Revija Reporter
Slovenija

Cigler Kralj ob materinskem dnevu: Družba mora razumeti vlogo mater

STA

25. mar. 2021 12:52 Osveženo: 12:59 / 25. 3. 2021

Deli na:

Janez Cigler Kralj, minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti

Sašo Švigelj

Družba mora razumeti vlogo mater, ki skrbijo tako za otroke kot za gospodinjstvo, možje in očetje pa si morajo prizadevati, da po svojih močeh prevzemajo bremena v družini, je ob materinskem dnevu dejal minister za delo Janez Cigler Kralj. Korake za lažje usklajevanje družinskega in poklicnega življenja dela tudi vlada, je poudaril.

Po statističnih podatkih je imelo leta 2018 že več kot 27 odstotkov žensk v Sloveniji vsaj višješolsko izobrazbo, 80 odstotkov mater z vsaj enim otrokom, mlajšim od 15 let, pa je zaposlenih, je na novinarski konferenci NSi povedal minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Cigler Kralj, ki je tudi podpredsednik NSi.

Epidemija covida-19 je po njegovih besedah pokazala, da matere in žene prevzemajo ogromen del bremena v družbi. Ko so skrbele za otroke pri pouku na daljavo in hkrati za gospodinjstvo, so opravile veliko neplačanega dela. Prav tako so ženske prevzemale najtežja dela v socialnovarstvenih zavodih in hkrati skrbele za svojo družino, je spomnil.

Z besedami tega ni mogoče ovrednotiti, je dejal in se jim zahvalil opravljeno delo.

Kot minister si prizadeva, da bi bilo okolje bolj prijazno materam. S socialnimi partnerji zdaj pripravljajo spremembe, ki bodo delo na daljavo še bolj približale potrebam družin in hkrati delodajalcem, je navedel.

Spomnil je tudi na že sprejete ukrepe. Tako se je starševski dodatek sistemsko zvišal z 258 na 402 evra, na to višino se je dvignilo tudi najnižje izplačilo materinskega oz. starševskega nadomestila, pomoč ob rojstvu otroka pa se je
za vse, rojene po 1. januarju 2020, sistemsko povišala z 286 na 350 evrov.

Osnova za plačilo prispevkov zaradi krajšega delovnega časa zaradi starševstva je od 1. januarja povprečje zadnjih 12 plač vlagatelja, ne več povprečje minimalnih plač. To pomeni, da bo tudi pokojnina višja, je pojasnil.

Prav tako je vlada želela materinstvo podpreti z interventni ukrepi zaradi epidemije. Med njimi je enkratni solidarnostni dodatek za vse otroke v višini 50 evrov, dodatna interventna solidarnostna pomoč za rojene v času epidemije, višji je dodatek za nego, velike družine pa so med epidemijo že dvakrat dobile dodatek za veliko družino, je spomnil.

Materam, ki jih je v Sloveniji nekaj več kot 663.000, je voščil ob materinskem dnevu in se jim zahvalil za njihov prispevek družini in družbi.

V Sloveniji je materinski dan 25. marca, ko je v Katoliški cerkvi praznik angelovega oznanila Mariji, da bo rodila Božjega sina.