ključno je vprašanje, koliko udeležencev bo uspelo SDS in SLS pripeljati na zborovanje. Tako bosta izkazali, kolikšna je v resnici njuna teža.