Cinven obupal in dvignil roke od nakupa Telekoma
4. avg. 2015 13:36 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


Britanski investicijski sklad Cinven kot edini ponudnik za nakup 72,75-odsotnega deleža Telekoma Slovenije ne želi nadaljevati pogajanj za zaključek prodajnega postopka, so danes sporočili iz Slovenskega državnega holdinga (SDH) in dodali, da je s tem postopek prodaje Telekoma uradno zaključen.
SDH, ki je prodajni postopek vodil v imenu konzorcija prodajalcev na čelu z državo kot največjim lastnikom Telekoma Slovenije, je sporočilo Cinvena prejel v ponedeljek. Cinven jim je v dopisu sporočil, da ob upoštevanju več pomembnih dogodkov, ki so se zgodili od junijske ponudbe za nakup Telekoma Slovenije, transakcija zanj ni več ekonomsko vzdržna.
Zaradi zaostrenih razmer na finančnih trgih so se povečali stroški financiranja, kar negativno vpliva na celoten postopek. Prav tako kot enega izmed glavnih razlogov v Cinvenu po navedbah SDH navajajo zelo negotovo poslovno okolje, v katerem posluje Telekom Slovenije, ter izpostavljajo kompleksnost političnega okolja v Sloveniji, kakor tudi močno odmevnost, ki jo je ta prodajni postopek imel v javnosti.
Poleg tega so po navedbah SDH v Cinvenu pojasnili, da na podlagi dosedanjih ukrepov slovenskega regulatorja trga telekomunikacij ocenjujejo, da regulatorno okolje na področju investicij za Telekom Slovenije ne bo vzpodbudno.
Na njihovo odločitev so vplivale tudi neugodne spremembe predpisov EU o mednarodnem gostovanju ter spremembe v poslovanju družbe, ki ne bodo pozitivno vplivale na rezultate, in ki jih Cinven v svoji ponudbi ni upošteval.
Po mnenju britanskega sklada so to osnovni razlogi, zaradi katerih Cinven ne bi mogel uresničiti načrtov, ki jih je v določenem časovnem obdobju imel kot potencialni investitor v Telekom Slovenije.
SDH bo v naslednjem obdobju proučil možnosti glede nadaljnjih korakov upravljanja naložbe v Telekom Slovenje. V skladu s strategijo upravljanja kapitalskih naložb, ki jo je sprejel DZ, je naložba v družbi Telekom Slovenije opredeljena kot portfeljska naložba, "zato bo SDH kot aktiven in zahteven upravljavec državnega premoženja skrbel za izvajanje najboljše prakse korporativnega upravljanja v družbi Telekom Slovenije".
V strategiji je glede Telekoma zapisano, da je ta določen za portfeljsko naložbo na podlagi sklepa državnega zbora z dne 21. junija 2013 in da se prodajni postopek družbe nadaljuje tudi na podlagi te strategije. V primeru nesprejemljive ponudbe se bodo proučili drugi alternativni scenariji. V osnutku strategije se je kot alternativen scenarij omenjalo postopno uvrstitev delnic na mednarodni kapitalski trg.
Na odločitev Cinvena glede nadaljevanja pogovorov za Telekom se je čakalo, odkar je makedonska komisija za varstvo konkurence je v začetku julija odobrila združitev Telekomove makedonske družbe One z operaterjem Vip v lasti Telekoma Austria. S tem je bila odpravljena glavna ovira, zaradi katere je junija prišlo do zamrznitve pogajanj za prodajo Telekoma skladu Cinven. Ta je namreč vztrajal, da je njihova ponudba za Telekom temeljila na zagotovljeni 100 milijonov evrov vredni prodaji Telekomove makedonske hčerinske družbe One.
Tako se je brez prodaje zaključil tudi tokratni, lani zagnani poskus privatizacije največjega slovenskega telekomunikacijskega operaterja. Začetki poskusov prodaje Telekoma Slovenije sicer segajo v leto 2000, naslednji poskus privatizacije pa se je brez prodaje sklenil leta 2008.
Vendar pa se v zgodbi o privatizaciji Telekoma že pojavljajo novi vidiki. Telekom Slovenije naj bi bil namreč med interesenti za nakup Telekoma Srbije. Ta glede na velikost transakcije, ki jo poznavalci razmer vrednotijo v intervalu od dveh do 2,8 milijarde evrov (brez upoštevanja dolgov Telekoma Srbije), Telekomu Slovenije odpira možnost za začetek novega postopka privatizacije, danes poroča Dnevnik.
Telekom Slovenije namreč za financiranje morebitnega prevzema srbskega državnega operaterja nima dovolj virov. Tudi zato je po pisanju časnika pričakovati, da jih bodo v Telekomu Slovenije skušali zbrati ali z dokapitalizacijo družbe, ki bi jo država lahko izkoristila za zmanjšanje svojega deleža, ali v navezi z morebitnimi finančnimi partnerji, ki bi Telekomu Slovenije pomagali financirati morebitni prevzem v Srbiji.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke