Tibetanski duhovni vodja dalajlama je danes v mariborskem mestnem parku zasadil drevo miru, nato pa nagovoril dijake in ostale zbrane pred Prvo gimnazijo. Ob tem je poudaril, da mora biti 21. stoletje stoletje dialoga, kar pa lahko dosežejo predvsem mladi.
Pri sajenju drevesa ob vznožju Rožnega griča je 14. dalajlama Tenzin Gjatso pripomnil, da je že med svojim prvim obiskom v Sloveniji pred osmimi leti opazil, da je to mlada država, a polna življenja, kar je zelo velika prednost.
"Včasih manjši narodi premorejo več duha," je menil in spomnil na tibetanski pregovor, da je v majhni posodi lahko velik ogenj. Kot je dejal, je med Slovenci opazil ta duh, zato je prepričan, da lahko pomembno prispevajo k izboljšanju sveta.
"Naj tako tudi to majhno drevo v družbi ostalih velikih, ki so v parku, ustvari harmonijo in zacveti," je pozval dalajlama in na drevo obesil bel šal kot simbol miru.
Pri sajenju drevesa v parku sta 74-letnemu dalajlami pomagala mariborski župan Franc Kangler in rektor Univerze v Mariboru Ivan Rozman, prisotni pa so bili tudi člani mestne uprave in mestnega sveta ter mariborski imam Ibrahim Malanović.
Župan Kangler je ob tej priložnosti izrazil veselje, da lahko Maribor gosti tako plemenitega človeka. "Maribor je danes odprl svoje srce," je dejal. "Naj to drevo v tem mestu večno raste, naj obuja naše spomine na ta čudoviti dogodek in širi čisto energijo tako v Mariboru kot v svetu," je dodal.
Rektor Rozman pa je dejal, naj breza, ki jo je zasadil dalajlama, simbolizira sodelovanje med različnimi religijami, rasami in kulturami, saj gre za drevo, ki izvira s Himalaje, a bo po njegovem prepričanju uspešno raslo tudi pri nas.
Po sajenju drevesa se je Nobelov nagrajenec za mir odpravil k bližnji Prvi gimnaziji, kjer ga je pričakala množica predvsem mladih ljudi. V nagovoru je spomnil, da je egocentrično razmišljanje zastarelo in da lahko človeštvo preživi le, če se združi.
"Globalna ekonomija in okolje nas združujeta, zato je današnja realnost drugačna od pretekle. Zato je treba spremeniti naš način razmišljanja," je prepričan dalajlama.
Medtem ko je bilo 20. stoletje stoletje nasilja, vojn in prelivanja krvi, je po njegovem mnenju zdaj prišel čas, da nastopi stoletje miru in dialoga. Pri tem se ne gre zanašati na starejše generacije, ampak je v prvi vrsti dolžnost mladih, da dosežejo ta cilj.
"Moja generacija se poslavlja, župan je nekje vmes, vi mladi, sveži obrazi pa morate doseči, da bo svet res lep," je pripomnil dalajlama.
Gimnazijci so njegove besede sprejeli z navdušenjem. Predvsem se jih je, kot so sami povedali, dotaknil s hudomušnostjo in preprostostjo, ki je od tako visokega gosta niso pričakovali. V zahvalo so mu podarili sliko dijakinje Janje Stariha, ki predstavlja sočutje in ljubezen.
Dalajlama ima danes na programu še srečanje z opozicijskima voditeljema Janezom Janšo (SDS) in Radovanom Žerjavom (SLS) v hotelu Habakuk, ob 13. uri pa v razprodani dvorani Tabor predavanje o etiki za novo tisočletje ter novinarsko konferenco.