Revija Reporter
Slovenija

Cerar napadel "neprimerno in nedopustno" diverzantsko akcijo rdečega Kordiša

Reporter, STA

14. nov. 2017 11:50 Osveženo: 16:57 / 14. 11. 2017

Deli na:

Sirskega begunca Ahmada Šameja danes še ne bodo deportirali na Hrvaško, pač pa bo vlada odločala o interesu države za izdajo dovoljenja za začasno prebivanje, je napovedal premier Miro Cerar.

Pojasnil je še, da notranje ministrstvo ne more ravnati drugače, kot je, današnje ravnanje nekaterih poslancev pa je označil kot neprimerno in nedopustno.



Spomnil je, da je Ahmad Šamej vstopil v Slovenijo prek Hrvaške, v Sloveniji pa sprva ni zaprosil za azil, temveč nadaljeval pot v Avstrijo. Ta ga je na meji zavrnila, nato je v Sloveniji zaprosil za azil. Njegovo prošnjo je ministrstvo za notranje zadeve junija 2016 zavrglo, saj je ugotovilo, da je zanjo, skladno z določili dublinske uredbe, odgovorna Hrvaška.

Šamejevo pritožbo so obravnavala vsa redna sodišča in tudi sodišče EU v Luksemburgu, ki je pritrdilo stališču Slovenije, je povzel premier.

Ker je Šamej izčrpal vsa pravna sredstva, so okoliščine primera jasne, ministrstvo za notranje pa v pravnomočno dokončanem postopku, kljub nekaterim pozivom, ne more in ne sme odločiti drugače, kot je, je poudaril Cerar. Kot je dodal, ne smemo pozabiti, da živimo v pravni državi in moramo spoštovati odločitve EU in naših sodišč.

Kljub temu pa se postopek deportacije sirskega begunca danes ni začel izvajati, saj bo vlada zaradi posebnih okoliščin primera na eni prihodnjih sej odločala, ali obstaja interes države za izdajo dovoljenja za začasno prebivanje, ki bi ga nato izdalo notranje ministrstvo, je pojasnil Cerar.

To bo storila na predlog urada za oskrbo in integracijo ter na podlagi zakona o tujcih. Ta namreč določa, da se tujcu, katerega prebivanje v Sloveniji je v interesu države, lahko izda dovoljenje za začasno prebivanje. O tem na predlog državnega organa odloča vlada.

Cerar je ob tem opozoril, da država "ni samopostrežna trgovina", kjer si vsakdo vzame kar in kadar mu ustreza. Odzval se je tudi na ravnanje nekaterih poslancev SD in Levice, ki so sirskega begunca odpeljali v državni zbor. Po Cerarjevih besedah je to, kar so storili, povsem neprimerno in nedopustno ter je očitno šlo za predvolilno kampanjo.

Poslanec SDS Vinko Gorenak pa meni, da premier Cerar "nima ne pravne podlage ne pravice" za zadržanje deportacije Šamija. To njegovo početje predstavlja "najnevarnejši napad na odločitev Vrhovnega sodišča in neposreden poziv k nespoštovanju sodne odločitve", je na svojem blogu napisal poslanec. Meni, da sta Kordiš in Škoberne, ki sta Šamija pripeljala v DZ, storila kaznivo dejanje zlorabe uradnega položaja in pravic, Cerarja pa bi po Gorenakovem kazalo obravnavati za napeljevanje in pomoč.

Objavljamo Gorenakov zapis:

Ahmad Shamieh – poslanci in Cerar s kaznivim dejanjem nad Vrhovno sodišče

Za začetek nekaj dejstev za tiste, ki primera »Ahmed Scamieh« ne poznajo. Gre za sirskega ilegalnega migranta, poudarjam ilegalnega migranta, ki je v Slovenijo dokazano ilegalno vstopil iz Hrvaške februarja lani. Ker ga je že obravnavala Hrvaška, ki ga je tudi popisala, je naše notranje ministrstvo že lani izdalo odločbo o njegovi vrnitvi na Hrvaško. Ker se je pritožil, je naše Vrhovno sodišče zaprosilo za stališče Evropsko sodišče, kako ravnati v takih primerih. Evropsko sodišče je odločilo, da je za obravnavo njegove prošnje za azil pristojna Hrvaška in da ga Slovenija lahko vrne na Hrvaško. Sledila je sodba našega Vrhovnega sodišča, ki je potrdilo odločitev notranjega ministrstva, da se ilegalnega migranta deportira na Hrvaško.  To bi se moralo zgoditi danes dopoldan. Toliko o dejstvih.

Včeraj so nekateri vidni politiki in poslanci zagnali vik in krik, da se deportacija ne sme zgoditi. Patetično so jim pritrjevali seveda vsi dominantni mediji. Sledil je nedopusten poseg Mira Cerarja, ki je organe odločanja pozval naj začasno zadržijo izvedbo deportacije. Poudarjam, da za kaj takega Cerar nima ne pravne podlage ne pravice in da to njegovo početje predstavlja najnevarnejši napad na odločitev Vrhovnega sodišča in neposreden poziv k nespoštovanju sodne odločitve, kar pa pomeni seveda odprtje vrat kaosu in anarhiji v državi.

Danes zjutraj pa sta je v zadevo fizično vmešala še poslanca Miha Kordiš in Jan Škoberne, ki sta ilegalnega migranta izpred azilnega doma preprosto pripeljala v Državni zbor, kjer ga prav sedaj zadržujeta. Zagotovo sta s tem storila kaznivo dejanje »zlorabe uradnega položaja in pravic« (257. člen KZ1), ne poznam okoliščin na kraju a odvisno od tega lahko tudi kaznivo dejanje  »preprečitve uradnega dejanja ali maščevanje uradni osebi« (299. člen KZ1). Cerarja pa bi kazalo obravnavati za »napeljevanje« in »pomoč« (37. in 38. člen KZ1) pri storitvi obeh omenjenih kaznivih dejanj.

Situacija je popolnoma jasna, si predstavljate, da bi poslanci SDS Janeza Janšo, ko je konec junija 2014, moral v zapor na Dobu, prepeljali v Državni zbor in sporočili, da ne dovolimo izvrševanja sodne odločitve. Bi policija preplavila Državni zbor? Zagotovo bi in prav bi bilo tako. Zato policijo pozivam, da spoštuje zakon, prepreči izvrševanje kaznivih dejanj in takoj ukrepa zoper vse vpletene poslance in Cerarja.

Tudi zadnje sporočilo Cerarja da bo vlada o »interesu države« za izdajo dovoljenja za bivanje v Sloveniji. Čista zloraba in novo kaznivo dejanje. Pozivam ministre, da tega ne naredijo.