Revija Reporter
Slovenija

Cerarjevi poslali Bratuškovo v opozicijo: v SMC "ni dovolj zaupanja v ZaAB"

STA

21. avg. 2014 5:00 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

SMC bo v koalicijo povabila le DeSUS in SD. Iz igre je torej izpadla ZaAB, pri čemer kandidat za mandatarja Miro Cerar pravi, da ta hip ni dovolj zaupanja v možnost sodelovanja s to stranko. ZaAB je po njegovi oceni povzročila politično nestabilnost z razpadom vlade, vprašljiv je tudi postopek izbire kandidatov za evropskega komisarja.

Kot je po seji sveta SMC pojasnil predsednik te stranke Cerar, je ZaAB "povzročila neko politično nestabilnost s tem, ko je privedla do nenadnega in nepričakovanega razpada vlade". Dodaten element za odločitev sveta SMC, da ZaAB ne povabi v koalicijo, pa je tudi zelo vprašljiv postopek izbire kandidatov za evropskega komisarja, med katerimi je tudi premierka v odhodu in predsednica ZaAB Alenka Bratušek.

Bo pa tudi ZaAB, kot vse ostale opozicijske stranke, deležna povabil SMC oz. koalicije za sodelovanje pri projektih, kjer bo to mogoče, je zagotovil Cerar. Dodal je, da bodo tudi oni prisluhnili ZaAB pri vseh njihovih pozitivnih in konstruktivnih predlogih.

V primeru izvolitve za mandatarja za sestavo nove vlade pa bo Cerar najprej naslovil pismo na prihodnjega predsednika Evropske komisije Jean-Clauda Junckerja oz. njegov kabinet in vprašal, kako vidijo postopek izbire slovenskih kandidatov. Zanima ga, ali držijo informacije, ki jih je dobil "od ZaAB in zlasti medijev, da je dejansko potekala koordinacija med kabinetom Junckerja in Bratuškovo". Na podlagi odgovorov bodo v SMC ocenili, ali je bilo pri tem karkoli sporno, ter se ustrezno odzvali.

Po Cerarjevem mnenju namreč obstaja razlika med kandidaturo Bratuškove ter preostalih dveh, torej prvaka DeSUS Karla Erjavca in podpredsednico SD Tanjo Fajon: "Vsi vemo, tudi javnost dobro ve, da gre pri Bratuškovi za neko samokandidaturo in da sta se, kolikor vem, SD in DeSUS s tem zgolj seznanili."

Razmere, ki bodo nastopile po Junckerjevih pojasnilih, bodo po Cerarjevih besedah nove. "Šele, ko bomo imeli tudi mi platno in škarje v rokah, bomo lahko odločali. Dotlej so zadeve v domeni sedanje vlade in čakamo na razplet dogodkov," je pristavil.

Ob tem je Cerar spomnil, da so v SMC predlagali svojega kandidata, aktualnega komisarja Janeza Potočnika, a da aktualna vlada tega ni upoštevala. Potočnik je od kandidature odstopil, ker je bil "tudi sam globoko razočaran nad odločitvijo vlade", da v Bruselj pošlje seznam več kandidatov. Če bo nova vlada lahko ponovila postopek, bo treba začeti znova, a obstaja možnost, da bi znova predlagali Potočnika, je dejal Cerar.

Kot je poudaril, je svet SMC svojo odločitev sprejel soglasno, od nje pa ne bodo odstopili; niti v primeru, če vstop v koalicijo zavrne SD na četrtkovem predsedstvu stranke. Izvršni odbor DeSUS se je medtem že odločil svetu stranke predlagati vstop v koalicijo.

Če se vendarle zgodi kaj nepredvidenega, pa bo pač ta stranka morala prevzeti odgovornost za nadaljnji potek dogodkov, meni Cerar. "Mi smo odločeni, da sestavimo čvrsto, kakovostno vlado, ki jo Slovenija ta hip potrebuje. Če drugi v tem ne bodo želeli sodelovati, bomo morali na nove volitve," je izpostavil.

Na vprašanje, ali se ne boji morebitnih izsiljevanj DeSUS ali SD, pa je Cerar odgovoril, da se vedno zgodi, da kakšna stranka "tu in tam" pogojuje svoj obstanek v koaliciji, a da SMC ne bo popuščala pod nerazumnimi ali nesmiselnimi ultimati. Vendarle je prepričan, da bodo morebitna nesoglasja rešili na kompromisen način.

Cerar je spregovoril tudi o kadrovski razdelitvi in pojasnil, da bo končno število ministrstev zelo verjetno 15 in ne 16, kot je bilo sprva predvideno. Predvidoma namreč ne bodo delili sedanjega ministrstva za izobraževanje, znanost in šport. Prav tako je potrdil, da bi DeSUS v tem primeru pripadli štirje, SD pa trije resorji.

S pogajanji in usklajevanji po Cerarjevih napovedih nadaljujejo v četrtek, datuma za parafiranje koalicijskega sporazuma pa nimajo določenega. Cerar zagotavlja, da so glede glavnih vsebin sporazuma že usklajeni, v prihodnjem tednu ali dveh bo potekalo le še natančnejše usklajevanje posameznih podrobnosti.

Že zdaj pa lahko, kot je dejal, "dokaj z gotovostjo" zatrdi, da obstaja realna možnost za koalicijo SMC z DeSUS in SD, kar da je tudi zagotovilo teh dveh strank, a da imajo pač postopke, ki jih morajo izpeljati in priti do končne odločitve.

Poudaril je še, da ni razočaran nad tem, da v vladi ne bo več strank in bo torej poslancev nove koalicije najverjetneje 52. Meni namreč, da so naredili vse, kar so lahko, da bi zgradili čvrsto koalicijo, ki bo Sloveniji prinesla politično stabilnost.