Revija Reporter
Slovenija

Če ne pade Janković, bo padla njegova lista

19. sep. 2010 18:00 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

V Ljubljani naj bi bilo župansko mesto že oddano Zoranu Jankoviću, zato se stranke na lokalnih volitvah trudijo oslabiti njegovo listo. Tudi v mnogih drugih občinah je moč napovedati, kdo bo župan, negotove pa so še sestave občinskih in mestnih svetov.

V Ljubljani naj bi bilo župansko mesto že oddano Zoranu Jankoviću, zato se stranke na lokalnih volitvah trudijo oslabiti njegovo listo. Tudi v mnogih drugih občinah je moč napovedati, kdo bo župan, negotove pa so še sestave občinskih in mestnih svetov.

Skorajšnje lokalne volitve bodo nova priložnost za spopad med dvema največjima strankama, poleg tega pa tudi med strankami in politiki istega političnega bloka. Največja vladna stranka pričakuje izboljšanje rezultatov prejšnjih volitev, največja opozicijska stranka pa pričakuje zmago na volitvah občinskih svetnikov. Na županskih volitvah je glavni favorit SLS, ki že zdaj obvladuje dve mestni občini. SDS med županskimi kandidati v mestnih občinah nima skorajda nima nobenega favorita. V Ljubljani pa je glavni kandidat še vedno župan Zoran Janković, zato bodo njegovi izzivalci skušali ustaviti predvsem njegovo listo.

Do prejšnje srede so morale stranke in skupine državljanov vložiti svoje kandidatne liste za župane in občinske svetnike. V mestnih občinah se bo letos za župane potegovalo 70 kandidatov. Med njimi je tudi sedem zdajšnjih županov, v Kranju, Novi Gorici in Velenju pa bodo meščani dobili nove župane. V Kopru ne bo volitev, ker je njihovo izvedbo zadržalo ustavno sodišče, dokler ne bo državni zbor v skladu z referendumsko voljo občanov iz koprske občine izločil Ankaran in ustanovil novo občino.

Nad Jankovića z listami
Največ zanimanja je za prestolnico, kjer je videti zdajšnji župan Zoran Janković nepremagljiv – kljub vsem nepravilnostim, o katerih so pisali mediji oziroma jih je razkrila parlamentarna preiskovalna komisija. Njegova glavna protikandidatka naj bi bila nekdanja ministrica Zofija Mazej Kukovič iz SDS, čeprav različne ankete (videli smo tri) kažejo, da je hujša izzivalka njena nekdanja kolegica Mojca Kucler Dolinar iz NSI. Močan kandidat naj bi bil tudi mestni svetnik Zelenih Miha Jazbinšek, izbranka SD Metka Tekavčič menda ni najbolj posrečena izbira. Enako velja tudi za Meto Vesel Valentinčič (Desus), Milana Hosto (Zares), Janeza Žagarja (SLS) in druge kandidate. Vseh županskih kandidatov je v Ljubljani trinajst. Bolj ali manj je tudi jasno, da bodo županski kandidati predstavljali svoje liste in da pravzaprav nihče med njimi resno ne računa na to, da bo premagal zdajšnjega župana.

Da bi kdo med njimi Jankovića spravil v drugi krog, je težko pričakovati, bolj verjetno pa je, da njegova lista ne bo več imela absolutne večine v mestnem svetu. V tem primeru Janković ne bo mogel več samovoljno vladati, ampak se bo moral dogovarjati vsaj s programsko sorodnimi strankami. Po dveh anketah naj bi se SDS zelo približala listi Zorana Jankovića, takoj za njima pa naj bi bila tudi SD, po anketi Golobičevega prijatelja Nikole Damjanića pa naj bi SDS doživela polomijo tudi na svetniških volitvah v Ljubljani. Ko bodo volitve mimo, bo jasno, ali je kdo (spet) manipuliral ali ne.

Kučan nad Tekavčičevo
Vsekakor je uspeh županove liste najbolj povezan z uspehom list programsko sorodnih strank. Čim boljši rezultat bo dosegla lista, tem slabšega bodo vladne stranke. In narobe – če bodo volivci v Ljubljani dali večjo podporo SD, potem je mogoče pričakovati, da jo bo izgubila Jankovićeva lista. Na volitvah pred štirimi leti je namreč LZJ najbolj prizadela prav SD in LDS. V še večji zadregi je Zares, saj se kadrovsko prepleta z županovo listo. Na njej bo denimo še naprej nastopal vidni predstavnik Golobičeve stranke Roman Jakič, ne pa več Andrej Rus, še nedavno podpredsednik Zares.

Zanimivo je, da Zares nastopa s svojim županskim kandidatom Milanom Hosto, ki pa še zdaleč ne more ogroziti Jankovića. Gre za 37-letnega nekdanjega profesorja športne vzgoje, ki je doktoriral iz filozofije, sicer pa je popolni neznanec v politiki. V Zares so s navdušeni nad novim imenom, a si z njim ne morejo veliko pomagati. Težko bodo z njim uveljavljali svojo listo v Ljubljani. Slišati je sicer govorice, da naj bi del članstva stranke v Ljubljani odtegnil podporo Zoranu Jankoviću oziroma da naj bi se zaradi poslov sprla z Gregorjem Golobičem, a se to zdi manj verjetno.

LDS računa kar na sedanjega župana, ker naj bi bil Jankovićev program enak programu njihove stranke. Tisti, ki osebno poznajo tako Zorana Jankovića kot Katarino Kresal, se s tem popolnoma strinjajo. Težko pa bi v SD trdili, da je »teptanje delavskih pravic« pri gradnji stadiona v skladu s programskimi usmeritvami socialdemokratske stranke. Kljub temu so se precej časa dogovarjali z Jankovićem, da bi ga podprli, če bi se on odpovedal svoji listi, a se zanje še zmenil ni. Potem so na predsednico mestnega odbora Metko Tekavčič začeli pritiskali še ljudje iz Kučanovega kroga (po nekaterih informacijah celo nekdanji predsednik osebno), tako da je razglasila svojo župansko kandidaturo zelo pozno, čeprav so se zanjo v mestnem odboru zmenili že prej. Kandidaturo je morala sprejeti, ker se nihče drug ni upal v spopad z ljubljanskim šerifom.

Seveda se lahko uresniči domnevna Kučanova bojazen, da bo Tekavčičevi kandidatura politično škodovala, saj nekateri v mestnem odboru komaj čakajo, da se jo v primeru blamaže na volitvah znebijo. Posebno so na Jankovića v SD jezni zato, ker jim je speljal dva borca, ki so ju neuspešno prepričevali za kandidaturo za mestna svetnika, celo njihova dva vidna predstavnika: donedavnega ministra za zdravje Boruta Miklavčiča in nekdanjega ustavnega sodnika Lojzeta Udeta, prvi je član stranke, drugi pa Pahorjev osebni svetovalec za pravosodje. SD je na svoje liste za mestne četrti dala nekaj borcev, zato upajo, da vendarle ne bodo vsi med njimi sledili pozivu Milana Kučana in Janeza Stanovnika, ki sta javno podprla Zorana Jankovića.

VEČ V TISKANI IZDAJI