Revija Reporter
Slovenija

Cerar Milanoviću: Hrvaška dejanja so obžalovanja vredna

Reporter

31. jul. 2015 19:23 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

"Arbitražni sporazum je in ostaja edina veljavna pravna podlaga za reševanje vprašanja meje med državama," slovenski premier Miro Cerar odgovarja hrvaškemu kolegu Zoranu Milanoviću na pismo slednjega, v katerem je Cerarja obvestil o dejavnostih hrvaške vlade in sabora "potem, ko je bilo javno objavljeno protipravno in neetično delovanje bivše slovenske agentke in sodnika v arbitražnem postopku". Ta dejanja »so "obžalovanja vredna", meni Cerar, saj so v nasprotju z Arbitražnim sporazumom.

Objavljamo Cerarjev odgovor Milanoviću:

Predsednik Vlade Republike Slovenije dr. Miro Cerar je danes prejel pismo predsednika Vlade Republike Hrvaške Zorana Milanovića, v katerem ga je hrvaški premier obvestil o najnovejših dejanjih Vlade Republike Hrvaške in Hrvaškega sabora v zvezi z Arbitražnim sporazumom. Slovenski premier je nato v svojem pismu hrvaškemu kolegu, sporočil, da so ta hrvaška dejanja »obžalovanja vredna, saj so v nasprotju z Arbitražnim sporazumom in zanje ni nikakršne mednarodnopravne podlage.« Ob tem je poudaril, da »Vlada Republike Slovenije v celoti zavrača argumente, s katerimi Republika Hrvaška utemeljuje ta dejanja. Arbitražni sporazum je in ostaja edina veljavna pravna podlaga za reševanje vprašanja meje med državama.«

Slovenski premier je v svojem pismu obenem izpostavil pričakovanje, da bo v skladu z nedavnimi odločitvami Arbitražnega tribunala v kratkem imenovan novi arbiter – po odstopu arbitra, ki ga je imenovala Republika Hrvaška – in da bo tribunal nato kmalu odločal o nadaljnjem poteku arbitražnega postopka.

»Drži, da sta Slovenija in Hrvaška zaveznici in partnerki v EU in NATO, pri čemer moram pripomniti, da prisluškovalne afere in enostransko odstopanje od dogovorov in ratificiranih mednarodnih pogodb niso v prid temu zavezništvu in partnerstvu,« je še sporočil premier dr. Cerar. Tako je izrazil upanje, »da bo Republika Hrvaška ponovno razmislila o svojih stališčih glede arbitražnega postopka in uskladila svoje ravnanje z mednarodnim pravom, sprejetimi sporazumi in načeli dobrososedskih odnosov.«

Premier Slovenije se je hrvaškemu predsedniku vlade zahvalil za povabilo na pogovor, na katerega se bo z veseljem odzval. Vendar ne zato, da bi – kot v svojem današnjem pismu navaja hrvaški premier – »razpravljala o bodočih skupnih korakih v predložitvi našega bilateralnega problema pred ustrezen mednarodni forum«. To smo namreč že storili, je v svojem odgovoru navedel slovenski premier in pojasnil, da je ta forum »Arbitražni tribunal, ki nadaljuje z delom in je edini forum, ki bo o tem vprašanju sprejel odločitev, pravno zavezujočo za obe strani, v skladu z Arbitražnim sporazumom in mednarodnim pravom.«

Hrvaškega premierja je v svojem pismu prav tako spomnil, da je z njim poskušal, žal neuspešno, govoriti »še preden so državni organi Republike Hrvaške sprejeli vrsto enostranskih odločitev v tej zadevi.« V tej luči je hrvaškemu kolegu tudi sporočil, da bo vesel srečanja bodisi na Hrvaškem, v Sloveniji ali kje drugje, da mu bo lahko osebno predstavil stališča Republike Slovenije. Ob tem je hrvaškemu premierju predlagal, da se s sestaneta »nemudoma po tem, ko bo Arbitražni tribunal odločil o nadaljnjem poteku arbitražnega postopka.«