Černač: Omerzel deluje po vzorcu, ko za nič ni odgovoren
29. jan. 2014 14:56 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017


Minister za infrastrukturo in prostor Samo Omerzel lahko glede na predstavitve stališč poslanskih skupin računa na podporo koalicijskih partnerjev, medtem ko so v opoziciji do njegovega dela zelo kritični. Med drugim mu očitajo zavajanje javnosti, neverodostojnost, neobvladovanje resorja, prelaganje odgovornosti in kršitve zakonodaje.
Zvonko Černač (SDS) je tako poudaril, da Omerzel deluje po vzorcu, ko za nič ni odgovoren, ko z občutljivimi vprašanji ni seznanjen in ko prelaga odgovornost na sodelavce, če pa tega ne more, pa se izgovori na vlado ali predhodnike. Brez težav pa si lasti zasluge za dosežke, ki so le zaključek v preteklosti začetih postopkov.
Glede na to, da je SDS ena od dveh predlagateljic interpelacije, je Černač, nekdanji infrastrukturni minister, ponovil očitke iz interpelacije.
Po njegovih besedah je ta v celoti utemeljena, saj minister ni utemeljeno zavrnil nobene od navedb predlagateljev in ni ravnal v skladu s prisego, ki jo je dal pred DZ.
Tako po Černačevih besedah ni ravnal v javno korist, njegova ravnanja pa so povzročila škodo javnim financam in tudi državljanom. Černač je opozoril, da Omerzel ni prepričljivo zavrnil očitkov o kršitvah zakonov, da je zavestno zavajal javnost in da je zasebni interes postavil pred javnega.
V SDS so prepričani, da je minister izgubil potrebno integriteto in zaupanje javnosti za opravljanje svojih dolžnosti.
Podobno menijo tudi v sopredlagateljici NSi. Jožef Horvat je Omerzelu predlagal, naj odstopi kar sam. Prepričan je, da daje slab zgled celotni družbi, zaradi njegovih ravnanj pa so vsi politiki deležni nezaupanja v javnosti.
Omerzelovi odgovori na interpelacijo so po Horvatovih besedah zelo nenavadni, deloma celo cinični in absurdni. V NSi se jim zdi, da želi biti Omerzel še naprej minister in podjetnik, kar je nesprejemljivo.
Tudi v NSi ocenjujejo, da Omerzel v svojih odgovorih v veliki meri ni zavrgel obtožb in da vztrajno išče izgovore. Zato mu ne morejo več zaupati, saj se po njihovem mnenju ne drži pravil odgovornega opravljanja javne funkcije.
Horvat je Omerzelu poleg očitkov iz interpelacije navrgel tudi vprašanje nezadostnih finančnih sredstev za obnovo in vzdrževanje državnih cest. Spomnil je na stalna opozorila, da mora država nujno zagotoviti dodatna sredstva za ta namen, ki pa jih Omerzel ni upošteval.
Podoben očitek je navedel tudi vodja poslanske skupine SLS Mihael Prevc. SLS sicer ni podpisnica interpelacije, a jo po Prevčevih besedah vsak dan bolj trdno podpirajo.
Omerzel si po Prevčevih besedah kot po tekočem traku nabira točke za interpelacijo. Minister ima po njegovih besedah velike težave ne le s spoštovanjem zakonov in drugih predpisov, temveč tudi z obvladovanjem resorja. S svojim početjem je zato že izgubil vso potrebno verodostojnost.
V SLS se sprašujejo, kakšni nagibi vlečejo uspešnega podjetnika, da se odloči za tako zahtevno ministrsko funkcijo. Prevc meni, da jo očitno že kot drugi minister te vlade razume kot podjetniški izziv in priložnost za črpanje državnega denarja.
Podporo Omerzelu so medtem napovedali v koalicijskih strankah, pri čemer so bili najbolj previdni v SD.
Vodja poslanske skupine SD Matjaž Han je najprej okrcal opozicijo, da interpelacije ne jemlje kot priložnost, da minister pojasni svoje odločitve, ampak le kot orodje za oviranje dela vlade. Politizacijo pri tem postavlja pred vsebino.
V SD po Hanovih besedah že ves čas poudarjajo, da potrebuje Omerzelov resor dolgoročno vizijo za prihodnost, za zagon velikih investicijskih projektov. To vizijo pogrešajo, pri nekaterih projektih, kot so hidroelektrarne na srednji Savi, pa opažajo zastoj.
Zato želijo v današnji razpravi slišati, kaj se bo dogajalo na področju teh velikih projektov, česar pa interpelacija ne sproža.
V SD vztrajajo, da je odgovornost za presojo o primernosti ministra na njem samem, na stranki DL in premierki Alenki Bratušek.
Za SD je medtem ključno, da se ministrstvo aktivno spopade z razvojnimi projekti in akutnimi vprašanji.
Aleksandra Osterman iz PS je interpelacijo označila za dobro premišljen politični manever opozicije z namenom, da se zamaje stabilnost koalicije.
Na to po njenih besedah kaže dejstvo, da gre že za tretjo interpelacijo v tem kratkem času in drugo proti ministru iz stranke, ki jo SDS krivi za razpad prejšnje koalicije.
Poslanci PS so na podlagi Omerzelovih argumentov in ne zaradi obstoja koalicije ocenili, da si zasluži njihovo podporo, je zagotovila Ostermanova.
Interpelacija po njenih besedah pove bistveno več o predlagateljih kot o ministru. SDS je stranka dvojnih meril, je zatrdila poslanka in svojo predstavitev sklenila z besedami: "Veliko hrupa za prazen nič."
V DeSUS po besedah Marjane Kotnik Poropat menijo, da so očitki predlagateljev neutemeljeni oziroma niso naslovljeni na pravo osebo.
Večina se jih nanaša na zadeve, ki so se zgodile med ministrovanjem ministra Černača. Ta po njenih besedah ne želi prevzeti odgovornosti, temveč jo skuša preložiti na tuja ramena.
Najbolj odločen v obrambi ministra je bil vodja poslancev DL Rihard Braniselj. Zavrnil je vse očitke iz interpelacije in ocenil, da je minister v slogu gospodarstvenika poskrbel za napredek na številnih področjih.
Braniselj je prepričan, da bi predlagatelji, če bi bili na oblasti in bi bil Omerzel njihov minister, te dosežke ponosno razglašali.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke