Revija Reporter
Slovenija

Peršak: Damjanovič 1. julija zapušča položaj direktorja filharmonije

STA

6. jan. 2017 17:28 Osveženo: 10:02 / 09. 8. 2017

Deli na:

Minister Peršak pravi, da filharmonija lahko 1. julija računa na novega direktorja; Damjanovič odhaja.

Minister za kulturo Tone Peršak je na seji komisije državnega sveta za kulturo, znanost, šolstvo in šport, ki je razpravljala o stanju v Slovenski filharmoniji, povedal, da sta z direktorjem Damjanom Damjanovičem dogovorjena, da bo s 1. julijem prišlo do zamenjave na tej funkciji. Razpis za direktorja bo po Peršakovih besedah izšel v dveh tednih.

Peršak je na današnji seji ponovil, da so se odločili za notranjo revizijo Slovenske filharmonije (SF), na podlagi katere bo ministrstvo ukrepalo dalje. Pri tem je opozoril, da so se zahteve orkestra SF od opozorilne stavke pred mesecem dni razvijale: najprej so zahtevali odstop direktorja in prekinitev pogodbe s šefom dirigentom Urošem Lajovicem, nadalje so se pojavile zahteve po sodelovanju orkestra pri izbiri šefa dirigenta in po tretjinski zastopanosti zaposlenih v svetu zavoda, proti koncu pa se je zahteva po odstopu direktorja prelevila v razrešitev direktorja.

Minister lahko razreši direktorja, zakon navaja štiri razloge, ključni pa so povezani z nepravilnostjo v poslovanju in zlorabo položaja, je pojasnil Peršak. Vendar za to potrebuje verodostojne podatke, zato so se odločili za revizijo za obdobje, ko ga ni več revidiralo računsko sodišče. Ob tem je pripomnil, da razrešitev potegne za seboj tudi tveganje, da se tisti, ki ga je nekdo razrešil, odloči za odškodninsko tožbo. Primere, da je država plačevala odškodnine, smo v Sloveniji po njegovih besedah že imeli.

Kot je dejal Peršak, se je z Damjanovičem dogovoril, da bo v dveh tednih objavljen razpis za direktorja in da s 1. julijem pride do zamenjave na tej funkciji. Apeliral pa je k začasnemu kompromisu med vodstvom in glasbeniki "v dobrobit Slovenske filharmonije ne glede na to, kdo ima prav", da bo sezono mogoče izpeljati do konca.

Peršak je sicer še vedno prepričan, da gre za notranji spor, v katerem lahko drugi nastopajo zgolj kot opazovalci. Vprašanje pa po njegovem mnenju je, ali so se vpleteni še sposobni pogovarjati in stopiti korak nazaj, da bi se sezona normalno iztekla.

Kot je še povedal, razume željo oziroma zahtevo orkestra, da sodeluje pri izbiri dirigenta, zato bodo predlagali spremembo ustanovitvenega akta. Možnost po tretjinski zastopanosti zaposlenih v svetu pa je že zajeta v krovnem zakonu v kulturi.

Na seji so tako predstavniki orkestra kot Damjanovič in Lajovic predstavili svoje videnje trenutnega stanja v SF. Po besedah violončelista in predsednika strokovnega sveta SF Andreja Petrača je nezadovoljstvo v orkestru prisotno deset let. V tem času so izgubili tretjino občinstva, delo vodstva se jim zdi nezadostno, eno glavnih težav pa vidijo v direktorjevem samovoljnem nastavljanju dirigentov. Poleg tega mesto šefa dirigenta trenutno ni sistematizirano. Delo umetniškega vodje opravlja direktor, torej gre za podvajanje funkcije, je dejal Petrač.

Damjanovič je njegove očitke zavrnil. V SF si orkester po njegovem mnenju "preprosto želi večjega vpliva". Tudi Lajovicu se zdi, da razlog za nezadovoljstvo in stavko nista vprašanje sociale ali kršitve človekovih pravic, temveč sistemsko vprašanje in vprašanje organizacije dela.

Član strokovnega sveta Gregor Pompe se je zavzel za to, da ministrstvo jasneje določi razmerje med šefom dirigentom in umetniškim vodjem, da v bodoče ne bo prihajalo do težav. Državni svetniki pa so po vsem slišanem sklenili pozvati vodstvo SF k "normalnemu nadaljevanju" sezone, ministrstvo pa k nadaljnjemu razreševanju problematike, tudi z morebitnimi spremembami predpisov, ki bodo omogočili stabilno delovanje ustanove.