Revija Reporter
Slovenija

Cerar opoziciji ni povedal, da je Abraham njegov kandidat za arbitra

STA

28. jul. 2015 14:22 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

V NSi so podprli odločitev, da vlada za novega arbitra imenuje predsednika Meddržavnega sodišča Ronnyja Abrahama. V SDS, ZaAB in ZL so poudarili, da gre za odločitev vlade, ki zanjo tudi nosi odgovornost, in pojasnili, da jih premier Miro Cerar na današnjem sestanku z imenom ni seznanil. Pri tem v ZaAB in ZL dodajajo, da odločitvi ne nasprotujejo.

V stranki SDS so po znani odločitvi vlade glede novega slovenskega člana arbitražnega sodišča, ki odloča o meji s Hrvaško, za STA pojasnili, da se je vlada odločila, da novega arbitra, katerega predhodnika je imenoval državni zbor, imenuje sama. Pri tem niso povedali, ali odločitev podpirajo ali ne, izrazili pa so upanje, da je imela vlada pri izbiri srečno roko.

Na strankinem Twitter profilu pa so pojasnili, da predstavniki parlamentarnih strank na današnjem sestanku pri premierju Miru Cerarju, ki je bil pred sejo vlade, imena novega arbitra niso izvedeli, saj da je bil predlagan šele na seji vlade. Enako je na svojem Twitter profilu zapisal tudi predsednik SDS Janez Janša in kot razlog navedel, da naj bi bilo ime zaupno.

Podobno so v odzivu za STA navedli tudi v ZaAB. "Premier Cerar nas na današnjem sestanku zaradi tajnosti podatkov ni seznanil z imenom novega arbitra. Odgovornost za to, da so izbrali dobro, zato nosijo premier, ministri in koalicija," menijo. Ob tem dodajajo, da v ZaAB tej odločitvi ne nasprotujejo.

Tudi poslanec ZL Matej T. Vatovec je za STA pojasnil, da v ZL odločitvi ne nasprotujejo in menijo, da je to naloga vlade. Po njegovih besedah so sicer na današnjem sestanku pri Cerarju izvedeli le to, "da imajo neko ime in da gre za nekega mednarodnega pravnika, ki je ugleden in prava izbira". "Tam pravzaprav nismo mogli kaj dosti dodati," je dejal Vatovec, ki sicer meni, da je vlada dobila mandat, da izbere arbitra, zato je prav, da izpelje vse postopke, kot so si jih zamislili.

V NSi so za STA pojasnili le, da odločitev vlade podpirajo.

Odločitev o izbiri novega slovenskega arbitra je premier javnosti sporočil po današnji seji vlade. Ob tem je pojasnil, da so s tem izpolnili svojo zavezo in odstranili vse ovire, da lahko arbitražno sodišče deluje nemoteno naprej.

Minuli teden je namreč dotedanji slovenski arbiter Jernej Sekolec odstopil po prisluškovalni aferi, arbitražni tribunal pa je zatem Slovenijo obvestil, da mora v roku 15 dni imenovati novega arbitra. Slovenija je to storila v manj kot tednu dni. Hrvaška sicer napoveduje, da bo zaradi afere odstopila od arbitražnega sporazuma, o čemer naj bi v sredo oziroma četrtek odločal hrvaški sabor.