Čista lopata: Dokazi pridobljeni nezakonito
22. okt. 2010 10:52 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017
Sojenje v zadevi Čista lopata se je končalo še pred branjem obtožnice. Zagovorniki osmerice obtoženih v zadevi so namreč zahtevali izločitev po njihovem mnenju nezakonito pridobljenih dokazov in senata, nekateri zagovorniki pa so zahtevali tudi izločitev tožilke Brede Pogorelec, o čemer se mora tožilstvo zdaj izjasniti.
Sojenje v zadevi Čista lopata se je končalo še pred branjem obtožnice. Zagovorniki osmerice obtoženih v zadevi so namreč zahtevali izločitev po njihovem mnenju nezakonito pridobljenih dokazov in senata, nekateri zagovorniki pa so zahtevali tudi izločitev tožilke Brede Pogorelec, o čemer se mora tožilstvo zdaj izjasniti.
Sojenje v zadevi Čista lopata se bo nadaljevalo 19. novembra, do takrat pa se mora tožilstvo izjasniti glede zahteve po izločitvi tožilke Pogorelčeve.Obravnave se je na ljubljanskem okrožnem sodišču sicer udeležilo vseh osem obtoženih v zadevi Čista lopata. Pred senat pod vodstvom sodnice Vesne Podjed so skoraj tri leta po aretacijah tako stopili Ivan Zidar, Hilda Tovšak, Dušan Črnigoj, Tomaž Žibert, Ivan Demšar, Borut Farčnik, Srečko Gabrič in Ivan Kroflič, ki jim je očitano kaznivo dejanje sprejemanja in dajanja daril ter nudenja pomoči k omenjenima kaznivima dejanjema pri postopku javnega naročila za gradnjo kontrolnega stolpa na Letališču Jožeta Pučnika Ljubljana.
Še pred branjem obtožnice so zagovorniki obtoženih predlagali izločitev po njihovem mnenju nezakonito pridobljenih dokazov in senata (predsednice senata in sodnikov porotnikov). Dokazi zoper obtožene temeljijo na prisluškovanju telefonu Ivana Zidarja, odredba o prisluškovanju pa je bila glede na pridobljene dokaze obrambe izdana nezakonito, saj zanjo po pojasnilih Zidarjevega zagovornika Aleksandra Čeferina ni bilo dejanske pravne podlage.
Kot je pojasnil Čeferin, so bili dokazi zoper Zidarja pridobljeni na podlagi izsiljevanja kriminalista Roberta Slodeja, ki je želel preganjati Zidarja, a za to ni imel dokazov. Slodej je stopil v stik s tajnim policijskim sodelavcem in mu pojasnil, da mora zapreti Zidarja, da pa za to nima zakonske podlage. Zato je tajnemu policijskemu sodelavcu povedal povsem namišljeno zgodbo o Zidarjevih kriminalnih dejanjih, ki naj bi jo ta posredoval nemškemu kolegu, s katerim je sicer že večkrat sodeloval.
Tajni policijski sodelavec je zaradi Slodejevega izsiljevanja, kot je nadaljeval Čeferin, izmišljeno zgodbo dejansko tudi povedal nemškemu kolegu, ta pa je zadevo, ki se je v celoti dogajala v Sloveniji, posredoval slovenski policiji, ki je nato na podlagi dokazov, ki jih je pridobila iz Nemčije, sprožila postopek.
"To je zloraba brez primere," je poudaril Čeferin in dodal, da je bila uvedba postopka zoper Zidarja čista zloraba položaja, saj je bila lažna izjava tajnega policijskega sodelavca edina podlaga za uvedbo postopka. Ob tem je izrazil upanje, da pri zlorabi uradnega položaja ni sodelovala policija kot sistem, temveč je šlo za ravnanje posameznikov.
"Zadeva je po moji oceni preprosta. Gre za vprašanje, ali je Slovenija pravna država. Gre za eklatantno nezakonito dejanje kriminalista, ki ga je zaradi pravnosti te države treba sankcionirati. Če ne, se to, kar se je zgodilo Ivani Zidarju, jutri lahko zgodi slehernemu med nami," je zatrdil Čeferin in dodal, da ljudi ne gre preganjati za kazniva dejanja z izvajanjem kaznivih dejanj.
Zoper kriminalista Slodeja je sicer po pojasnilih Zidarjevega zagovornika Boštjana Penka stekel kazenski postopek. Penko upa, da bo tožilstvo po uradni dolžnosti prevzelo pregon zoper njega.
Zagovorniki preostalih obtoženih so bili zgroženi nad dokazi, ki jih je pridobila Zidarjeva obramba, in so se strinjali z izločitvijo dokazov in senata. Zagovornika Krofliča in Farčnika, Rafael Mohorko in Anton Šubic, pa sta dodatno zahtevala še izločitev tožilke v zadevi Čista lopata.
Obtožnica, ki je bila vložena februarja lani, osmerici očita sprejemanje in dajanje daril ter nudenja pomoči k omenjenima kaznivima dejanjema. Posvetovanja naj bi potekala med Zidarjem in Črnigojem ter Zidarjem in njegovim podrejenim glede ugodne poslovne priložnosti, ki naj bi se obetala ob popravku ponudbe za gradnjo letališkega stolpa.
Zidar in Črnigoj naj bi se dogovarjala za nagrado Žibertu, zaposlenemu na Kontroli zračnega prometa Slovenije, ta pa naj bi zahteval, da se v popravljeni ponudbi kot podizvajalec električnih napeljal navede njegov svak.
Žibert naj bi v zameno obljubil, da bo strokovna komisija naročniku javnega naročila kot najugodnejšo ponudbo svetovala partnersko družbo SCT in Primorja. Enako naj bi Žibert v zameno za denar obljubil tudi Vegradu.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke