Ljubljana - Celjsko tožilstvo preučuje kazensko ovadbo zoper predsednika uprave Pivovarne Laško, ki jo je prejelo v petek popoldne. Kot je danes za STA povedal vodja Okrožnega tožilstva v Celju Ivan Žaberl, mora tožilstvo najprej presoditi, ali je sploh krajevno pristojno za odločanje v zadevi.
Če se izkaže, da celjsko tožilstvo ni krajevno pristojno za odločanje v zadevi zoper Šrota, je možno, da bo ovadba pristala v rokah posebne skupine na vrhovnem tožilstvu v Ljubljani.
Tožilstvo bo torej ovadbo preučilo, nato pa lahko ugotovi, da je dovolj dokazov za vložitev obtožnega predloga. Če oceni, da dokazov ni dovolj, lahko zaprosi policijo za pomoč pri zbiranju dodatnih obvestil.
Ovadbo zoper prvega moža laške pivovarne je vložila Agencija za trg vrednostnih papirjev (ATVP). Njen direktor Damjan Žugelj v petek za STA sicer ni zanikal možnost, da bi agencija vložila ovadbo, ni pa je potrdil. Agencija je ovadbo vložila zaradi poznega razkritja lastništva nad Kolonelom in zlorabe notranjih informacij.
O možnosti vložitve kazenskih ovadb zoper Šrota, ki je solastnik podjetja Atka-Prima, večinskega lastnika Kolonela, se je govorilo že dlje časa. Kolonel je prek 78-odstotnega lastništva Centra Naložb največji lastnik Infond Holdinga, ta pa je največji lastnik Pivovarne Laško.
Informacija o lastništvu Kolonela, ključnega podjetja v lastniški mreži Laškega, je na dan prišla v začetku maja, medtem ko je do takrat veljalo, da je lastnica družbe borzna posrednica v Probanki (pred dnevi je sicer dala odpoved) in po reviji Manager najbogatejša Slovenka Danijela Rakovič. Kot se je izkazalo, pa je lastnik družbe že skoraj dve leti podjetje Atka-Prima, ki je v lasti Boška Šrota in njegove žene Anice.
Lastništvo so potrdili tudi v Pivovarni Laško in zatrdili, da je podatek o lastništvu Kolonela znan že dlje časa. Šrot trdi, da je bil nakup Kolonela zakonit in pošten.